Сергей Власенко: два года я работаю менеджером в ООО «Верховная Рада Украины»
Недавно Сергей Власенко, народный депутат Украины, известный адвокат, политик, посетил свою «alma mater» - Львовский национальный университет им. И. Франко, и выступил перед студентами и преподавателями. Пользуясь случаем, мы встретились с господином Власенко и побеседовали с одним из самых активных в общественном плане украинских юристов.
За время своей адвокатской деятельности Сергей Власенко принимал участие во многих резонансных судебных делах. Как народный депутат с помощью правовых инструментов противодействовал фальсификациям во время президентских выборов, а также во время выборов в органы местного самоуправления. После отмены политической реформы отказался от звания «Заслуженного юриста Украины».
В эксклюзивном интервью Pravotoday Сергей Власенко поделился своими мыслями и рассказами о собственном профессиональном опыте.
* интервью на языке оригинала
Pravotoday: Пане Сергію, розкажіть будь ласка коротко про основні події Вашої кар’єри.
Сергій Власенко: У 1992 році я закінчив юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. До 1997 працював у Львові, далі з Олексієм Рєзніковим поїхали підкорювати столицю. З 2000 року ми працювали з ним в партнерстві в Адвокатськй фірмі «Правіс:Рєзніков, Власенко і Партнери». У 2006 р. об’єдналися з юридичною фірмою «Магістр & Партнери» (тепер - ЮФ «Magisters»). Основною нашою роботою було представництво в судах, тому виконували функцію «судових адвокатів». У березні 2008 року мене запросили на роботу в Державну Податкову адміністрацію на посаді заступника голови. А останні два роки працюю менеджером в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Верховна Рада України».
Pravotoday: Що Вас наштовхнуло вибрати шлях народного депутата, покинути бізнес?
Сергій Власенко: Насправді рішення призупинити бізнесову діяльність не виникло спонтанно. Постійно стикаючись з нашою судовою системою, розумієш, що треба щось з нею робити. Як адвокат, що приймав участь в найбільш резонансних справах, я намагався використовувати публічні механізми впливу на українську судову систему, однак зрозумів, що цих важелів є недостатньо, щоб щось змінити на краще. Єдиним виходом було приєднатись до політичної сили, яка б могла це зробити. Моє бажання співпало з виборчою компанією 2007 року. Мені запропонували приєднатися до Блоку Юлії Тимошенко.
Pravotoday: Які труднощі, суперечності зустрічалися за час Вашої роботи в державних органах?
Сергій Власенко: В державних структурах діє принцип «Я начальник, ти дурак»: начальника треба стільки чекати, скільки його і треба чекати. Ти не можеш кудись поїхати, вільно гайнути у відпустку. Ти не можеш розпоряджатися власним часом. Хоча розумієш, що цей час ти можеш використати значно ефективніше. До того ж часто відбуваються непередбачувані ситуації: робота 12-14 годин на добу; буває ситуація, що начальник приходить о дев’ятій годині вечора і каже, що завтра зранку нарада, все не так і все треба переробити. Я трошки помучився там і пішов у Верховну Раду.
Pravotoday: Порівняно з роботою в Державній податковій адміністрації, як працюється у Верховній Раді?
Сергій Власенко: Звичайно, що легше. Працюємо через тиждень: в понеділок не працюємо, в середу працюємо до обіду, в п’ятницю теж до обіду, в суботу і неділю відпочиваємо. Правда, після переходу в опозицію, роботи стало значно більше.
Pravotoday: Які були найцікавіші справи у Вашій практиці?
Я мав щастя чи нещастя брати участь в багатьох масштабних справах: захищав інтереси В. Ющенка у Верховному Суді України під час процесу щодо фальсифікації виборів у 2004 році, брав участь у приватизаційних суперечках щодо «Криворіжсталі» та «Нікопольского заводу феросплавів». Також представляв інтереси Андрія Данилка, захищав його авторські права. Хоча, не дивлячись на велику кількість публічних гучних справ, на мою думку, адвокат, незважаючи ні на що, має захищати кожного. Так як і лікар, він лікує, незалежно ні від чого, всіх.
Pravotoday: Які професійні якості й особисті риси повинні бути притаманні юристові?
