В Україні незалежні медіа є важливим елементом для збереження національної ідентичності.

Сьогодні, в рамках Всесвітнього дня свободи преси, варто підкреслити спільну відповідальність демократичних країн за охорону цієї важливої свободи в усьому світі.
Чи потрібні нам аргументи, щоб ми посилювали ці спільні зусилля й інвестували у них більше свого часу і ресурсів? В умовах, коли багато безпекових та міжнародно-правових інституцій руйнуються, свободи, виборені впродовж десятиліть, опиняються перед новими викликами - аж до занепаду їхніх гарантій.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш у відео привітанні до цієї дати сказав, що "свобода народів залежить від свободи медіа".
Дійсно, це одна з основних свобод сучасного суспільства. Загальна декларація прав людини підкреслює, що "ігнорування та порушення прав людини призвели до жахливих вчинків, які викликають обурення у всьому людстві, і що створення світу, де люди можуть вільно висловлювати свої думки та переконання, а також бути захищеними від страху й бідності, є благородним прагненням людства".
Схоже, ці висловлювання відображають сучасну дійсність, в якій зневага до прав людини спричинила жорстокі вчинки.
Рік тому російське Міністерство оборони написало листа батьку Вікторії Рощиної, позаштатної журналістки видання "Українська правда", щоб повідомити про її так зване затримання. У лютому цього року росіяни повернули її невпізнаване тіло.
Висвітлюючи правду про російські воєнні злочини, в Україні загинули 102 журналісти, серед них - семеро іноземних репортерів.
У російських тюрмах утримуються не менше тридцяти журналістів. Від 2014 року щонайменше 112 представників медіа, як українських, так і міжнародних, стали жертвами російського полону.
Ці відомості є загальноприйнятими. Однак, незважаючи на це, тисячі журналістів і медіа-працівників все ще готові ставити під загрозу своє життя, щоб висвітлити реалії російської агресії, окупації, репресій, мародерства, масових зґвалтувань та викрадення дітей.
Зображення, відеоматеріали та свідчення очевидців і потерпілих від цих злочинів мають величезне значення для забезпечення неминучості покарання агресора. Це є справедливістю, на яку сподіваються всі громадяни України.
В Україні, з моменту проголошення незалежності, роль незалежних медіа виявилася надзвичайно значущою для змін у суспільстві та формування майбутнього країни, що, безсумнівно, є унікальним явищем у світовому контексті.
Те, що Україна зберегла свою демократію, не повернулася до авторитарного режиму, не інтегрувалася назад у радянську систему і відмовилася від європейського напрямку, а також виступила проти сфальшованих виборів, є значною заслугою українських ЗМІ. Вони не згодилися обманювати своїх співвітчизників.
Очевидно, таку якість професії ми отримали завдяки багаторічній підтримці наших міжнародних партнерів, які невтомно впроваджували стандарти незалежної журналістики - допомагаючи як практично, так і в розробці українського законодавства. Ми щиро вдячні Європейському Союзу, Раді Європи, представництву ЮНЕСКО в Україні, НАТО в Україні, урядам Великої Британії, Швеції, Японії, які, зокрема, багато роблять для розвитку Суспільного, за те, що ми ви продовжуєте діалог з українськими медіа.
Історія незалежності України пропонує безліч прикладів, коли цінності, відомі як "високі амбіції людства", формували курс держави на зміцнення демократії, розвиток інституцій громадянського суспільства та захист прав людини.
Нова "залізна завіса" в Європі могла б опинитися значно ближче до кордонів європейських країн, якби не українські ЗМІ, які інформували громадськість про ці важливі трансформації.
Велика відповідальність на медіа буде лежати і після завершення конфлікту, коли потрібно буде працювати для суспільства, травмованого війною, і давати відповіді, які не завжди будуть обнадійливими.
Інституційна здатність, кадровий потенціал, робочі стандарти та технологічний рівень українських медіа є основою для забезпечення прозорості у процесі відновлення України. Кожен з цих елементів вимагатиме підсилення, інвестицій, розвитку та відновлення. Медіа грає важливу роль у громадському контролі, забезпечуючи, щоб післявоєнна країна зростала на основі чесності та довіри.
Враховуючи цю місію, незалежні медіа в Україні є невід'ємною частиною виживання нації, її стійкості та соціальної згуртованості. Їхній розвиток є складним завданням, яке вимагає зусиль багатьох учасників, організацій та держав-партнерів, і успіх цього процесу створить синергічний ефект. Адже мова йде про втілення загальноприйнятих цінностей.