Візит Нетаньягу в Угорщину: чи зможе Орбан запросити Путіна до себе після завершення конфлікту в Україні?
Нещодавній візит прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу до Будапешту привернув до себе увагу не скільки взаємовідносинами двох країн, скільки небезпечним прецедентом виходу Угорщини з Міжнародного кримінального суду, про що було оголошено під час візиту.
Угорщина не звертає уваги на ордер Міжнародного кримінального суду щодо арешту Нетаньягу.
Як відомо, Міжнародний кримінальний суд (МКС) направив уряду Угорщини вимогу заарештувати та передати прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу в день його приїзду до Будапешта 3 квітня. Голова ізраїльського уряду був запрошений до Угорщини його колегою Віктором Орбаном ще у листопаді 2024 року після того, як Міжнародний кримінальний суд видав міжнародний ордер на арешт ізраїльського прем'єра за звинуваченням у воєнних злочинах у Секторі Гази. Однак МЗС Угорщини вже тоді заявило, що країна ігноруватиме рішення МКС, яке було названо абсурдним і ганебним.
Міжнародний кримінальний суд швидко зменшує свою вагу серед світових керівників.
Тому у матеріалі The New York Times американські експерти аналізують вельми неприємні наслідки, які проявляються від того, що окремі країни починають ігнорувати рішення Міжнародного кримінального суду. Зокрема, наголошується на тому, що Міжнародний кримінальний суд - це вельми амбітна та ідеалістична, хоча й глибоко недосконала версія глобальної судової системи, покликаної забезпечувати дотримання прав людини у світі.
Проте, нестача ефективних механізмів примусу надає діяльності МКС більше декларативного характеру, ніж практичного.
Авторитарні лідери по всьому світу здійснюють приховану кампанію проти Міжнародної космічної станції.
Голова угорського уряду Віктор Орбан, у традиціях авторитарних керівників, передає світу сигнал про те, що Угорщина діє на свій розсуд — вона може залишатися частиною Європейського Союзу, але не підлягає його обмеженням. Незважаючи на санкції та критику за агресію і порушення прав людини, Орбан демонструє свою відкритість до співпраці з Китаєм і Росією, водночас запевняючи своїх виборців, що інтереси Угорщини стоять на першому місці. Варто зазначити, що Угорщина не єдина країна, яка робить виняток для Ізраїлю; Сполучені Штати та Німеччина вже давно дотримуються схожої позиції. Наприклад, Фрідріх Мерц, майбутній канцлер Німеччини, також виключив можливість арешту ізраїльського прем'єра Нетаньягу, незважаючи на те, що Німеччина є членом Міжнародного кримінального суду (МУС).
Окрім цього, Угорщина не є єдиною країною, що підходить до Римського статуту з ігноруванням. У 2024 році російський диктатор Володимир Путін здійснив візит до Монголії, яка також не вжила жодних дій у відповідь на ордер на його затримання.
Фактично країни, у лідерів яких явно прослідковуються авторитарні тенденції (Угорщина, Бразилія, Ізраїль, Південноафриканська Республіка, а зараз і США) - негласно, але вельми успішно на практиці ведуть боротьбу із міжнародним правопорядком у вигляді МКС та Римського статуту.
Більшість європейських країн не готові арештовувати прем'єра Ізраїлю
Проте, Барт де Вевер, прем'єр-міністр Бельгії, також висловився про відсутність готовності затримувати Нетаньягу, зазначивши, що його країна є "осередком" багатьох європейських інституцій. "Існує концепція realpolitik, де практичні аспекти мають пріоритет над моральними. Я сумніваюся, що будь-яка європейська нація здійснила б арешт Нетаньягу, якби він відвідав їхню територію. Наприклад, Франція цього не зробила б, і я впевнений, що ми теж не будемо".
Отже, можна стверджувати, що вихід Угорщини з Міжнародного кримінального суду, помітний візит ізраїльського прем'єр-міністра до Будапешта, а також мовчазне чи відверте небажання інших європейських держав виконувати ордер на арешт можуть вказувати на початок нової ери в міжнародних відносинах. Ситуація, що виникла навколо ордера МКС на арешт Беньяміна Нетаньягу, дійсно підкреслила глибокі протиріччя між міжнародним правом і реальними політичними реаліями.
Чи зможе Угорщина організувати поїздку Путіна після закінчення конфлікту в Україні?
У цьому контексті варто звернути увагу на думку Івана Крастєва, керівника Центру ліберальних стратегій. Він інтерпретує візит Нетаньягу до Угорщини як важливий прецедент, що може слугувати підґрунтям для можливого запрошення в майбутньому, наприклад, Володимира Путіна.
У разі наближення мирних переговорів або остаточного припинення бойових дій в Україні, Кремль буде шукати можливості повернутися на міжнародну сцену. Візит Путіна до Угорщини, яка є членом ЄС та НАТО, може стати яскравою та спірною подією в цьому контексті. Такий крок стане значною дипломатичною перемогою для російського керівництва. Проте цьому можуть завадити елементарні географічні умови: для того, щоб літак Путіна зміг дістатися Будапешта, потрібен відкритий повітряний простір інших європейських країн, таких як Польща, Румунія або Україна, які (особливо Україна) навряд чи погодяться на це.