Сергій Власенко: На мою думку, одним з найважливіших є нахабство. Юрист, який не може відстояти свою думку, це не юрист. Де б він не працював: чи на державній службі, чи в приватній фірмі, він має вміти обстоювати свою думку. Вас можуть переконувати, на вас можуть кричати, керівник вас може ображати, він може казати, що йому треба тільки так, як він хоче… Треба бути впевненим в собі і сміливим, щоб захищати свої інтереси, особливо тим, хто планує працювати на державній службі. Хоча треба вміти чути інших, щоб, коли хтось каже справді дуже важливі речі, Ви могли б зорієнтуватися.
Потрібно володіти доброю реакцією, особливо коли ви працюєте в суді. Судова справа - це живий організм: ви повинні відчувати, як реагує суддя, як реагують Ваші опоненти, що застосувати, чого краще не застосовувати. Також важливим є вміння мовчати, коли в цьому є необхідність.
Pravotoday: Як Ви ставитеся до змін до Закону України «Про адвокатуру»?
Сергій Власенко: Зараз проводиться реформа кримінальної юстиції. Буде змінено кримінально-процесуальний кодекс, до речі, досить непогано. Повністю міняється концепція кримінального процесу: нарешті адвокати та прокурори виконуватимуть належну їм роль. Взагалі, в пакеті проекту є три акти: Кримінально-процесуальний кодекс України, Закон України «Про адвокатуру» та Закон України «Про прокуратуру». Закон України «Про адвокатуру», який буде прийматися, є досить цікавим: буде більше обмежень доступу адвокатів до представництва в судах. Вищеназвані кроки є досить революційними: якщо зміни будуть затверджені, а планується зробити це до нового року, то це буде дуже добре.
Pravotoday: Як Ви ставитеся до судової реформи?
Сергій Власенко: Досить неоднозначно. Я був одним з десяти депутатів, які не голосували за зміну повноважень Верховного Суду України, розширення суддівської присяги та іншого. Після вступу в силу Закону «Про судоустрій і статус суддів», на моє глибоке переконання, судова гілка влади, як незалежна гілка влади, абсолютно припинила своє існування. Механізм і порядок скликання З'їзду суддів абсолютно переформатований, і він сьогодні такий, що на нього абсолютно і повністю впливає діюча влада. Судова система практично повністю перейшла під контроль Вищої ради юстиції. Ми не можемо говорити про існування незалежної суддівської влади, яка щось там вирішуватиме. Адже присягу судді розписано в такий спосіб, що будь-яку його дію в будь-який момент можуть кваліфікувати як порушення присяги. Як результат, багато фахових суддів, які довгий час пропрацювали, просто дають в відставку, не хочуть залишатися в судах.
Pravotoday: Після закінчення університету що Вам допомогло визначитися з майбутнім шляхом?
Сергій Власенко: Я більше працював, чим навчався. Рекомендую тим, хто серйозно задумується про кар’єру, на перших курсах краще навчатися, а з третього курсу шукати собі практику. Саме на перших курсах закладаються основи юридичних знань.
Я працював, починаючи з четвертого курсу. У мене досить цікава трудова книжка: штамп про прийняття на роботу з’явився швидше, ніж штамп про закінчення університету. Головне - чітко розуміти, що Ви хочете. Я б рекомендував кожному просто сісти і намалювати на аркуші паперу, як ви себе уявляєте через 5-10 років. Також Вам буде легше, коли Ви визначите сферу своєї діяльності, хоча б чи Ви будете працювати на державу, чи ні. Визначившись з цим, намалюйте свій майбутній шлях. Хочете бути адвокатом в великій юридичній компанії - йдіть на стажування в велику юридичну фірму. З досвіду моєї роботи у адвокатських компаніях було досить багато вакансій для студентів. Звичайно, має бути везіння, знайомі і наполегливість. Також дуже важлива іноземна мова: без її знання Ви не витримаєте конкуренції на ринку. Рівень володіння мовою має бути вільним спеціалізованою юридичною мовою. Також важливими є знання, особливо ті, які закладає університет. 90% мого успіху - це те, що дав університет. Тому я щиро вдячний своїм викладачам за їхню роботу.
Pravotoday: Чи у Вас є принцип, через який Ви не переступаєте?
Сергій Власенко: Я завжди прагну перебувати у гармонії з самим собою. Я не хочу робити щось, що суперечить цьому. Я маю свої внутрішні правила, які я намагаюсь не порушувати.
Pravotoday: Яку форму державного устрою Ви б побажали Україні?
Сергій Власенко: Я б порекомендував форму правління, яка є у Німеччині, тобто парламентська республіка з фактичною відсутністю повноважень президента, з утворенням інституту канцлера.
