Як Дональд Трамп розпочав трансформацію Сполучених Штатів і які перешкоди можуть виникнути на його шляху.

Новий-старий президент США Дональд Трамп після повернення в Білий дім пообіцяв повернути Америці "здоровий глузд".
На практиці відновлення розумного підходу виявилося в тому, що нова адміністрація видала рекордну кількість президентських указів у перші дні свого функціонування.
Далеко не всі рішення Дональда Трампа будуть безперешкодно втілені в життя.
Дізнайтеся, що ховається за найбільш знаковими виконавчими рішеннями Трампа та чи вдасться їх усі реалізувати, у статті журналіста "Європейської правди" Олега Павлюка. У публікації "Турборежим Трампа: як президент США "порушує систему" і які перешкоди на його шляху" представлено узагальнений огляд.
Власне, президентські виконавчі накази (executive orders) є розпорядженнями, що мають юридичну силу, хоча вони не адресовані всім громадянам США, а направлені переважно на органи виконавчої влади.
Звісно, виконавчий указ не дорівнює закону. Як пояснюють американські правники, укази покликані "заповнювати прогалини", які федеральні закони не охоплюють. Тобто повної сваволі очільники США (теоретично) не мають.
Крім того, американська система стримувань і противаг не надає президентові можливості видавати укази на будь-які теми за своїм бажанням.
Та нині, коли більшість верховних суддів США дотримуються консервативних поглядів, а в Конгресі більшість - за Республіканською партією, система стримування й противаг, імовірно, буде не така дієва.
Іншими словами, малоймовірно, що найближчим часом скасують рішення Трампа, які отримали політичну підтримку.
Напевно, найбільш обговорюваним стало виконавче розпорядження Трампа, яке значно накладає обмеження на можливість отримання громадянства для осіб, народжених у Сполучених Штатах.
Указ stipulates, що з 19 лютого американське громадянство більше не надаватиметься дітям, які народилися на території США від нелегальних іммігрантів.
Виданий у перший день президентства Трампа указ уже зіштовхнувся з колосальною опозицією понад двох десятків штатів США та правозахисних груп. А федеральний суддя Джон Коенур (до слова, призначений Рональдом Рейганом) оголосив про призупинення дії указу. За його словами, це - грубо антиконституційний указ.
Шанси, що цей виконавчий указ буде зрештою скасовано через суд або просто відкликано, є вкрай високими.
Серед інших важливих указів – введення надзвичайного стану на межі між США та Мексикою; скасування програми, що дозволяла особам, які шукають притулку, перебувати на території США до моменту розгляду їхніх заяв; а також призупинення прийому біженців з окремих країн, зокрема, з Афганістану.
Експерти вказують, що нинішні укази залишають по собі багато запитань, а отже, і вони не застраховані від юридичних баталій.
Як Дональд Трамп і обіцяв ще до вступу на посаду, він видав указ, який закріплює, що федеральні органи влади у США визнають тільки дві статі - чоловічу та жіночу. Хоча, ще не зрозуміло, як його будуть впроваджувати. Державний департамент США вже скасував можливість позначати стать у паспортах як "Х".
Крім того, республіканець підписав указ, який відтерміновує заборону TikTok на 75 днів (бо скасувати закон просто так не можна). Сам по собі крок адміністрації Трампа має доволі хитку юридичну основу та може стати предметом позовів з боку прихильників бану TikTok. А якщо за 75 днів нічого не буде вирішено і платформа таки буде заблокована - і предметом позовів з боку користувачів.
Так само, як і під час свого першого президентського терміна, Трамп оголосив про рішення США вийти з Паризької угоди щодо клімату. Адміністрація США проявляє скептицизм щодо наукових досліджень, які стосуються глобального потепління, і обіцяє "свердлити, люба, свердлити".
Не дивно, що США вирішили оголосити про свій вихід з Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Крім того, Трамп змінив назву Мексиканської затоки на Американську. Варто зазначити, що приватні компанії та інші держави не зобов'язані дотримуватись цього рішення. Також він повернув назву гори, що носила ім'я Маккінлі, на Алясці, яку Барак Обама у 2015 році перейменував на Деналі.