Юридичний портал

Государственный реестр избирателей существует, но реализуются ли принципы его ведения?

Анатолій Бойко
Одеська обласна організація ВГО КВУ

На сьогодні в Україні в повному обсязі введено в дію Державний реєстр виборців, основна мета якого створення точних та якісних списків виборців для будь-яких виборів та референдумів, які проводяться в Україні. Відповідно, нині якість списків виборців безпосередньо залежить від якісного наповнення та поновлення Державного реєстру виборців, у тому числі стосовно місцевих виборів, що наближаються.

Остання президентська виборча кампанія зразка 2010 стала «індикатором» ефективності та досконалості Реєстру виборців, оголивши ряд значних проблем. Основні проблеми стосувалися не включення або неправильності персональних даних виборців у Реєстрі, бездіяльність органів ведення та поновлення Реєстру, виборчих комісій різного рівня, нормативної невизначеності деяких процедур.

Порушення основних принципів ведення Реєстру, закріплених у Законі України «Про державний реєстр виборців», ставить під загрозу не тільки законність і демократичність виборчого процесу, а й реалізацію конституційного виборчого права кожного конкретного громадянина.

Зараз, напередодні місцевих виборів 31 жовтня 2010 року, питання дотримання правил і принципів ведення Реєстру виборців - стає справді нагальним для кожного виборця. Тим більше що, відповідно до рішення ЦВК від 21.07.2010 Року, персональні дані Державного реєстру виборців перед місцевими виборами 31 жовтня 2010 уточнюватися не будуть.

Заявлений проект «Моніторинг дотримання основних принципів ведення Державного реєстру виборців» спрямований на:
  • виявлення, локалізацію і усунення проблем з дотриманням основних принципів ведення Реєстру виборців;
  • вдосконалення процедури формування і оновлення даних Реєстру; 
  • досягнення якісно нового етапу підготовки списків виборців;
  • розширення можливостей для повноцінної реалізації виборцями права голосу. 
Реалізувати ці завдання планується в липні 2010 - березні 2011 рр. шляхом проведення наступних заходів:

  • моніторингу діяльності органів ведення та поновлення Реєстру виборців, їх матеріально-технічного, організаційного, інформаційного та правового забезпечення, рівня співпраці з іншими державними органами (МВС, управління юстиції і т.д.), за наповненням і уточнення даних Реєстру, дотримання прав виборців на доступ до інформації Реєстру виборців. 
  • підготовка та направлення інформаційних запитів до відділу адміністрування реєстру виборців і всі 36 відділів ведення Реєстру виборців Одеської області (окремо буде поставлено питання про виконання Постанови ЦВК № 197 від 01.02.2010 Року про облік органами ведення ДРВ внесених в день виборів змін до списків виборців);
  • підготовка та направлення інформаційних запитів до установ, які зобов’язані надавати інформацію для оновлення Реєстру виборців: місцеві відділи МВС, Міністерства юстиції, Державного Департаменту з питань виконання покарань, органи опіки та піклування, військові частини.
Вперше буде проаналізована робота цих органів з оновлення даних Реєстру виборців, механізми і проблеми співробітництва. Відвідування активістами та волонтерами організації 12 органів ведення Реєстру виборців (у містах Білгород-Дністровський, Ізмаїл, Котовськ, Роздільна, Рені, Одеса), оцінка їхньої діяльності і відповідність законодавчо встановленим стандартам; реалізація громадської ініціативи особистого звернення виборців з письмовими запитами різного характеру про надання інформації з Реєстру виборців.

Таким чином, буде фактично вперше здійснена апробація можливості та ефективності публічного контролю виборців за Реєстром виборців.

   1. Реальної оцінки стану формування та оновлення Реєстру виборців в Одеській області. Проведення на основі отриманих результатів моніторингу аналізу проблем з дотримання основних принципів ведення Реєстру виборців.
   2. Публічного обговорення та оприлюднення проблем, рекомендацій та пропозицій. Проведення одного обласного та двох районних круглих столів у містах Одеса, Ізмаїл та Котовськ, розробка та оприлюднення підсумкових рекомендацій та пропозицій, напрями їх відповідним органам та лобіювання їх практичного впровадження.
   3. Широкої інформаційної кампанії з висвітлення результатів проекту, привернення уваги органів влади та громадськості до основних проблем ведення Реєстру виборців. Буде видана брошура «Дотримання основних принципів ведення Державного реєстру виборців: Проблеми, перспективи, рекомендації», спеціальний випуск видання Одеської обласної організації ВГО КВУ – газети «Ізбірком». Крім цього, результати проекту (так само як і його поетапна реалізація) будуть широко представлені ЗМІ.

Наголошуємо, подібний моніторинг, з урахуванням цілого пласту проблем, які «підняла» президентська виборча кампанія 2010 року і які не зняті дотепер, ніхто не здійснював. Рекомендації та шляхи оптимізації Реєстру виборців до цих пір не розроблені, хоча вкрай необхідні. Вийти за межі безпосередньо органів ведення Реєстру виборців і розглянути ситуацію ширше (проаналізувати роботу органів поновлення даних Реєстру), залучити до моніторингу безпосередньо виборців, організувати відповідну громадську ініціативу і випробувати в дії публічний контроль виборців за ДРВ - пропонується вперше.

Ініціатива здійснюється за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження»


Читайте також