Юридичний портал

Державний земельний банк буде із землею

Державний земельний банк буде із землею
Олександр Шишканов, Партнер ЮК Jurimex

04 квітня 2013 року Верховна Рада України на так званому виїзному засіданні прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» (щодо створення сприятливих умов для розвитку системи кредитування агропромислового комплексу)».

Не зважаючи на назву, закон не має відношення до кредитування сільгоспвиробників. Натомість, парламент збільшує видатки загального фонду Державного бюджету з метою подальшого налагодження роботи Державного земельного банку. Зокрема, передбачено виділити 254,8 млн. грн. за програмою «Проведення земельної реформи». Грошові кошти мають бути витрачені на проведення інвентаризації державних земель сільськогосподарського призначення, проведення експертних грошових оцінок ділянок, на державну реєстрацію земельних ділянок та державну реєстрацію права державної власності на такі ділянки. Як вказано в пояснювальній записці до законопроекту, метою проведення вказаних землевпорядних робіт та реєстраційних дій є передання до статутного капіталу Державного земельного банку 80 000 земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, Постановою №609 від 02.07.12 Уряд створив ПАТ «Державний земельний банк» із статутним капіталом 120 млн. грн., сто відсотків статутного капіталу якого належить державі. У подальшому були внесені зміни зо Закону України «Про банки та банківську діяльність», які дозволяють формувати статутний капітал вказаного банку грошовими коштами та земельними ділянками. Земельним кодексом України повноваження з передання земель в статутний капітал земельного банку надано Кабінету Міністрів України. Крім того земельному банку надано право крім безпосередньо фінансової діяльності також здійснювати операції із земельними ділянками та правами на них.

З 2013 року набули чинності зміни у галузі державної реєстрації прав на нерухоме майно. Відповідно до нового порядку реалізація прав на земельні ділянки, у тому числі і державної власності, можлива виключно за умови державної реєстрації таких прав відповідно до законодавства України. Тобто умовами передання  земельних ділянок до статутного капіталу Державного земельного банку є державна реєстрація земельних ділянок в Державному земельному кадастрі на підставі матеріалів інвентаризаційних робіт з наступною реєстрацією права державної власності.

Отже, прийнятий 04 квітня 2013 року закон є конкретним кроком щодо передання у власність Державного земельного банку істотної кількості державної землі сільськогосподарського призначення. Місцезнаходження, площа, склад, безпосередня кількість земельних ділянок, що планується до передання у власність державного банку буде визначатися в процесі інвентаризації державних земель, а їх вартість – за результатами експертної грошової оцінки. 

Прийняття законопроекту, який поки що не підписано Президентом України, дозволяє говорити про високу пріоритетність напрямку проведення земельної реформи саме у частині наповнення статутного капіталу Державного земельного банку державною землею сільськогосподарського призначення. Таким чином, туманні ще в 2012 році перспективи функціонування земельного банку набувають все більш чітких обрисів.

 
 
 
 
Читайте також