Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт, що має на меті захист прав українських дітей, які були депортовані.
Верховна Рада 21 листопада ухвалила в першому читанні проєкт закону №9495 про внесення змін до закону України "Про охорону дитинства" щодо захисту прав депортованих, примусово переміщених дітей, повідомила народна депутатка від фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко.
Документ отримав підтримку від 248 парламентарів.
Парламентарка зазначила, що законопроєкт уточнює поняття депортації та примусового переміщення дітей:
* Депортація дитини - незаконне переміщення дитини на територію держави-агресора або її союзників без згоди дитини та її законних представників.
* Примусове переміщення - переміщення дитини з території України до тимчасово окупованих територій або держави-агресора без її згоди.
Кабінет Міністрів встановить процедуру повернення, реінтеграції та адаптації дітей, які були депортовані.
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар'я Герасимчук називає цифру в "кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч".
Станом на 12 листопада, Україна відновила зв'язок з 1002 дітьми, які були переміщені на територію Російської Федерації та в тимчасово окуповані регіони. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд, розташований у Гаазі, виніс ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової. Вони підозрюються у вчиненні воєнних злочинів, зокрема у насильницькій депортації та переміщенні населення, включаючи дітей, з окупованих українських територій.