Юридичний портал

"Юнармія" в анексованих регіонах України: як російські сили тренують українських дітей до військових дій.

Російській "Юнармії" виповнилося вісім років.

На територіях України, що перебувають під контролем Росії, реалізуються мілітаристські проекти з боку агресора, спрямовані на вплив на місцеве населення, зокрема на молодь. Важливим інструментом цієї діяльності є молодіжна військово-патріотична організація "Юнармія", як зазначають журналісти з "Схем".

Ця військова організація виховує у молоді прихильність до збройних сил агресора та готує їх до активної участі в бойових діях. У "Юнармії" дітей навчають основам використання зброї та формують у них почуття російського патріотизму і відданості уряду РФ.

Журналісти проекту "Схеми" отримали доступ до нераскритих документів російських окупаційних адміністрацій, наданих групою українських хакерів KibOrg. Це дозволило виявити, яким чином "Юнармія" реалізує та розповсюджує мілітаристські ідеї на захоплених українських територіях.

Організація була заснована в 2016 році на території анексованого Криму. Ініціатором її створення виступив тодішній міністр оборони Росії Сергій Шойгу. У числі засновників "Юнармії" знайшлися:

За інформацією самої організації, їм вдалося об'єднати 1,3 мільйона дітей та створити 89 регіональних штабів. Діти можуть приєднуватися до цього військового об'єднання з віку 8 років. Водночас представники організації визнають, що "стимулюють позитивне ставлення до виконання конституційних обов'язків і готують молодь до служби в Збройних силах Росії".

Юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська підкреслює, що залучення дітей до "Юнармії" в окупованих регіонах України є специфічною стратегічною метою російської влади.

Вже за два місяці після створення організація поширилась по всьому Кримському півострову. Перший її зліт відбувся в Євпаторії у листопаді 2016 року. Згідно з повідомленнями, в ньому взяли участь близько 100 дітей. У січні 2022 року в Міноборони країни-терористки заявили, що в Криму налічується вже 29 тисяч "юнармійців".

У прокуратурі Криму (Київ) діяльність керівника севастопольського підрозділу "Юнармії" була охарактеризована як "порушення законів і звичаїв війни". Цю оцінку підтримала також експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова.

Журналісти встановили, що деякі українські підлітки, які є членами "Юнармії" в Криму, після 24 лютого 2022 року стали на захист проти України. Водночас, відділення цієї організації на півострові прагнуть розширити свої лави та залучити нових учасників. Для досягнення цієї мети окупаційна влада розробляє спеціалізовані програми для літніх таборів "Артек" і "Лапсі".

В минулому році в цьому регіоні було влаштовано так звані патріотичні зміни та проведено "Школу майбутніх командирів". Для участі в дитячих таборах запрошували військовослужбовців Чорноморського флоту та курсантів Чорноморського вищого військово-морського училища імені П.С. Нахімова. Фінансування цього заходу здійснювалося за рахунок те, що окупанти називають "урядом" Севастополя.

На сході України штаби "Юнармії" з'явилися лише після 2022 року. Коли Росія незаконно, але для себе офіційно, визнала Донецьку та Луганську області України своєю територією.

Раніше на контрольованих окупантами територіях функціонувала організація під назвою "Військово-патріотичний рух "Молода гвардія-Юнармія". Її ідеологія була схожа на концепцію "Юнармії". Навесні 2019 року до "Молодої гвардії" приєдналися перші 77 підлітків, які в той же час склали присягу на вірність незаконному збройному формуванню "ДНР".

У Донецькій області навчальні заклади надаються безкоштовно для використання "Юнармії". Це стало можливим завдяки федеральній програмі "Патріотичне виховання громадян Російської Федерації", яка є частиною національного проєкту "Освіта". Проблемами, пов'язаними з забезпеченням "домів" для "Юнармії", займається головний штаб організації, що розташований у Москві.

Також від хакерів "Схеми" отримали з десяток шкільних характеристик дітей, які живуть на окупованих територіях. Ці характеристики свідчать, що більшість цих школярів входять до "Юнармії" або беруть участь у заходах організації.

Колишні вихованці "Молодої гвардії-Юнармії" з окупованої частини Донеччини беруть участь у російській війні проти України. Також за словами ще однієї "юнармійки" з Донеччини Ганни Лісовенко, члени цієї організації активно допомагають військовим РФ.

"Юнармія" також активна на українських землях, які потрапили під контроль російських агресорів після початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, ця організація розпочала свою діяльність в окупованому Маріуполі. Лише влітку цього року штаб "Юнармії" в місті організував у дитячому таборі "Щирість" сім "юнармійських" змін. Серед інших активностей, дітям там навчали стрільбі з автоматичної зброї.

У захоплених регіонах Херсонської та Запорізької областей перші осередки таборів, які пропагують патріотичне виховання, почали функціонувати в листопаді 2022 року. Перший "центр" патріотичного виховання "Юнармія" був відкритий у жовтні минулого року в окупованому Генічеську, на основі однієї з місцевих шкіл.

З початком функціонування організації для "юнармійців" окупаційні сили почали влаштовувати різноманітні військові тренування. Варто зазначити, що в Херсонській області листи від лідерів "Юнармії" безпосередньо впливають на рішення місцевих чиновників російської адміністрації.

У серпні 2023 року в Запорізькій області відбувся перший зліт регіонального підрозділу "Юнармії". Захід проходив на території установи, яку окупаційна влада називає "міністерством молодіжної політики" цього регіону.

Ефективність осередків "Юнармії" оцінюється верхівкою організації, зокрема, за кількістю її колишніх вихованців, які вступили до лав російської армії. Як воєнізована структура, "Юнармія" здійснює моніторинг членства, "домів" та аналізує активність своїх регіональних підрозділів.

У минулому місяці Віктор Кауров, перший заступник начальника головного штабу "Юнармії", надіслав листи до регіональних структур щодо проведення обов'язкового щорічного "смотр-конкурсу". Зокрема, переможці штабів будуть визначені на основі оцінки поданих документів.

Будуть розглядатися два ключові показники. Перший з них - це "число юнармійців, які були призвані на строкову службу та зараховані до військових навчальних закладів". Другий показник - "кількість юнармійців, що вступили до військово-учбових центрів".

Нагадаємо, ще в березні у Центрі нацспротиву попереджали, що на території тимчасово окупованого Криму росіяни агітують підлітків у школах та технікумах вступати у мілітаристичні клуби типу "Юнармії", з яких в майбутньому їх відправляють воювати проти України.

Читайте також