Військовий омбудсмен поділилася планами на свою діяльність: вона не має наміру "карати некомпетентних командирів".
Ольга Решетилова, зображення з її профілю у Facebook.
Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова визначила прийняття закону про військового омбудсмена як своє первинне завдання і сподівається, що найближчим часом остаточний варіант законопроєкту буде передано президенту.
Джерело: Решетилова під час телемарафону.
Цитата: "На даний момент моя роль полягає в координації різних процесів. Головне завдання, яке поставив перед нами президент, – це ухвалення законопроєкту про військового омбудсмена. Ми вже працювали над цим питанням раніше, я була частиною робочої групи при Міністерстві оборони, і документ практично готовий. Сподіваюся, що в найближчі дні остаточний варіант буде представлений президенту, і ми зможемо його обговорити та внести до парламенту."
Задача номер один - прийняття законопроєкту. Тому що поки що, хоч мене й називають військовим омбудсменом, насправді я ним не є, тому що в Україні немає закону про військового омбудсмена. Наразі я є уповноваженою президента... Користуючись його довірою, я можу виконувати певні задачі".
Деталі: Решетилова наголосила, що офіс військового омбудсмена займатиметься виключно захистом прав діючих військовослужбовців.
"Що стосується військовозобов'язаних, то відповідальність за це покладається на уповноваженого з прав людини Верховної Ради. Якщо ж мова йде про ветеранів, то відповідним органом є Міністерство ветеранів. Військового омбудсмена ми запроваджуємо виключно для активних військовослужбовців", - зазначила Решетилова.
За інформацією представниці, військові мають можливість невідкладно звертатися до неї зі скаргами у випадках, коли порушуються їхні права.
Решетилова зазначила, що після свого призначення до неї надійшло "безліч скарг, на які потрібно відреагувати".
"Є скарги індивідуального характеру - нестатутні відносити, якісь непорозуміння в військових частинах, а є більш загальні проблеми, які потребують системного вирішення. Наприклад, забір аналізу ДНК під час вступу на військову службу. Про це є нормативні акти, але сама задача ще не виконана і системно ця робота не налагоджена. Є інші задачі. Найближчим часом ми почнемо їх вирішення", - заначила уповноважена.
Вона також поділилася думкою про поширений стереотип, згідно з яким "військовий омбудсмен - це особа, яка обходитиме військові підрозділи з палицею, аби карати некомпетентних командирів".
"Безумовно, це не відповідає дійсності. Військовий омбудсмен повинен розробляти політики та системи рішень, щоб відновити почуття власної гідності у військовослужбовців, ставлячи людину в центр оборонних сил. На мою думку, саме це стане ключовою відмінністю від російської армії та дозволить нам досягти перемоги — відчуття власної гідності українського воїна", - зазначила Решетилова.
Вона підкреслила, що в законодавстві про військового омбудсмена необхідно визначити чіткий термін для реагування на скарги, який може становити 3 або 5 днів. Це пояснюється тим, що деякі ситуації, пов'язані з порушенням прав військовослужбовців, такі як випадки побиття, вимагають оперативних дій.
"Ми очікуємо, що в офісі має бути не менше трьох регіональних управлінь... на мою думку, загальна чисельність персоналу повинна становити приблизно 150 осіб," - поділилася своїми думками уповноважена.
Що передувало: 30 грудня президент Володимир Зеленський призначив на посаду військового омбудсмена правозахисницю Ольгу Решетилову.