Як Європейський Союз нарощує тиск на Путіна і чому Угорщина змінила свою позицію.

Основним підсумком учорашніх зустрічей Ради ЄС, присвячених закордонним справам і обороні, стало ухвалення нового, 17-го пакету обмежувальних заходів проти Російської Федерації.
Усі країни висловили свою підтримку, включаючи Угорщину, яка зазвичай ставить під питання запровадження нових санкцій проти Росії.
Керівники Євросоюзу висловлюють впевненість в тому, що санкційний тиск на Кремль незабаром знову посилиться, і готується потужний 18-й пакет санкцій. Однак, європейські чиновники ухиляються від конкретних дат його затвердження.
Досліджуючи нові санкції Європейського Союзу проти Росії, важливо з'ясувати, чому Угорщина вирішила їх підтримати, а також які інші серйозні обмеження обговорюються в Брюсселі. Про це йдеться в статті Тетяни Висоцької та Сергія Сидоренка на сайті "Європейська правда". Ці санкції відрізняються своєю потужністю і можуть вплинути на стратегію Кремля, адже ЄС намагається змусити Путіна до компромісу через економічний тиск. Далі ви знайдете короткий виклад цієї теми.
По-перше, 17-й пакет санкцій є найвагомішим у контексті протидії так званому "тіньовому флоту", що його Росія застосовує для ухилення від торгових обмежень.
Отже, на даний момент загальний перелік санкційних суден "тіньового флоту" Росії складає 342 одиниці. Однак, згідно з різними оцінками, загальна кількість суден "тіньового флоту" РФ коливається від 700 до 800 одиниць, що означає, що значна частина цього флоту досі не підпадає під санкції.
17-й пакет санкцій включив до своїх списків 75 нових фізичних осіб та підприємств, що збільшило загальну кількість підсанкційних суб'єктів до понад 2400. Важливо зазначити, що серед нових учасників списку опинилися особи та організації, які несуть відповідальність за розкрадання культурної спадщини в Криму, зокрема музею "Херсонес Таврійський", а також за привласнення української сільськогосподарської продукції.
Третім важливим аспектом 17-го пакета, який, до речі, вдалося утримати в таємниці до останнього моменту, є введення санкцій проти одного з провідних нафтовидобувних підприємств Росії - компанії "Сургутнефтегаз". Важливо зазначити, що Сполучені Штати та Велика Британія запровадили обмеження щодо "Сургутнефтегазу" ще в січні 2025 року, тож ЄС змушений був наздоганяти в цьому питанні.
Крім 17-го пакету, сьогодні Рада ЄС також ухвалила три додаткові рішення щодо санкцій, які зосереджені на гібридній війні (зокрема, проти російської пропаганди та дезінформації), порушеннях прав людини та застосуванні хімічної зброї в Україні.
Ось тут і "виплив" Віктор Медведчук. Прізвище одіозного кума Путіна, разом з двома його спільниками - колишнім генпродюсером каналу "112 Україна" Артемом Марчевським та колишнім депутатом ОПЗЖ Олегом Волошиним, що також був пов'язаний з цим телеканалом - фігурує у списку індивідуальних санкцій у рамках "гібридного" пакета.
Рішення стосовно Медведчука є винятковим. Адже він вже двічі потрапив до списків санкцій Європейського Союзу!
У структурах ЄС пояснили "ЄвроПравді", що "це - два окремі режими санкцій", що діятимуть паралельно і матимуть для кума Путіна однакові наслідки: заморожування активів на території ЄС та заборону на в'їзд до Євросоюзу.
Та як ЄС зміг зламати опір угорського прем'єра?
Одним із можливих пояснень є те, що Європейський Союз все ж вирішив зробити деякі компроміси. З проекту санкційного рішення в останні дні була вилучена дочірня компанія "Лукойла" (групу "Лукойл" фахівці іноді називають одним із фінансових підтримувачів режиму Віктора Орбана). Проте ці зміни відбулися зовсім нещодавно.
Тим часом, інформація про основну згоду Будапешта на затвердження 17-го пакету стала відома ще на початку травня. Як стверджують джерела, значну роль у цьому процесі зіграли Сполучені Штати.
Чи буде Угорщина готова підтримати новий раунд санкцій?
Водночас, розробка нового пакету вже стартувала.
Вже відомо, що до 18-го пакета санкцій може увійти: зниження стелі ціни на російську сиру нафту; продовження санкцій щодо російського тіньового флоту; санкції проти російських фінансових установ, які допомагають російській армії та оборонці - причому це можуть бути навіть банки третіх країн; санкції проти компаній-операторів проєктів "Північних потоків".