Юридичний портал

Конфіденційність ускладнює розслідування інциденту зі збиттям літака, на борту якого, можливо, перебували 65 військовополонених, - повідомляє El Pais - Деталі | Експрес онлайн.

Річниця авіаційної катастрофи: 24 січня 2024 року в Бєлгородській області Росії стався інцидент, під час якого був збитий військовий літак Іл-76 ВПС РФ. Це одна з небагатьох достовірних інформацій про подію, яка, незважаючи на те, що минув рік, все ще залишається трагедією для України.

У доповіді, підготовленій громадською організацією "Медійна ініціатива за права людини" та представлений у п'ятницю в Києві, зазначено, що на борту літака могло бути 65 українських військових, які потрапили в полон, відповідно до інформації Міністерства оборони Росії. Москва стверджує, що українська ракета збила літак Іл-76, однак Київ цю інформацію ні підтверджував, ні спростовував.

Секретність, що оточує владу обох держав, є основною перешкодою, яку критикують родини безвісти зниклих військових у прагненні дізнатися правду про їхню долю, повідомляє "Експрес", посилаючись на El Pais.

24 січня 2024 року на межі двох держав планувався обмін полоненими, але в останній момент ця подія була скасована. Цю новину підтвердили як Київ, так і Москва. Відтоді родини загиблих кажуть, що не можуть зрозуміти, що насправді трапилося.

Анонімні джерела з українського Генерального штабу вранці 24 січня повідомили засобам масової інформації про знищення ворожого літака з боєприпасами в Бєлгороді. Незабаром після цього російська сторона оголосила, що українська армія збила літак, на борту якого, крім російського екіпажу, знаходилися 65 українських військовополонених. За інформацією з Москви, усі вони загинули.

Акаунти пропагандистів Кремля розповсюдили у соціальних мережах список пасажирів, тоді як російська влада виклала відеозапис роботи екстрених служб на місці події. Представники ГУР заявили, що в цьому списку містилися імена тих, хто вже був обміняний, а на відео не видно жодних тіл.

У дні, що настали після трагедії, українська розвідка оголосила про те, що аналізує кілька можливих версій, включаючи ймовірність, що літак був підданий вогню з їхніх позицій. Як зазначили у ГУР, якщо це справді так, то причинами могли бути або відсутність попередження з боку росіян про перебування цього повітряного судна, або ж намір використати українських полонених як живий щит під час транспортування озброєння.

Джерела в уряді США повідомили про це в лютому того ж року The New York Times, що українська ракета "земля-повітря" Patriot знищила Іл-76. "Петріоти" - оборонні комплекси американського виробництва, які постачають до Києва. Тепер у звіті МІПЛ додається, що так само ймовірно, що літак збили російські системи ППО С-300.

На основі десятків інтерв'ю організації вдалося визначити, що в момент інциденту в Бєлгороді відбувалась атака: летіли українські безпілотники, атакувала російська авіація. У цей час до Бєлгорода наближалися два літаки з українськими полоненими. За даними MIHR, один із літаків був збитий, інший розвернувся.

Адвокат Андрій Яковлєв, який брав участь у доповіді, наголосив на необхідності розслідування цієї справи, оскільки відповідно до Женевської конвенції, військовополонені повинні перебувати в безпечних умовах, далеко від зон бойових дій. Він також підкреслив, що Росія не активувала так званий "режим тиші" під час перевезення полонених, не сповістивши українську сторону про оголошення тимчасового припинення вогню до прибуття літака.

У грудні минулого року російська омбудсменка Тетяна Москалькова заявила, що в Україну повернули останки 65 загиблих військових. Саме через Москалькову українська громадськість дізналася про цей факт. У звіті МІПЛ зазначається, що принаймні 50 із 65 полонених є серед повернутих тіл. Але рідні досі не отримали ніяких повідомлень.

Читайте також