Pravotoday: Яке значення для громадського діяча чи юриста має співпраця з молоддю? Що це може дати йому і як це може допомогти молодому поколінню?
Сергій Власенко: Україна зараз переживає досить складний етап свого розвитку. Час є дуже швидкоплинним і ці процеси, що зараз відбуваються, проходять миттєво.
Є певні стереотипи, які властиві певному поколінню. Тому важливою є молодь, яка має відчуття сьогоднішнього часу і дає об’єктивну інформацію, розуміння того, що відбувається саме зараз. Залучення молоді до політичних процесів, не політизуючи їх, є досить корисним. Потрібно створити умови, щоб політики старшого покоління поступово відходили з політичної арени і приходили молоді, які більше розуміють, що відбувається зараз в країні і світі.
Pravotoday: Ваші побажання читачам Pravotoday.
Сергій Власенко: Я не люблю гучних побажань. Основне - знати кожному, що він справді хоче. Єдине, що можу побажати, це здоров’я. Решта залежить від нас самих. Кожен сам складає свій маршрут, йде своєю дорогою і робить те, що вважає необхідним для досягнення своєї мети.
Разговор вела Ольга Лучка, обозреватель Pravotoday
Власенко Сергей Владимирович. Народный депутат Украины VI созыва, БЮТ. Постоянный представитель ГНАУ в Верховной Раде. Родился 07.03.1967 во Львове. В 1992 году окончил юридический факультет Львовского государственного университета им. И.Франко. Сергей Власенко входит в число наиболее известных украинских адвокатов. Юридическая карьера г-на Власенко развивалась в юридических компаниях "Правис", "Резников, Власенко и партнеры","Магистр и партнеры".В марте 2008 года Власенко был назначен заместителем главы Государственной налоговой администрации Украины. За время адвокатской деятельности принимал участие в ряде резонансных судебных дел. Защищал интересы кандидата на пост Президента Украины Виктора Ющенко (в деле о массовых фальсификациях во время второго тура выборов), участвовал в приватизационных спорах вокруг "Криворожстали" (на стороне совместной структуры миллиардеров Рината Ахметова и Виктора Пинчука) и "Никопольского завода ферросплавов" (на стороне В.Пинчука). Защищал авторские права известного украинского исполнителя Андрея Данилко (сценический псевдоним - Верка Сердючка). Отстаивал интересы иностранного предприятия "Интер-медиа" по иску о признании права собственности на долю в уставном фонде украинского телеканала "Студия "1+1".
За время своей адвокатской деятельности Сергей Власенко принимал участие во многих резонансных судебных делах. Как народный депутат с помощью правовых инструментов противодействовал фальсификациям во время президентских выборов, а также во время выборов в органы местного самоуправления. После отмены политической реформы отказался от звания «Заслуженного юриста Украины».
В эксклюзивном интервью Pravotoday Сергей Власенко поделился своими мыслями и рассказами о собственном профессиональном опыте.
* интервью на языке оригинала
Pravotoday: Пане Сергію, розкажіть будь ласка коротко про основні події Вашої кар’єри.
Сергій Власенко: У 1992 році я закінчив юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. До 1997 працював у Львові, далі з Олексієм Рєзніковим поїхали підкорювати столицю. З 2000 року ми працювали з ним в партнерстві в Адвокатськй фірмі «Правіс:Рєзніков, Власенко і Партнери». У 2006 р. об’єдналися з юридичною фірмою «Магістр & Партнери» (тепер - ЮФ «Magisters»). Основною нашою роботою було представництво в судах, тому виконували функцію «судових адвокатів». У березні 2008 року мене запросили на роботу в Державну Податкову адміністрацію на посаді заступника голови. А останні два роки працюю менеджером в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Верховна Рада України».
Pravotoday: Що Вас наштовхнуло вибрати шлях народного депутата, покинути бізнес?
Сергій Власенко: Насправді рішення призупинити бізнесову діяльність не виникло спонтанно. Постійно стикаючись з нашою судовою системою, розумієш, що треба щось з нею робити. Як адвокат, що приймав участь в найбільш резонансних справах, я намагався використовувати публічні механізми впливу на українську судову систему, однак зрозумів, що цих важелів є недостатньо, щоб щось змінити на краще. Єдиним виходом було приєднатись до політичної сили, яка б могла це зробити. Моє бажання співпало з виборчою компанією 2007 року. Мені запропонували приєднатися до Блоку Юлії Тимошенко.
Pravotoday: Які труднощі, суперечності зустрічалися за час Вашої роботи в державних органах?
