ЗМІ: Уряд Сербії застосовує шкідливе програмне забезпечення для нелегального спостереження за активістами.
Поліція і спецслужби Сербії використовують передові продукти мобільної криміналістики і раніше невідоме шпигунське програмне забезпечення для незаконного стеження за журналістами, учасниками екологічних кампаній і активістами руху за громадянські права.
Як повідомляє The Guardian, про це йдеться у звіті Amnesty International, пише "Європейська правда".
У звіті йдеться про те, як мобільні криміналістичні рішення ізраїльської компанії Cellebrite використовуються для доступу та збору інформації з мобільних телефонів громадян, які піддаються атакам новітнього шпигунського ПЗ для Android, відомого як NoviSpy.
Сербські органи влади застосовують "методи спостереження та стратегії цифрових репресій як засоби більш широкого державного контролю та пригнічення, націлені на громадянське суспільство", зазначає Дінушика Діссанаяке з Amnesty International, яка підготувала відповідну доповідь.
Діссанаяке підкреслила, що звіт продемонстрував, як технології Cellebrite, які застосовуються правоохоронними органами та спецслужбами в різних країнах, можуть створювати "значну загрозу" для правозахисників, "якщо їх використовують без належного юридичного нагляду".
Інструменти Cellebrite, призначені для правоохоронних органів та державних установ, забезпечують можливість витягнення даних з різноманітних пристроїв, включаючи сучасні мобільні телефони на базі Android і iPhone, а також розблокування їх без необхідності знання пароля.
NoviSpy, хоча й не є таким технічно досконалим, як більш інвазивні шпигунські програми, такі як Pegasus, все ж надає сербським властям можливість перехоплювати чутливу інформацію з обраного телефону, а також здійснювати віддалений доступ до мікрофону або камери пристрою.
У звіті задокументовано, як сербська влада використовувала продукти Cellebrite для зараження шпигунським програмним забезпеченням NoviSpy мобільних телефонів журналістів та активістів, у тому числі - щонайменше у двох випадках - під час поліцейських допитів.
Amnesty заявила, що поінформувала Android і Google про NoviSpy ще до публікації звіту, і шпигунське програмне забезпечення було видалено з уражених пристроїв Android. За її словами, Google також надіслав можливим жертвам попередження про "атаку, що підтримується урядом".
Активісти, які стали мішенню шпигунського програмного забезпечення Pegasus у Сербії, заявили, що вони були травмовані. "Це неймовірно ефективний спосіб повністю перешкодити спілкуванню між людьми", - сказав один з них, який побажав залишитися невідомим.
Компанія NSO Group, розробник програмного забезпечення Pegasus, не підтвердила інформацію про те, що Сербія була замовником її послуг. Проте, вона підкреслила, що "серйозно ставиться до своєї відповідальності у сфері дотримання прав людини та рішуче прагне уникати ситуацій, які можуть призвести до негативного впливу на ці права". В компанії зазначили, що провели аналіз усіх достовірних звинувачень у зловживаннях, пов'язаних із використанням продуктів групи.
Cellebrite не надала жодних відповідей чи коментарів на звіт, який був їй надісланий перед публікацією, згідно з інформацією Amnesty. Влада Сербії також не прокоментувала запити щодо цього питання.
Amnesty підкреслила, що, хоча ці продукти можуть мати конкретне призначення, її дослідження однозначно вказують на те, що їх можна використовувати не за призначенням, "зокрема для розгортання шпигунських програм та масового збору інформації з мобільних телефонів поза межами обґрунтованих кримінальних розслідувань".
Вона підкреслила, що компанії, такі як Cellebrite та інші, які спеціалізуються на цифровій криміналістиці, "зобов'язані здійснити ретельну перевірку, щоб упевнитися, що їхня продукція не використовується для порушення прав людини".
У Сербії понад місяць тривають протести по всій країні у зв'язку з трагедією на залізничному вокзалі, яка забрала життя 15 людей.
Уряд президента Александара Вучича намагався пом'якшити невдоволення людей. Він опублікував близько 130 документів, пов'язаних з реконструкцією будівлі залізничного вокзалу.
Вучич звинуватив закордонні розвідки в намаганні повалити його владу через масові протести та підкреслив, що не має наміру покидати країну, як це зробив колишній сирійський президент Башар Асад.