Відверто критикував загарбників: з російського полону звільнили цивільну особу з Донеччини.
4 липня, в процесі обміну військовополоненими, з російського captivity повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донецької області. Він потрапив у полон ще в квітні 2022 року.
Про це повідомила Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ). "Мого батька обміняли, він вже в Україні", - сказала донька Миколи Марія.
Микола Медик все своє життя провів у селищі Володимирівка, де працював електриком на місцевому заводі. Після того, як Росія захопила частину Донеччини, він без вагань виступив проти агресорів і активно підтримував українську владу.
13 березня 2022 року російські війська захопили його селище. Попри небезпеку, пенсіонер не залишив свій дім. Незабаром ворожі сили почали зачистку: 9 квітня 2022 року кілька людей із автоматами викрали Медика з його будинку, посадили в машину і вивезли у невідомому напрямку.
За розповідями доньки Марії, подію спостерігали сусіди. Незабаром до двору Миколи знову завітали окупанти, які назвалися працівниками "МГБ ДНР". Вони забрали автомобіль Миколи, що був ВАЗ-2115, стверджуючи, що власник нібито сам дав на це згоду і проходить "фільтрацію", після якої його відпустять. Однак цього не сталося.
Рідні дізналися, що Миколу Медика перевезли на допит до окупованої Волновахи, а потім — до Донецька. Окупанти звинуватили його у співпраці з українськими військовими. Пізніше чоловіка етапували до Росії, де він опинився в СІЗО-2 міста Галич Костромської області серед українських військовополонених.
Там із цивільним вʼязнем жорстоко поводилися - до 2024 року його били щодня. Під час знущань йому, ймовірно, пошкодили око. До полону чоловік погано бачив на одне око, а тепер уже на обидва.
У травні цього року Миколі виповнилося 70 років. Його звільнили з полону, оскільки він мав серйозні проблеми зі здоров'ям. За словами доньки, батько страждає від втрати пам'яті, відчуває інтенсивний біль у грудях і майже зовсім не бачить. Він відчуває себе погано як фізично, так і морально.
"Ми вже двічі встигли поспілкуватись. Перший раз подзвонив - неможливо було з ним говорити, весь час плакав, голос був як у побитої собаки. Тож я його заспокоїла. Потім він зв'язався трохи пізніше. Йому дуже сподобалося, як їх зустрічали, коли вони їхали в автобусі, а люди стояли вздовж дороги і махали прапорами", - сказала Марія.
Чоловік також був вражений тим, що лише за дві-три години після обміну їм встигли запропонувати їжу чотири рази, тоді як в СІЗО їм не вистачало харчування.
Зазначимо, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими інформував, що з російської неволі вдалося звільнити незаконно позбавлених особистої свободи цивільних українців, проте не називав імен.
"Окрім Миколи Медика, сьогодні було звільнено ще кілька цивільних, які незаконно трималися в полоні. Водночас, згідно з даними МІПЛ, більше двох тисяч українських громадян все ще залишаються в російському ув'язненні," - йдеться у повідомленні МІПЛ.
Як повідомляв OBOZ.UA, 4 липня Україна та РФ провели ще один етап обміну військовополоненими. Додому повернулися воїни, які боронили Україну в різних регіонах. Це бійці з лав ВМС, Сухопутних військ, ТрО, ДШВ, Сил спеціальних операцій, а також НГУ, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту. Більшість із них перебували у полоні з 2022 року.
В Державній прикордонній службі та Службі безпеки України презентували свіжі відеоматеріали з захисниками, які повернулися з полону в Росії. Цього разу переїзд військових до реабілітаційних центрів вперше здійснили з використанням залізничного транспорту.
Ми зібрали дані про військових, яких повернули додому, з повідомлень місцевої влади та родичів у мережі.