Юридичний портал

Сильна адвокатура: якою її бачать правники

Опитування Асоціації правників України (АПУ) з приводу найбільш актуальних питань адвокатури показало: адвокати, передусім, переймаються посиленням професійних прав та гарантій.

Пройшло два роки з прийняття нового Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Два роки застосування показали як слабкі, так і сильні місця нашого Закону. Події в країні викликали дискусію про черговий етап реформування адвокатури.

Першими прапор змін підняло Міністерство юстиції України. На жаль, проект, розроблений Міністерством, залишається невідомим широкому адвокатському загалу.

Президент України, в межах судової реформи, запропонував паралельно вдосконалити окремі інститути правової системи, у тому числі і адвокатуру. На мій погляд, найбільш оптимальним підходом є саме вдосконалення існуючого Закону, його окремих положень, а не нова реформа.

З метою формування позиції Асоціації правників України, ми за допомогою інструменту Facebook провели опитування щодо найбільш актуальних питань, які турбують адвокатів. Таке опитування проводилося вперше. Безумовно, воно не може вважатися репрезентатив ним, але дає чітко зрозуміти ключові турботи та потреби. Крім того, опитування через соціальну мережу дало можливість почути думку найактивніших колег.

В опитуванні взяли участь понад 380 адвокатів. На голосування виносилися 15 питань, з яких респонденти мали обрати лише 7. Також надавалася можливість запропонувати свій варіант.

Пропонуємо читачам результати нашого «адвокатського» експерименту. Серед п’ятірки лідерів, як і очікувалося, виявилися питання, безпосередньо пов’язані з нашими професійними правами та гарантіями. Безумовними лідерами (перші три позиції) стали: доступ до державних реєстрів, отримання інформації з обмеженим доступом на адвокатський запит та розширення гарантій адвокатської діяльності.

У свою чергу, питання безперешкодного доступу до клієнта незалежно від місця та часу опинилося на 4 позиції і важливішим за можливість застосування спрощеної системи оподаткування, яке потрапило на 5 місце.

Свою актуальність також підтверджують питання, пов’язані з безпосереднім виконанням функцій адвоката, а саме: збір доказів будь-якими незабороненими способами (6 місце і 217 голосів) та можливість фіксування процесуальних дій без будь-яких обмежень та дозволів (7 місце, 213 голосів).


Восьме місце (164 голоси) отримало питання дозволу на носіння вогнепальної зброї. Такий достатньо високий результат свідчить, що адвокати не вірять в систему
захисту, надану нам законом. Стягнення з опонента фактичних витрат на послуги адвоката у разі винесення позитивного судового рішення набрало 159 голосів, а ідея використовувати лише ордер при підтвердженні повноважень — 127.

Менше 1/3 опитуваних турбують питання: зменшення суми внеску на адвокатське самоврядування (117 голосів) та абсолютна заборона розголошення адвокатської таємниці, навіть при наявності дозволу клієнта (113 голосів). Менше сотні голосів опитуваних колег-адвокатів набрали питання про скасування бланків ордерів (93), наявність кімнат для адвокатів у судах (84) та безоплатність стажування (77).

У розділі «ваш варіант» адвокати надали понад 20 пропозицій. Колеги пропонують звернути увагу на питання: корупції під час складання екзаменів, підвищення вимог до кандидатів в адвокати, вдосконалення адвокатського самоврядування, впровадження особистої відповідальності посадових осіб за порушення наших прав та гарантій, виключне право адвокатів на представництво в судах, вдосконалення системи підвищення кваліфікації та ін.

За результатами опитування можемо зробити три ключові висновки. По-перше, адвокати потребують посилення прав, професійних гарантій та впровадження дієвої відповідальності за їх порушення. По-друге, слід оптимізувати та збалансувати систему адвокатського самоврядування. По-третє, наш закон потребує лише часткових змін з ключових питань без зміни його «архітектури».

Сподіваємося, що ці питання знайдуть своє відображення у проекті змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».


Читайте також