Сергій Власенко: В державних структурах діє принцип «Я начальник, ти дурак»: начальника треба стільки чекати, скільки його і треба чекати. Ти не можеш кудись поїхати, вільно гайнути у відпустку. Ти не можеш розпоряджатися власним часом. Хоча розумієш, що цей час ти можеш використати значно ефективніше. До того ж часто відбуваються непередбачувані ситуації: робота 12-14 годин на добу; буває ситуація, що начальник приходить о дев’ятій годині вечора і каже, що завтра зранку нарада, все не так і все треба переробити. Я трошки помучився там і пішов у Верховну Раду.
Pravotoday: Порівняно з роботою в Державній податковій адміністрації, як працюється у Верховній Раді?
Сергій Власенко: Звичайно, що легше. Працюємо через тиждень: в понеділок не працюємо, в середу працюємо до обіду, в п’ятницю теж до обіду, в суботу і неділю відпочиваємо. Правда, після переходу в опозицію, роботи стало значно більше.
Pravotoday: Які були найцікавіші справи у Вашій практиці?
Я мав щастя чи нещастя брати участь в багатьох масштабних справах: захищав інтереси В. Ющенка у Верховному Суді України під час процесу щодо фальсифікації виборів у 2004 році, брав участь у приватизаційних суперечках щодо «Криворіжсталі» та «Нікопольского заводу феросплавів». Також представляв інтереси Андрія Данилка, захищав його авторські права. Хоча, не дивлячись на велику кількість публічних гучних справ, на мою думку, адвокат, незважаючи ні на що, має захищати кожного. Так як і лікар, він лікує, незалежно ні від чого, всіх.
Pravotoday: Які професійні якості й особисті риси повинні бути притаманні юристові?
Сергій Власенко: На мою думку, одним з найважливіших є нахабство. Юрист, який не може відстояти свою думку, це не юрист. Де б він не працював: чи на державній службі, чи в приватній фірмі, він має вміти обстоювати свою думку. Вас можуть переконувати, на вас можуть кричати, керівник вас може ображати, він може казати, що йому треба тільки так, як він хоче… Треба бути впевненим в собі і сміливим, щоб захищати свої інтереси, особливо тим, хто планує працювати на державній службі. Хоча треба вміти чути інших, щоб, коли хтось каже справді дуже важливі речі, Ви могли б зорієнтуватися.
Потрібно володіти доброю реакцією, особливо коли ви працюєте в суді. Судова справа - це живий організм: ви повинні відчувати, як реагує суддя, як реагують Ваші опоненти, що застосувати, чого краще не застосовувати. Також важливим є вміння мовчати, коли в цьому є необхідність.
Pravotoday: Як Ви ставитеся до змін до Закону України «Про адвокатуру»?
Сергій Власенко: Зараз проводиться реформа кримінальної юстиції. Буде змінено кримінально-процесуальний кодекс, до речі, досить непогано. Повністю міняється концепція кримінального процесу: нарешті адвокати та прокурори виконуватимуть належну їм роль. Взагалі, в пакеті проекту є три акти: Кримінально-процесуальний кодекс України, Закон України «Про адвокатуру» та Закон України «Про прокуратуру». Закон України «Про адвокатуру», який буде прийматися, є досить цікавим: буде більше обмежень доступу адвокатів до представництва в судах. Вищеназвані кроки є досить революційними: якщо зміни будуть затверджені, а планується зробити це до нового року, то це буде дуже добре.
Pravotoday: Як Ви ставитеся до судової реформи?
Сергій Власенко: Досить неоднозначно. Я був одним з десяти депутатів, які не голосували за зміну повноважень Верховного Суду України, розширення суддівської присяги та іншого. Після вступу в силу Закону «Про судоустрій і статус суддів», на моє глибоке переконання, судова гілка влади, як незалежна гілка влади, абсолютно припинила своє існування. Механізм і порядок скликання З'їзду суддів абсолютно переформатований, і він сьогодні такий, що на нього абсолютно і повністю впливає діюча влада. Судова система практично повністю перейшла під контроль Вищої ради юстиції. Ми не можемо говорити про існування незалежної суддівської влади, яка щось там вирішуватиме. Адже присягу судді розписано в такий спосіб, що будь-яку його дію в будь-який момент можуть кваліфікувати як порушення присяги. Як результат, багато фахових суддів, які довгий час пропрацювали, просто дають в відставку, не хочуть залишатися в судах.
