Журналісти звернули увагу на участь білоруських делегатів у переговорах щодо обміну полоненими між Росією та Україною.
Україна здійснила обмін з Росією, повернувши 25 тяжко хворих та поранених військовослужбовців. ZAXID.NET
На переговорах між Росією та Україною щодо обміну полоненими, окрім уповноважених з прав людини Тетяни Москалькової та Дмитра Лубінця, а також представників міжнародних організацій, були присутні й делегати з Білорусі. Серед них — депутатка Палати представників Білорусі, колишня міністерка праці та соціального захисту Ірина Костевич, а також, ймовірно, співробітник КДБ Валерій Степанович. Цю інформацію оприлюднила білоруська служба "Радіо Свобода" у п'ятницю, 24 січня.
Білоруська депутатка Палати представників Ірина Костевич під час зустрічі щодо обміну полоненими між Росією та Україною, 8 листопада 2024 рік (Фото Telegram-канал Дмитра Лубінця)
Як повідомляють журналісти, вперше Ірину Костевич помітили на зустрічі української та російської сторін 8 листопада 2024 року. Тоді Україна і Росія обмінялися списками полонених, а російська сторона передала українській тіла загиблих військових.
"Тоді ж сторони вперше домовилися, що щоразу, коли відбуватимуться переговори чи обмін, вони будуть передавати листи на взаємних умовах - українським полоненим у Росію та російським полоненим в Україну. За словами Дмитра Лубінця, тоді ж "за сприяння білоруської сторони" та за участі Міжнародного комітету Червоного Хреста на території Білорусі він провів зустріч із Тетяною Москальковою", - ідеться в матеріалі.
Уже 20 грудня 2024 року омбудсмени Росії та України Тетяна Москалькова і Дмитро Лубінець обмінялися уже не тільки списками полонених і листами, а й гуманітарною допомогою для полонених, зауважує "Радіо Свобода".
30 грудня Україна та Росія здійснили новий обмін полоненими, який, за інформацією Координаційного штабу, став "одним із найбільших з початку повномасштабної агресії". На зображенні, опублікованому омбудсменом Дмитром Лубінцем, поряд із ним та Москальковою за столом перемовин знаходяться Ірина Костевич та Валерій Степанович.
Переговори між Україною та Росією стосовно обміну військовополоненими проходять на білоруській землі. За столом сидять Ірина Костевич та Валерій Степанович (фото з Telegram-каналу Дмитра Лубінця).
В українських та російських заявах не міститься жодних пояснень щодо участі білоруських делегатів у переговорах; їх імена також залишаються невідомими. Журналісти намагалися встановити контакт з Іриною Костевич, але вона не відповідала на жоден дзвінок.
Чоловік, який під час переговорів між Росією та Україною перебував поруч з Костевичем, за інформацією, наданою редакції "Кіберпартизанами", нагадує офіцера КДБ Валерія Степановича. За свідченнями кіберекспертів, Степанович проходить службу у військовій частині № 10091, яка є частиною центрального апарату Комітету державної безпеки Білорусі.
15 січня 2025 року Ірина Костевич й, імовірно, Валерія Степановича знову були присутні на обміні важкохворими та пораненими між Росією та Україною. Окрім того, російських полонених вивозили білоруські карети "швидкої допомоги" та автобус.
За офіційними даними, посередниками в процесі обміну виступили Об'єднані Арабські Емірати. Пізніше український омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив, що перші переговори проходили в чотиристоронньому форматі, в якому брали участь представники національних товариств Червоного Хреста з України та Росії.
У коментарі для білоруської служби "Радіо Свобода" Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини, зазначив, що дані про участь Ірини Костевич та Валерія Степановича в українсько-російських переговорах "мають обмежений доступ".
Журналісти висловлюють припущення, що локація, де проходять обміни полоненими між Росією та Україною, нагадує білоруський контрольний пункт "Нова Гута", який з української сторони відомий як "Нові Яриловичі".
Пункт пропуску "Нова Гута" в Білорусі (Зображення: "Радіо Свобода")
Місце для обміну було переміщено до Білорусі після початку Курської операції в серпні минулого року. Цю інформацію підтвердив також Дмитро Лубінець. При цьому український омбудсмен не дав відповіді на питання про роль Білорусі на цих зустрічах, окрім надання своєї території.
На думку Олександра Азарова, керівника ініціативи колишніх силовиків ByPol, під час переговорного процесу Степанович може виконувати роль "спостерігача", надаючи звіти КДБ, а згодом і Лукашенку.
Журналісти відзначають, що незабаром після того, як Тетяну Москалькову почали супроводжувати, Олександр Лукашенко призначив Ірину Костевич членом комісії з прав людини СНД. Проте пресслужба самопроголошеного президента Білорусі жодного разу не згадала про надання Ірині Костевич будь-яких спеціальних повноважень або доручень.
Білоруська редакція "Радіо Свобода" провела інтерв'ю з Іриною Геращенко, депутаткою Верховної Ради, яка з 2015 по 2019 рік брала участь у переговорах Тристоронньої контактної групи щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі в Мінську. За її словами, білоруські представники жодного разу не сиділи за столом переговорів.
"Це просто неможливо. На яких підставах? Подібних ситуацій раніше не виникало. Ми були там, разом з росіянами та представниками ОБСЄ. Росія також залучала представників ОРДЛО, які представляють проросійські адміністрації в Донецькій і Луганській областях. Але навіть вони не мали офіційного статусу учасників групи", - зазначила Геращенко.
За її словами, чиновники білоруської влади жодного разу не проявляли ініціативи приєднатися до переговорів у рамках цієї групи, а "Мінськ лише забезпечував місце для їх проведення".