Юридичний портал

Як адміністрація Трампа може змінити глобальну ситуацію: FT представив 5 можливих сценаріїв розвитку подій.

Згідно з інформацією видання, ймовірно, що реальність наступних чотирьох років стане "незвичайним поєднанням" усіх запропонованих сценаріїв, а також включатиме кілька несподіваних подій.

Вже 20 січня 2025 року відбудеться інавгурація новообраного президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа. Штати все ще залишаються наймогутнішою державою у світі, але РФ та Китай жадають змін.

Financial Times провело аналіз можливих змін у світовому порядку під час президентства Трампа. За словами Джона Ікенберрі з Прінстонського університету, Трамп "готовий поставити під сумнів майже всі аспекти ліберального міжнародного порядку, включаючи торгівлю, альянси, міграцію, багатосторонні відносини, солідарність між демократичними країнами та права людини". В результаті цього існує пʼять ймовірних сценаріїв розвитку подій.

Нове споразумення між великими державами

Сполучені Штати встановлюють партнерські відносини з Росією та Китаєм, відводячи їм певні зони впливу, в той час як самі прагнуть утвердити свою владу в регіоні. Дональд Трамп пропонує Україні мирну угоду без жодних запевнень у безпеці. Водночас санкційний тиск на Росію поступово знижується, а Володимир Путін отримує запрошення на святкову вечерю до Мар-а-Лаго на День подяки.

Можлива угода з Китаєм може передбачати зниження американських технологічних обмежень та мит для Китаю в обмін на збільшення китайських закупівель американських товарів, а також надання вигідних умов для американських компаній, таких як Tesla, на китайському ринку. Трамп також міг би продемонструвати свою байдужість до питання захисту Тайваню. У нових умовах нестабільності союзники США в Європі та Азії будуть змушені шукати альтернативні способи зміцнення своєї обороноздатності.

Случайная война

Економічні та політичні суперечки виснажують західні країни. Китай, Росія, Північна Корея або їхня комбінація прагнуть використати ситуацію нестабільності, розв'язуючи конфлікти, в які Сполучені Штати втягнуться подібно до того, як це сталося під час світових війн минулого століття.

Анархія в світі без керівників.

Політика Трампа, що акцентує на принципі "Америка понад усе" у питаннях торгівлі, безпеки та міжнародних організацій, призводить до утворення вакууму лідерства. Громадянські конфлікти в таких державах, як Судан і М'янма, загострюються, потоки біженців до Західних країн збільшуються, а популістські рухи набирають силу. Все більше країн опиняються на межі "насильницької анархії".

Популістські партії, що зневажають ліберальну демократію, процвітають в атмосфері соціальної та економічної незахищеності.

Глобалізація без США

Сполучені Штати виходять з глобальної торгової організації та запроваджують протекціоністські митні тарифи. Тим часом Європейський Союз затверджує нову угоду про торгівлю з Латинською Америкою та укладає нові контракти з Індією та Китаєм. Європа також дозволяє імпорт китайських електромобілів та екологічних технологій, натомість китайські компанії повинні звести виробництва на території ЄС і допомогти стримати російську агресію в регіоні.

Співпраця між країнами глобального Півдня та китайською економікою продовжує розширюватися, в той час як БРІКС приймає нових учасників і посилює своє становище на світовій арені. Водночас, роль долара як основної світової валюти знижується.

Америка на першому місці здобуває успіхи.

Віра Трампа в незламність американської могутності знаходить підтвердження. Капіталовкладення активно надходять до Сполучених Штатів, що зміцнює позиції Америки у сферах технологій та фінансів. Європейські країни та Японія значно підвищують свої оборонні витрати, що є ефективним засобом для стримування агресії з боку Росії та Китаю.

Американські тарифи суттєво пригнічують зростання економіки Китаю, що призводить до серйозних проблем у китайській системі. Режим в Ірані, зрештою, падає під тиском військових дій, економічних санкцій та внутрішніх протестів. Престиж Трампа зростає як у Сполучених Штатах, так і за їх межами. Американські ліберали змушені залишатися у тіні, а деякі з противників Трампа опиняються за ґратами. Фондовий ринок досягає нових рекордів.

Протягом наступних чотирьох років, ймовірно, ми будемо свідками незвичайного поєднання всіх згаданих раніше сценаріїв, а також кількох інших несподіваних подій. Як зазначав італійський мислитель Антоніо Грамші в кінці 1920-х, "Старе відходить, а нове ще не встигло з'явитися; в цій перехідній фазі виникають найрізноманітніші тривожні ознаки", - підсумовує видання.

Після своєї інавгурацій обраний президент США Дональд Трамп планує доручити Міністерству юстиції повернути смертну кару для осіб, які вчинили насильницькі злочини. За його словами, таке рішення він ухвалив, аби "захистити американські сім'ї та дітей від насильницьких ґвалтівників, убивць і монстрів".

Окрім цього, представник Республіканської партії заявив про свої амбіції щодо Гренландії та Панамського каналу. Стратег і коментатор CNN Ана Наварро зазначила, що реалізація погроз Трампа стосовно Панамського каналу, ймовірно, вимагатиме застосування військових сил.

Щодо війни між Росією та Україною, Трамп не раз стверджував, що може закінчити конфлікт всього за 24 години. Однак згодом він усвідомив, що зупинити російську агресію виявилося набагато важче, ніж він спочатку думав.

"Я прагну укласти угоду," - заявив тоді Трамп, підкресливши, що "єдиний шлях до досягнення угоди - це не відмовлятися (від України - ред.)".

Генерал Кіт Келлог, який має обійняти в новій адміністрації посаду спецпредставника США з питань України, наголошував, що Дональд Трамп домагатиметься справедливого і стійкого миру в Україні.

Читайте також