Pravotoday: Після закінчення університету що Вам допомогло визначитися з майбутнім шляхом?
Сергій Власенко: Я більше працював, чим навчався. Рекомендую тим, хто серйозно задумується про кар’єру, на перших курсах краще навчатися, а з третього курсу шукати собі практику. Саме на перших курсах закладаються основи юридичних знань.
Я працював, починаючи з четвертого курсу. У мене досить цікава трудова книжка: штамп про прийняття на роботу з’явився швидше, ніж штамп про закінчення університету. Головне - чітко розуміти, що Ви хочете. Я б рекомендував кожному просто сісти і намалювати на аркуші паперу, як ви себе уявляєте через 5-10 років. Також Вам буде легше, коли Ви визначите сферу своєї діяльності, хоча б чи Ви будете працювати на державу, чи ні. Визначившись з цим, намалюйте свій майбутній шлях. Хочете бути адвокатом в великій юридичній компанії - йдіть на стажування в велику юридичну фірму. З досвіду моєї роботи у адвокатських компаніях було досить багато вакансій для студентів. Звичайно, має бути везіння, знайомі і наполегливість. Також дуже важлива іноземна мова: без її знання Ви не витримаєте конкуренції на ринку. Рівень володіння мовою має бути вільним спеціалізованою юридичною мовою. Також важливими є знання, особливо ті, які закладає університет. 90% мого успіху - це те, що дав університет. Тому я щиро вдячний своїм викладачам за їхню роботу.
Pravotoday: Чи у Вас є принцип, через який Ви не переступаєте?
Сергій Власенко: Я завжди прагну перебувати у гармонії з самим собою. Я не хочу робити щось, що суперечить цьому. Я маю свої внутрішні правила, які я намагаюсь не порушувати.
Pravotoday: Яку форму державного устрою Ви б побажали Україні?
Сергій Власенко: Я б порекомендував форму правління, яка є у Німеччині, тобто парламентська республіка з фактичною відсутністю повноважень президента, з утворенням інституту канцлера.
Pravotoday: Яке значення для громадського діяча чи юриста має співпраця з молоддю? Що це може дати йому і як це може допомогти молодому поколінню?
Сергій Власенко: Україна зараз переживає досить складний етап свого розвитку. Час є дуже швидкоплинним і ці процеси, що зараз відбуваються, проходять миттєво.
Є певні стереотипи, які властиві певному поколінню. Тому важливою є молодь, яка має відчуття сьогоднішнього часу і дає об’єктивну інформацію, розуміння того, що відбувається саме зараз. Залучення молоді до політичних процесів, не політизуючи їх, є досить корисним. Потрібно створити умови, щоб політики старшого покоління поступово відходили з політичної арени і приходили молоді, які більше розуміють, що відбувається зараз в країні і світі.
Pravotoday: Ваші побажання читачам Pravotoday.
Сергій Власенко: Я не люблю гучних побажань. Основне - знати кожному, що він справді хоче. Єдине, що можу побажати, це здоров’я. Решта залежить від нас самих. Кожен сам складає свій маршрут, йде своєю дорогою і робить те, що вважає необхідним для досягнення своєї мети.
Разговор вела Ольга Лучка, обозреватель Pravotoday
Власенко Сергей Владимирович. Народный депутат Украины VI созыва, БЮТ. Постоянный представитель ГНАУ в Верховной Раде. Родился 07.03.1967 во Львове. В 1992 году окончил юридический факультет Львовского государственного университета им. И.Франко. Сергей Власенко входит в число наиболее известных украинских адвокатов. Юридическая карьера г-на Власенко развивалась в юридических компаниях "Правис", "Резников, Власенко и партнеры","Магистр и партнеры".В марте 2008 года Власенко был назначен заместителем главы Государственной налоговой администрации Украины. За время адвокатской деятельности принимал участие в ряде резонансных судебных дел. Защищал интересы кандидата на пост Президента Украины Виктора Ющенко (в деле о массовых фальсификациях во время второго тура выборов), участвовал в приватизационных спорах вокруг "Криворожстали" (на стороне совместной структуры миллиардеров Рината Ахметова и Виктора Пинчука) и "Никопольского завода ферросплавов" (на стороне В.Пинчука). Защищал авторские права известного украинского исполнителя Андрея Данилко (сценический псевдоним - Верка Сердючка). Отстаивал интересы иностранного предприятия "Интер-медиа" по иску о признании права собственности на долю в уставном фонде украинского телеканала "Студия "1+1".