Юридичний портал

Захистити Бойка. Чому парламент не спромігся усунути його з комітету?

Заява Бойка та реакція опозиції

14 грудня ексспівголова забороненої у 2022 році партії "Опозиційна платформа -- За життя" Юрій Бойко опублікував у соцмережі TikTok відео, в якому заявив про підтримку людей, які нібито страждають від якихось "радикалів" в Україні та начебто заборону розмовляти рідною російською мовою.

Відео викликало хвилю обурення не лише в соціальних мережах. На нього відреагував Андрій Єрмак, керівник Офісу президента, який підкреслив недопустимість російських наративів у часи війни.

Вже у вівторок 17 грудня під час засідання Верховної Ради трибуну заблокували представники "Європейської солідарності" та "Голосу".

Зображення: Facebook Романа Костенка. Роман Костенко виступає у Верховній Раді України, 17 грудня 2024 року.

Секретар оборонного комітету Роман Костенко від партії "Голос" закликав терміново запросити до Верховної Ради в.о. генерального прокурора Олексія Хоменка та голову Служби безпеки України Василя Малюка, щоб вони звітували перед депутатами про результати допиту Бойка.

"Яка юридична характеристика була надана вчинкам народного депутата Бойка, а також які ризики для національної безпеки виникають через діяльність проросійських політичних сил в Україні? Коли українські військові жертвують своїм життям за свободу та незалежність, будь-яка терпимість до внутрішнього ворога є безпосередньою зрадою їхній самопожертві," - підкреслив Роман Костенко.

Опозиційні депутати також закликали спікера Руслана Стефанчука винести на голосування пропозицію про включення до порядку денного законопроєктів, які були зареєстровані понад два роки тому. Ці законопроєкти стосуються позбавлення депутатських мандатів представників ОПЗЖ, які після заборони партії розділилися на дві фракції: "Відновлення України" та "Опозиційна платформа за життя та мир", на чолі з Бойком.

LB.ua детально висвітлював ці ініціативи.

Хоча пропозиції щодо виключення депутатів ОПЗЖ з парламенту були подані ще в 2022 році, їх досі не розглянули. Руслан Стефанчук зазначив, що причиною цього є відсутність висновків від комітетів.

Фото: Мар'яна Безугла Юрій Бойко під час одного із засідань парламенту

Натомість представники опозиції переконні, що проросійських політиків не поспішають виганяти з парламенту, оскільки уламки ОПЗЖ системно голосують разом з фракцією влади.

"Види голосування. "Слуги" та ОПЗЖ спільно підтримали на першому читанні президентський проєкт щодо множинного громадянства", – повідомила Ірина Геращенко ("Європейська солідарність") у Facebook у вівторок.

Отже, у президентській фракції вже тривалий час відсутні необхідні для ухвалення рішень 226 голосів. Тому традиційно на допомогу їй приходять групи "Відновлення України" (яка зазвичай забезпечує 14 з 15 голосів) та "Платформа за життя та мир" (надає принаймні половину з 19 голосів).

До речі, сама голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк ще у вересні 2022 року назвала таку співпрацю з двома проросійськими силами "конструктивною".

Виправдання Бойка та невдале голосування щодо його виключення з комітету.

Бойко сам під час блокування трибуни парламенту опозицією 17 грудня проходив допит у Службі безпеки України. Після цього він створив нове відео в TikTok, в якому приніс вибачення та надав пояснення, також назвавши Путіна воєнним злочинцем.

Зображення: УП Юрій Бойко прибуває на допит до Служби безпеки України.

Відповідаючи на запитання BBC про те, чи вважає він нинішню владу та президента Зеленського "радикалами", політик зазначив, що "це — абсурд". Він уточнив, що мова йде про Петра Порошенка та парамілітарні формування, які "ініціювали політику протистояння пам'ятникам та переслідування громадян за мовними чи релігійними ознаками".

У парламенті ж у цей час представники "Європейської солідарності", "Голосу" та "Слуги народу" зареєстрували проєкт постанови про виключення Бойка хоча б з Комітету ВР з прав людини, деокупації та реінтеграції.

Депутати обговорили дану постанову на наступний день, 18 грудня, при цьому Бойко не був присутній у сесійній залі.

Під час дискусії народний депутат Роман Лозинський ("Голос") підкреслив, що "це -- критичний момент, щоб Бойко не потрапив до комітету з прав людини. Проте це лише крихітне рішення: всі такі зрадники є клієнтами СБУ, і вони повинні бути покарані та засуджені".

Олексій Гончаренко з "Європейської Солідарності" охарактеризував потенційне виключення з комітету як "показуху, адже Бойко все ще залишиться депутатом".

Врешті на табло з'явилося лише 217 голосів "за" -- рішення не прийнято.

Изображение: канал Ярослава Железняка в Telegram. Результати голосування по Бойку

Тільки 166 з 187 депутатів від фракції "Слуга народу" підтримали пропозицію, натиснувши кнопки "за".

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія намагався пояснити ситуацію, надавши дані про голосування інших фракцій та груп. Наприклад, фракція "Європейська солідарність" отримала 17 голосів, що становить 62,9% від загальної кількості її членів. Варто зазначити, що голова цієї фракції, Петро Порошенко, був "відсутній", хоча раніше він брав участь у засіданні.

"Батьківщина" отримала 7 голосів, що становить 29,1% від загальної кількості членів фракції. Головуюча фракції Юлія Тимошенко не присутня, хоча раніше брала участь у засіданні.

"Голос" -- 12 голосів (60% від складу фракції, голова фракції Олександра Устінова відсутня);

Група "За майбутнє" отримала 4 голоси, що складає 23,5% від загальної чисельності. Голова цієї групи, Тарас Батенко, віддав свій голос "за".

Група "Довіра" отримала 4 голоси, що становить 21% від загальної чисельності її членів. Голова групи, Олег Кулініч, наразі не присутній.

Група "Платформа для миру і життя" — 0 голосів.

Група "Відновлення України" -- не отримала жодного голосу.

Изображение: канал Ярослава Железняка в Telegram.

Изображение: канал Ярослава Железняка в Telegram.

Позафракційні -- 7 голосів (Руслан Стефанчук та віцеспікери Олександр Корнієнко і Олена Кондратюк голосували "за", Дмитро Разумков -- "відсутній", хоча перед цим на засіданні був)", -- написав він.

"Ми знову спостерігаємо тісний зв'язок між 'Слугою народу' та ОПЗЖ... Це відображає сучасну реальність влади", -- зазначив народний депутат Олексій Гончаренко, коментуючи отримані результати.

Один з ініціаторів постанови, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин ("Голос"), підкреслив: "Ось вам і є свідчення здатності парламенту боротися з колаборантами".

Декілька членів "Слуги Народу" під час розмови з LB.ua визнали, що невдача в голосуванні є справжнім ганебним моментом, особливо для президентської фракції.

"Цей підсумок виявився справжнім шоком. Перед голосуванням здавалося, що нас буде достатньо. Але тепер ми спостерігаємо повну безпорадність та нашу безсилість," — зазначив представник "Слуги", який попросив не називати його ім’я.

Давид Арахамія запевнив, що Верховна Рада знову розгляне можливість виключення Бойка, принаймні, з комітету.

Читайте також