Юридичний портал

Експерти вважають, що Захід повинен розглядати Російську православну церкву в аналогічному світлі, як Групу Вагнера або RT.

Росія активно розширює свій вплив в Африці, використовуючи Російську православну церкву (РПЦ) як засіб м'якої сили. Поряд із цим, вона застосовує військові ресурси, зокрема найманців з Групи Вагнера, а також пропагандистські інструменти, такі як телеканал RT.

Про це під час події у Вашингтоні у четвер, 22 листопада, розповів дослідник британського Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI) Семюель Рамані.

За даними досліджень Рамані, активність Російської православної церкви в Африці значно зросла після того, як у 2019 році Константинопольський патріархат надав томос для Православної церкви України. Це також сталося в контексті визнання нової української церкви Александрійською православною церквою, яка має юрисдикцію на всій території Африки з центром у Єгипті.

Перед початком російського повномасштабного вторгнення в Україну у 2021 році РПЦ створила свій екзархат в Африці та почала відкривати нові парафії на африканському континенті, користуючись підтримкою російської держави.

"У 2019 році в Сочі відбувся перший африканський саміт, що, за словами Рамані під час зум-обговорення своїх досліджень у Вашингтонському Інституті досліджень зовнішньої політики, співпадає з відновленням російського впливу в Африці та зростанням амбіцій церкви. Це тільки підкріплює думку про те, що церква виконує роль інструменту російської держави, її м'якої сили."

Між груднем 2021 року та липнем 2023 року Російська Православна церква заснувала більше 200 парафій в Африці, відповідно до її офіційних звітів. Патріарх Московський і всієї Русі Кирил повідомив, що, окрім духовних аспектів, церква також "змогла ініціювати безліч гуманітарних та освітніх ініціатив".

Під час зустрічей з лідерами Африки на російсько-африканському саміті, що проходив у Санкт-Петербурзі 27 липня 2023 року та організований президентом Росії Володимиром Путіним, Патріарх Кирил висловив намір своєї церкви щодо розширення її присутності. Він підкреслив, що метою цього є зміцнення зв'язків між Росією та Африкою, покращення життя людей, а також розвиток нової інфраструктури, включаючи будівництво шкіл, криниць, електричних підстанцій, лікарень і культурних центрів у місцях, де функціонують парафії.

Експерти відзначають, що розширення впливу РПЦ в Африці співпало з пандемією COVID-19, коли представники Росії запропонували африканським державам свої вакцини. Це відбулося на фоні чуток про те, що західні країни затримують постачання вакцин до африканського континенту.

Тоді Росія активно пропагувала свою вакцину, але, як виявилося, її спроби просунути Sputnik V на африканському континенті не увінчалися успіхом. Це сталося через численні проблеми, такі як регуляторні бар'єри, недоліки в виробництві та логістиці, а також бюрократична інертність. Про це свідчать висновки експертів з африканських справ Фундації Карнеґі в одному з їхніх досліджень.

Однак Росія усвідомила недоліки своїх індивідуальних та інституційних взаємозв'язків, які є критично важливими для реалізації її інтересів.

Москва підтримує позитивні стосунки з низкою країн континенту, з якими вона ще з радянських часів укладала угоди на постачання зброї. Сприяючи розширенню РПЦ як інструмента для налагодження зв'язків та м'якої сили, Росія також покладається на свою військову міць, зокрема через присутність найманців з приватної військової компанії Вагнера, що тепер отримала нову назву — Африканський корпус.

"Центральноафриканська Республіка, де російські сили надали найманців та охоронців з Групи Вагнера для президента країни, стала однією з перших держав, що офіційно зареєстрували православну церкву після 2021 року", - зазначає Рамані.

З 2021 року російські православні єпископи та священнослужителі активно відвідують Африку, шукаючи нові можливості для укладення комерційних угод та намагаючись переконати місцевих священників залишити Александрійський патріархат на користь Московського, як зазначають експерти.

"Найуспішніше маркетингове повідомлення, яке підтримує патріарх Кирил, полягає в ідеї: 'ми розділяємо спільні консервативні цінності, виступаємо проти західної вседозволеності та споживацтва'. Цю ж думку на економічному саміті в Санкт-Петербурзі озвучив і Путін", - підкреслює Рамані.

Британський дослідник зазначає, що в Африці, як і в інших регіонах, Москва представляє Україну через образи "нацистів" і "сатаністів". Для підтримки цих наративів вона залучає як церковних діячів, наприклад, митрополита Леоніда, так і відомих пропагандистів, зокрема російського філософа Олександра Дугіна.

