Заклики до "почути сигнал" з боку Росії, дипломатичні переговори з Сі та ініціатива Ердогана стосовно України - у Бразилії проходить саміт G20.
Лідери "Групи 20" під час саміту в Ріо-де-Жанейро обговорюють кліматичні зміни, питання торгівлі та міжнародної безпеки. Особливу увагу приділяють війні Росії в Україні.
Очікується, що за результатами саміту країни видадуть спільну заяву. США наполягатимуть, щоб комюніке включало "потужні формулювання щодо України". Про це в понеділок сказав пресі заступник радника з нацбезпеки США Джонатан Файнер. Він все ж відзначив, що цього буде важко досягти, адже на відміну від G7, що об'єднує країни-однодумці, до G20 входять і супротивники, серед яких Росія.
Президент України Володимир Зеленський закликав лідерів G20 звернути увагу на посилені атаки Росії на українські міста та інфраструктуру, зокрема російський удар по Одесі, внаслідок якого загинули щонайменше 8 людей, серед яких дитина.
Китай і Бразилія підкреслюють свої зусилля щодо мирного вирішення конфлікту, в той час як Туреччина, за прогнозами, презентує нову стратегію для досягнення миру.
Відкрив саміт президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва 18 листопада оголошенням про cтворення Глобального альянсу проти голоду та бідності, яке він назвав результатом політичних рішень.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден у своїй промові підкреслив, що уряд США продовжує підтримувати Україну.
"Сполучені Штати рішуче підтримують суверенітет і територіальну цілісність України. Усі, хто сидить за цим столом, на мій погляд, також повинні", -- сказав Байден у вступному слові.
Саміт G20 очолить делегація Росії на чолі з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим, оскільки президент Володимир Путін вирішив не брати участі у зустрічі, аби не заважати "плідній роботі" форуму.
Минулого року, 4 грудня, президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва висловив свою нездатність гарантувати президенту Росії Володимиру Путіну, що той не буде затриманий під час свого візиту на саміт "Групи 20".
Президент України Володимир Зеленський у понеділок, 18 листопада, закликав лідерів G20 під час саміту в Бразилії звернути увагу на російський удар по Одесі, внаслідок якого загинули щонайменше 8 людей, серед яких дитина.
"Це не просто випадкові напади - це цілеспрямовані дії. Після розмов і зустрічей з Путіним, після всіх неправдивих чуток у ЗМІ про нібито "стримування" від атак, Росія демонструє, що її справжній інтерес полягає лише у війні. Цей сигнал потрібно почути у всіх куточках світу, від залів, де відбуваються зустрічі "Групи двадцяти", до всіх урядів по всьому світу," - зазначив Зеленський у Facebook.
Посол України в Бразилії Андрій Мельник попередив учасників саміту про небезпеку співпраці з Москвою на фоні посилених атак на Україну.
"Сьогодні, коли ви розгортаєте червону доріжку для Росії, Путін віддав наказ атакувати центр Одеси, спадщину ЮНЕСКО в Україні, балістичною ракетою, убивши щонайменше 8 мирних жителів. Яка ганьба!", - написав він на сторінці в мережі Х.
Лідера Китаю Сі Цзіньпіна окремі медіа називають "центральним гравцем" на саміті G20, який, як пише Reuters, "розривається геополітичною напругою на тлі війни в Газі та Україні".
Перед самітом Сі виступив із великою статтею в провідному бразильському виданні Folha de S. Paulo, в якій наголосив на Китайсько-Бразильському плані завершення війни Росії в Україні.
Незважаючи на те, що Україна відмовилась від цього плану, а союзники критично оцінили його як такий, що не відповідає вимогам Статуту ООН, Сі зазначив, що його шестипунктова пропозиція отримала "позитивну реакцію" з боку міжнародної спільноти.
У понеділок, 18 листопада, під час зустрічі з лідером Китаю Сі Цзіньпіном британський прем'єр-міністр Кір Стармер заявив, що хоче відверто спілкуватися з Китаєм у таких питаннях, як права людини, Гонконг і війна в Україні, повідомляє Reuters.
Згідно з інформацією, наданою прем'єр-міністром Великої Британії, агенція повідомляє, що Стармер під час бесіди підкреслив своє бажання "відверто і чесно" співпрацювати в питаннях, де позиції Пекіна і Лондона розходяться, "зокрема щодо Гонконгу, прав людини та війни Росії в Україні".
На зустрічі, що відбулася в Перу 16 листопада, президент США Джо Байден звернувся до китайського лідера Сі Цзіньпіна з проханням вплинути на Північну Корею, щоб вона утрималася від підтримки Росії в її війні проти України.
Байден також висловив занепокоєння посиленням військової активності Пекіна поблизу Тайваню та в Південно-Китайському морі, підтримки Китаєм війни Москви проти України та розгортанням північнокорейських військ на допомогу Росії.
Байден охарактеризував цю ситуацію як "вкрай ризиковану" для Європи та Кореї. Ці слова озвучив журналістам після зустрічі радник з національної безпеки США Джейк Салліван.
Нову ініціативу з припинення війни Росії в Україні планує представити на саміті президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, повідомило агентство Bloomberg із посиланням на джерела.
За даними агенції, план Ердогана передбачає, що Україна щонайменше на 10 років відкладе обговорення питання про вступ країни до НАТО.
Також Ердоган пропонує створити демілітаризовану зону на сході Донбасу і розмістити там міжнародні війська "як додаткову гарантію". Крім того, президент Туреччини пропонує забезпечити Україну військовими поставками як компенсацію за згоду не ставати учасницею НАТО.
Одночасно, у Кремлі підкреслили, що для Москви є абсолютно неприйнятним сценарій замороження конфлікту між Росією та Україною, який, за інформацією, нібито планує запропонувати президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.