Злочини щодо культурної спадщини: як домогтися відповідальності для російських винуватців | UACRISIS.ORG

У рамках ініціативи Агентства стійкості культури (ACURE) в Українському кризовому медіа-центрі пройшла пресконференція, що була присвячена підсумкам Міжнародного тренінгу на тему "Збір та аналіз доказів злочинів проти культурної спадщини".
Протягом чотирьох днів навчання зібрало понад 20 учасників з дев'яти українських регіонів, включаючи прифронтові зони та області, які страждають від обстрілів. Серед них були музейники, документалісти, слідчі, прокурори, військовослужбовці, науковці, представники громадських організацій та журналісти.
На тренінгу фахівці з семи країн, зокрема США, Великої Британії, Швеції, Франції, Маврикію, Нідерландів і України, поділилися власним досвідом та досягненнями. Серед них були прокурори, які працювали з Міжнародним кримінальним судом у справах, пов'язаних із злочинами проти культурної спадщини в Малі, Боснії та інших регіонах.
Тетяна Колосова, керівниця пресцентру Українського кризового медіа-центру, поділилася інформацією про те, що на тренінгу учасників навчали, як забезпечити, щоб руйнування українських музеїв, артоб'єктів та культурної спадщини, здійснене Російською Федерацією, не залишалося без належної реакції та покарання.
"Говорили і про те, як правильно збирати докази злочинів для того, щоб вони не ставали просто статистикою, і цю інформацію можна було використовувати. Щоб ця інформація ставала частиною обвинувальних актів у міжнародних трибуналах", - додала вона.
За словами Ігоря Пошивайла, співзасновника Агенції стійкості культури (ACURE) та генерального директора Національного музею Революції Гідності, основною метою проведення тренінгу було досягнення більшої та глибшої координації як на горизонтальному, так і на вертикальному рівнях серед ініціативних груп експертів, які займаються збором інформації про порушення культурної спадщини в Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
"Основна мета полягає в притягненні до відповідальності тих, хто скоїв злочини в Україні, зокрема ті, що завдали шкоди культурі, культурній ідентичності та історичній пам'яті," - підкреслив Ігор Пошивайло.
Експерт у сфері культури та політики памʼяті, керівник Центру прав людини та меморіалізації війни при Київській школі економіки Антон Дробович відмітив, що завдяки тренінгу його учасники дізнались, як можуть співвідноситися зусилля національної юрисдикції і різних національних гравців з міжнародними.
"Ми досягли глибокого усвідомлення юридичних та концептуальних аспектів. Вивчили, як ці механізми функціонують у глобальному масштабі, а також як міжнародні ключові учасники, судові органи, інстанції, комісії, групи та значні міжнародні громадські організації займаються збором доказів і взаємодіють між собою," - зазначив Антон Дробович.
Романа Делапорте, координаторка проєктів у Cultural Emergency Response (CER), підкреслила значущість того, що організаторам тренінгу вдалося об’єднати представників громадянського суспільства, що працюють у культурній сфері, співробітників офісу Генерального прокурора, представників військових адміністрацій, а також міжнародних експертів з великим досвідом і знаннями.
"Ми досягли значних результатів, об'єднавши цих експертів під одним дахом. Тренінг продемонстрував ефективність міжсекторальної співпраці. Ми вивчили, як функціонують інші сфери і яким чином можлива наша спільна робота", - підкреслила координаторка проєктів у Cultural Emergency Response (CER).
Про те, як працює Консультативна група з питань воєнних злочинів в Україні (АСА), розповіла очільниця групи з питань культурної спадщини Андреа Кейлі.
Юристка, що спеціалізується на законодавстві в галузі мистецтва та культурної спадщини в Амстердамському університеті, Евелін Кампфенс, акцентувала увагу на важливості проведення інвентаризації пошкоджених об'єктів культурної спадщини.
"Якщо ви маєте намір займатися розслідуванням злочинів, важливо усвідомлювати, що у вас вже є певна база. Щодо інвентаризації, в Україні вже зроблено чимало, або ж ця робота триває. Існує реєстр пошкодженого та зруйнованого майна, а також онлайн-музеї. Це все необхідно для того, щоб мати змогу оцінити ситуацію. Якщо ви не знаєте, що у вас є, то не зможете зрозуміти, що було втрачене", - зазначила вона.