"Особливо показовим є той факт, що розвиток РПЦ за межами країни був довірений Марії Львовій-Бєловій, яка виступала головним архітектором викрадення українських дітей і наразі перебуває в розшуку Міжнародного кримінального суду", - підкреслює Рамані.

У своїй статті колишній американський дипломат Чарльз Рей, нині голова Африканської програми Інституту досліджень зовнішньої політики, зазначає, що Російська православна церква відіграє важливу роль у стратегії Кремля щодо м'якої сили в Африці. Ця церква підтримує численні консервативні та антизахідні погляди, які знаходять відгук у багатьох жителів континенту. Зокрема, йдеться про позиції щодо одностатевих шлюбів, прав ЛГБТ-спільноти, а також про використання образу Заходу як колонізатора та Росії як сили, що виступає на підтримку антиколоніальної боротьби африканських держав.

"Російська Православна Церква не лише обслуговує свою нову паству в Африці, але й активно прагне впливати на російсько-африканські зв'язки. Крім того, РПЦ сприяє Москві у вербуванні африканців для участі у військових діях проти України", - зазначає Рей у своєму матеріалі, опублікованому на веб-сайті Інституту досліджень зовнішньої політики.

Як наголошує Рамані, Росія намагається скористатися з того, що Захід менше звертає увагу на Африку, а коли звертає, то під час гострих криз, як у випадку з викраденням нігерійських дівчат екстремістським угрупованням Боко Гарам, коли США використали військові можливості на захист прав людини.

Однак існує проблема: в Африці існує недовіра до будь-якого втручання з боку західних країн, і пропаганда може легко інтерпретувати таке втручання як агресію проти Заходу.

Наприклад, коли постало питання про придбання нігерійським урядом американських винищувачів, російська пропаганда подала проблеми з продажем як "занепокоєння США щодо прав LGBQT", каже Рамані.

Уганді також довелося зіткнутися зі скандалом, пов'язаним із звинуваченнями у маніпуляціях виборчими процесами. Водночас, російський телеканал RT сприяв формуванню альтернативної реальності в Африці. Згідно з версією пропаганди, американське незадоволення викликане порушенням прав представників ЛГБТК-спільноти.

Згідно з висловлюваннями Рамані, Росії вдається використовувати гіркоту, що відчувається серед багатьох африканців. Вони стверджують, що Захід зосереджує занадто багато зусиль на конфлікті в Україні, нехтуючи важливими потребами африканських держав, особливо в контексті кривавих подій у Судані, а також ситуації в Сахелі та Центральній Африці.

Для просування цієї пропаганди Росія скористалася своїм телеканалом RT, послугами вже покійного очільника групи Вагнера - Євгена Пригожина, а також представників РПЦ.

Зокрема, серед ключових фігур, які активізуються після смерті Пригожина, виокремлюється митрополит Леонід (власне, Леонід Горбачов). Ще одним важливим гравцем є олігарх Костянтин Малофєєв, чия заморожена власність нещодавно була передана Україні, - зазначає Рамані.

Він наголошує, що за допомогою таких фігур, як Малофєєв та його церковних зв'язків, Росія також успішно обходить західні економічні санкції.

Обговорюючи можливі заходи Західних країн у відповідь на російську політику в Африці, Рамані підкреслює, що першим кроком має стати підвищення уваги до цього регіону. Навіть фахівці, які займаються африканськими питаннями, часто недооцінюють роль Російської православної церкви в контексті просування російських інтересів за кордоном, зазначає Рамані.

"З погляду релігійних свобод, ми маємо дивитись на Російську православну церкву не як на суто релігійну організацію, а як агента інтересів Кремля, політичний інструмент, який не сильно відрізняється від групи Вагнера чи RT", - сказав Рамані.

Він переконаний, що західні країни не лише мають перелаштувати свої пріоритети й повернутися обличчям до Африки, а і проводити більш скоординовану політику на континенті, використовуючи дипломатичні представництва різних країн.

Обговорюючи майбутню адміністрацію Дональда Трампа в США, Рамані підкреслює, що від неї сподіваються на підвищену увагу до проблеми захисту християн в Африці. Це питання отримує значну підтримку з боку російського телеканалу RT, на відміну від західних медіа.

Згідно з дослідженнями, кількість православних віруючих в Африці на південь від Сахари зросла з приблизно 3,5 мільйона у 1910 році до 40 мільйонів у 2010 році, що становить 15% від загальної кількості православних у світі.

Проте з цього населення 36 мільйонів осіб мешкають в Ефіопії, де вони становлять приблизно 43% від загальної чисельності населення країни, а ще 3 мільйони проживають в Еритреї. Серед інших християн, що живуть на південь від Сахари, православні є невеликою меншістю. Еритрея є єдиною країною в Африці, де православні складають більшість.

Читайте також