Військовослужбовець опинився в полоні: адвокат пояснив, які дії слід вжити рідним у першу чергу.
Юрист Українського ветеранського фонду Ярослав Хоменко поділився порадами для родичів військовослужбовців, які опинилися в полоні. Знання чіткого плану дій у таких ситуаціях допоможе близьким зекономити час і підвищити ймовірність успішного пошуку захисника та його повернення додому. Цю інформацію він озвучив у рамках проєкту "Ранок Вдома".
Отже, на початку члени родини повинні зібрати всю доступну інформацію.
Я настійно рекомендую звернутися до Служби цивільно-військового співробітництва, зокрема до тих осіб, які займаються патронатними функціями. Ці служби нещодавно почали діяти у військових частинах, і вони можуть надати велику кількість корисної інформації та допомоги. Це ті люди, які були безпосередньо залучені до подій і зможуть допомогти зібрати максимально можливі дані, наприклад, стосовно обставин потрапляння в полон — як, де і коли це сталося. Після цього важливо звернутися до Національної поліції з відповідною заявою, за якою буде відкрито кримінальне провадження. Наступним кроком слід дізнатися прізвище слідчого, його контактну інформацію та почати з ним комунікацію, повідомивши про всю наявну інформацію, яку вдалося зібрати на той момент. В подальшому необхідно підтримувати зв'язок зі слідчим, якщо з'являться нові дані про обставини затримання або стануть відомі додаткові деталі.
Крім того, Хоменко рекомендує звернутися до Координаційного штабу, що займається питаннями полонених, який був заснований при Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.
Цей орган має відповідну експертизу в даній сфері. На веб-сайті штабу доступний особистий кабінет, де родичі військовополонених можуть поділитися необхідною інформацією, а також деталями та обставинами, які вже стали відомими. В окремих ситуаціях може бути доцільним звернутися до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (омбудсмена), оскільки він має повноваження контактувати з омбудсменом Росії та вести переговори з питань, що стосуються військовополонених. Крім того, існує Міжнародний комітет Червоного Хреста та Півмісяця, а також спеціальна група ООН, яка займається цими питаннями, -- зазначив він.
Хоменко додав, що в поліцію можна звернутися телефоном або прийти на прийом.
"У Києві функціонує приймальня Координаційного штабу з питань військовополонених. На їхньому веб-сайті можна знайти електронну адресу та номери телефонів для звернення. Також корисну інформацію надає Міжнародний Червоний Хрест, з якою можна ознайомитися на їхньому сайті або в інтернеті. Після звернення до державних органів, таких як поліція, часто надають корисні вказівки та контакти для подальших консультацій щодо інших можливих дій."
На думку адвоката, підтвердження факту полону можливо отримати через документи від ТЦК, виписку з Єдиного державного реєстру або ж інформацію з реєстру осіб, що зникли безвісти чи опинилися в полоні за специфічних умов.
Як повідомляли "ФАКТИ", нещодавно загарбники знову відкрили вогонь по українських військовополонених.