Журналістка Вікторія Рощина була удостоєна премії Homo Homini з прав людини посмертно.

Посмертно українська журналістка Вікторія Рощина була удостоєна чеської премії з прав людини Homo Homini (Людина людині). Цю відзнаку щорічно присуджує чеська неурядова організація "Людина в біді" (People in Need) за "вагомий внесок у розвиток прав людини, демократії та ненасильницьких підходів до вирішення соціально-політичних конфліктів".
Церемонія вручення нагород пройшла 12 березня в Празі, в рамках відкриття щорічного фестивалю документального кіно, присвяченого правам людини, під назвою "Один світ".
Перед початком урочистої частини до присутніх звернувся журналіст і правозахисник Максим Буткевич, який нещодавно повернувся з російського полону. Він зазначив: "Реальність виявилася набагато жахливішою, ніж я міг уявити. Військовослужбовці та цивільні затримані піддаються систематичним катуванням, що завдає серйозної шкоди їхньому здоров'ю. Проти них порушено десятки, якщо не сотні, сфабрикованих кримінальних справ".
Буткевич зазначив, що росіяни прагнуть спотворити уявлення про громадянські свободи, права людини та міжнародні норми. "Вони формують реальність, в якій сила визначає право, а держава займає домінуюче місце, в той час як особа втрачає своє значення. Необхідно постійно пам'ятати про те, що відбувається з полоненими – вони стають жертвами російського режиму", - додав він.
Вікторія Мусаєва, головна редакторка "Української правди", отримала нагороду Вікторії. Це видання стало одним із тих, з яким Рощина співпрацювала в якості фрілансера. Вона висловила вдячність за визнання досягнень Вікторії Рощиної.
"Перед початком церемонії я мала розмову з батьком Віки. Він висловив своє єдине бажання - щоб його донька нарешті повернулася додому. У полоні Віка переживала повну ізоляцію, не мала можливості звернутися до адвоката, і жодних офіційних звинувачень проти неї не пред'являлося. Серед українських полонених у Росії є більше ніж 10 тисяч людей з аналогічним статусом інкомунікадо, як у Віки", - зазначила Севгіль Мусаєва.
Вікторія Рощина, яка мала співпрацю з Радіо Свобода, займалася висвітленням повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У серпні 2023 року вона була захоплена в полон російськими військами в окупованому Енергодарі.
На початку жовтня 2024 стало відомо, що Рощина померла під час етапування з Таганрога до Москви. Росія й досі не повернула тіло журналістки в Україну.
Цього року премія вперше має двох лауреатів. Окрім Вікторії Рощиної, нагороду отримав нігерійський журналіст Філіп Обаджа. Він займається документуванням злочинів, вчинених приватною військовою компанією "Вагнер" та її наступником – "Африканським корпусом" у Центральноафриканській Республіці та Малі. Протягом останніх семи років він зафіксував понад сотню випадків масових вбивств, зґвалтувань і тортур, скоєних військовими найманцями.
Внаслідок своєї діяльності Обаджі став жертвою катувань. Його матеріали були опубліковані в ряді медіа, серед яких The Guardian та Al Jazeera.
Нагороду Обаджі вручили колишня президентка Словаччини Зузана Чапутова.