Юридичний портал

Субсидії на «комуналку»: кому чекати перевірки

На початку поточного року влада анонсувала масштабну реформу системи соціального забезпечення. Так, заплановано створення єдиного реєстру всіх отримувачів соцвиплат, матеріальне становище яких перевірять. Практика показала, що першими потрапили під перевірку, особи, які мають статус переселенців.

Саме, мабуть, велике хвилювання в суспільстві викликало те обставина, що Мінфін буде перевіряти банківські рахунки громадян, які отримують пенсії та соціальні виплати. «Це дозволить виявляти випадки, коли гроші нараховуються одній людині, а потрапляють на рахунки іншого, або ж якщо карткою, на яку нараховується соціальна допомога або пенсія, користується не та людина, якій вона видана», — досить заплутано пояснила свого часу цю ідею міністр фінансів Наталя Яресько. Проте, громадськість і правозахисники сприйняли це трохи інакше.

За словами чиновників фінансового відомства, про виявлені порушення вони будуть повідомляти Мінсоцполітики або Пенсійним фондом, а ті вже будуть приймати рішення — припинити виплачувати допомогу або звернутися до суду з позовом про стягнення незаконно отриманих сум. Вивчаючи таке нововведення в сукупності з постановою Кабміну №505 від 01.10.2014 року, правозахисники відзначають, що в результаті першими потраплять під несправедливість норми українці, які покинули свої місця проживання у зв'язку з проведенням АТО.

Зазначена постанова говорить, що якщо у такого громадянина або його близького родича на рахунку в банку є сума більше десяти прожиткових мінімумів (до 1 травня 2016 року — 13,78 тис. грн., а потім — 14,5 тис. грн.), то він не має права претендувати на соцвиплати для переселенців. Однак життя, як нагадують юристи, набагато різноманітніше закону. «Якщо батько сімейства, який має на рахунку трохи більше 10 тис. грн., вирішив залишитися в окупованій зоні, а мати з усіма дітьми не захотіла ризикувати і переїхала на територію, де немає військових дій, то вона не може претендувати на державну допомогу», — наводять приклад правозахисники. Крім цього, не варто випускати з уваги, що багато банків на сьогоднішній день не повертають депозити, проте дані надають справно. Отже, про те, що гроші на рахунку є, вони повідомлять, а те, що ними не можна скористатися, — значення не має.

Підводячи підсумок і оцінюючи вже виконану роботу, а також плани Мінсоцполітики в цьому напрямку, юристи зазначають, що відомство кілька забуло свої основні функції, бо завдання наповнювати бюджет йому не притаманна. «Навпаки, основною його метою є соціальний захист», — нагадують вони. І відзначають, що поки позови до суду не надходили, а тому прецедентів в цьому напрямку немає. Однак, незабаром вони можуть з'явитися.

У своє виправдання глава відомства Павло Розенко підкреслив, що чесним і порядним людям, реальним переселенцям боятися абсолютно нічого. «Якщо станеться помилка, то виплату відновлять відразу з моменту її призупинення. Справжні переселенці не втратять ні копійки зі своїх соцвиплат. Але ми повинні знати, що кошти, які держава виділяє на соціальні виплати вимушеним переселенцям, потрапляють саме їм, а не на територію, підконтрольну бойовикам», — зазначив міністр. І сказати, що він неправий, — теж не можна.



Читайте також