"Я відвідав це місце з наміром позбутися журналістки," -- відверто заявив член російської групи під час судового процесу в Нью-Йорку.

Чоловік, який назвав себе членом російського організованого злочинного угруповання, заявив на суді, що намагався вбити американську журналістку іранського походження та ведучу Голосу Америки Масіх Алінеджад в Нью-Йорку у 2022 році.
Халід Мехдієв повідомив суддям про те, що його затримали в липні 2022 року під час перебування в своєму автомобілі в Брукліні, коли у нього виявили автомат АК-47 та лижну маску.
27-річний чоловік дав свідчення в суді в Нью-Йорку проти своїх спільників Рафата Амірова і Полада Омарова, яких звинувачують у злочинах, пов'язаних з замовним вбивством та участю в змові.
Згідно з інформацією, наданою прокуратурою, організатором цієї змови є Корпус вартових Ісламської революції з Ірану. Аміров і Омаров, які походять з Азербайджану, відкидають всі звинувачення. У разі визнання їхньої вини, їм можуть загрожувати тривалі терміни ув'язнення.
Юристи в сфері медіа зазначають, що ця ситуація ілюструє, на які крайнощі здатен піти уряд Ірану, аби затихнути своїх опонентів. Міністерство закордонних справ Ірану не надало миттєвої відповіді на запит Голосу Америки щодо коментарів.
Прокурори повідомляють, що 45-річний Аміров і 40-річний Омаров залучили Мехдієва з метою вбивства Алінеджад, відомої критикині порушень прав людини в Тегерані. Ця активістка залишила Іран у 2009 році і тепер мешкає в Нью-Йорку, де працює ведучою перської служби Голосу Америки.
Під час своїх вступних заяв у вівторок федеральний прокурор Джейкоб Гутвілліг повідомив, що Тегеран запропонував Амірову та Омарову 500 000 доларів за організацію вбивства Алінежада.
"Згідно з заявою Гутвілліга, обвинувачені отримали завдання від уряду Ірану, пов'язане зі зброєю. Він також зазначив, що Масіх Алінеджад ледь не став жертвою вбивці, якого направили ці обвинувачені, прямо на вулицях Нью-Йорка."
У своїх свідченнях у вівторок Мехдієв сказав, що спостерігав за Алінеджад під час семиденного спостереження біля її будинку. За його словами, він стежив, коли вона поливала квіти, де і коли купувала каву.
"Я опинився на місці, щоб намагатися вбити журналістку. Я знаю її під ім'ям Масіх," - заявив Мехдієв перед присяжними.
Мехдієв, громадянин Азербайджану, оголосив про свою співпрацю з прокуратурою після того, як визнав свою провину в спробі вбивства та незаконному володінні вогнепальною зброєю. Він може отримати покарання у вигляді щонайменше 15 років ув'язнення.
Прокурори інформували суд про намір представити "демонстраційні електронні повідомлення", які підтверджують наявність плану, виявленого в облікових записах та пристроях Омарова.
Адвокат Амірової, Майкл Мартін, стверджував, що представлені докази є непрямими, тоді як захисник Омарова, Майкл Перкінс, підкреслив, що матеріали не доводять, що його підзахисний мав намір вбити Алінежад.
48-річна Алінеджад повідомила Голосу Америки, що не може висловлюватися з цього питання, оскільки судовий процес ще триває.
У вівторок після обіду на платформі X (раніше відомій як Twitter) Алінеджад поділилася, що під час свідчень Мехдієва її охопили різноманітні почуття.
"Як свідка, мене не пускають до судової зали, тому я змушена залишатися на вулиці, знову і знову згадуючи той момент, коли той чоловік стояв з вогнепальною зброєю біля мого дому," — зазначила Алінежад у своєму твіті.
Алінеджад має дати свідчення пізніше в суді, сказав Гутвілліг.
"Масіх Алінеджад надихає людей в Ірані та за його межами діяти подібним чином. Саме тому існують спроби її знищити. І все це ви почуєте безпосередньо від пані Алінеджад," - зазначив він під час судового засідання.
Алінеджад протягом багатьох років зазнавала переслідувань через свою діяльність.
У 2018 році іранські офіційні особи нібито запропонували заплатити родичам Алінеджад в Ірані, щоб запросити її до Туреччини, з очевидною метою потім доставити її до Ірану для ув'язнення, згідно з судовими документами. Родичі відмовилися.
У 2021 році іранських агентів звинуватили у спробі викрадення Алінежад. У звинуваченнях йшлося про плани перевезти її з Нью-Йорка до Венесуели, країни, що має близькі зв'язки з Іраном. Раніше Тегеран відкидав ці звинувачення, назвавши їх "безпідставними".
Згідно з інформацією правозахисних організацій, Іран є одним із найбільш проблемних держав у світі в контексті свободи слова. Крім того, ця країна займає одне з перших місць за масштабами транснаціональних репресій.