Юридичний портал

Огляд ринку IPO в Європі за 2012 рік

Огляд ринку IPO в Європі за 2012 рік
За інформацією ПрайсвoтерхаусКуперс

Через ускладнення політичної та економічної ситуації 2012 рік виявився важким для Європи: в цей період було проведено всього 263 операції IPO, в ході яких було залучено лише 10,9 млрд. євро. У порівнянні з попереднім роком, коли в результаті 430 проведених IPO було залучено 26,5 млрд. євро, загальна вартість угод знизилася на 59%. Частково це можна пояснити відсутністю в 2012 році масштабних угод (в минулому році в рамках однієї тільки операції IPO компанії Glencore було залучено 6,9 млрд. євро), а також зниженням рівня активності в різних секторах, особливо в сировинному.

У першому півріччі 2012 року угоди IPO стали відкладатися і скасовуватися одна за одною: і компанії, і інвестори проявляли обережність внаслідок волатильності ринків, стурбованості ситуацією навколо боргової кризи в єврозоні, а також через очікуване уповільнення темпів зростання світової економіки.

Пожвавлення активності в останньому кварталі сприяло значному поліпшенню показників за рік. Тимчасове ослаблення напруженості навколо кризи в єврозоні призвело до зміцнення фондових ринків і зниження індексів волатильності. Як наслідок, в останньому кварталі були продемонстровані найвищі результати за весь період з третього кварталу 2011 року: в ході 70 IPO було залучено 7,5 млрд. євро або 69% від загальної суми надходжень від IPO за рік. Таким чином, вісім із десяти найбільших європейських IPO 2012 року були проведені в останньому кварталі.

Найбільш великими угодами року стали проведені у четвертому кварталі IPO компаній «Мегафон» і Direct Line в Лондоні, а також Talanx і Telefónica Deutschland в Німеччині. Ці угоди принесли компаніям-емітентам понад 0,75 млрд євро кожна, що складає в цілому 39% від всієї суми залученого капіталу за рік. Оптимізм вселяє і той факт, що динаміка котирувань акцій цих компаній після IPO була позитивною, а це дає деяку надію на сприятливий розвиток ситуації в 2013 році.

У 2012 році прибутковість акцій по 10 найбільшим європейським операціями IPO в сукупності склала в середньому приблизно 15% від ціни їхньої пропозиції. Це дуже хороший результат, якщо порівняти його з динамікою індексу FTSE 100, який за рік виріс на 6%. Серед великих угод IPO, проведених протягом цього року, найвищі результати після розміщення продемонстрували акції компаній Ziggo і DKSH, зростання вартості яких склало 34% і 37% відповідно.

Лондонська біржа – лідер

Лондонська фондова біржа залишається лідером в Європі в 2012 році: на її частку припадає майже 50% від усієї суми коштів, залучених в Європі. Тим не менше в 2012 році загальна сума коштів, залучених у результаті проведених у Лондоні IPO, знизилася на 64%: 74 операції IPO принесли компаніям-емітентам 5,1 млрд. євро, тоді як в 2011 році була проведена 101 угода IPO і надходження склали 14 , 1 млрд. євро. Лондон, як і раніше, користувався популярністю у компаній з Росії і СНД, які надавали перевагу цій біржі при виході на ринки капіталу: на частку компаній з цих регіонів припадає 42% від загальної суми коштів, залучених на Лондонській фондовій біржі.

У Лондоні було проведено декілька міжнародних угод по розміщенню акцій, в яких емітентами виступали добре відомі компанії. Наприклад, найбільший російський комерційний банк «Сбербанк» в третьому кварталі залучив в результаті вторинного лістингу 4 млрд. євро.

Найбільші угоди IPO

Найбільшою угодою IPO 2012 року в Європі стало розміщення акцій компанії «Мегафон», третього за величиною оператора мобільного зв'язку і четвертого за величиною телекомунікаційного оператора  Росії. Однак слід зазначити, що, якби ця угода була проведена в 2011 році, вона виявилася б лише на п'ятій позиції в десятці найбільших європейських угод IPO.

Першим серед 10 найбільших світових угод IPO виявилося розміщення акцій соціальної мережі Facebook, яке широко висвітлювалося в ЗМІ. В рамках цієї угоди, що відбулася у другому кварталі, було залучено 12,5 млрд. євро. Другий за величиною угодою виявилося IPO авіакомпанії Japan Airlines, яке було проведено у вересні і принесло компанії 6,6 млрд євро в результаті лістингу в Токіо після завершення процесу реструктуризації, що фінансується з державного бюджету. Третю позицію серед найбільших угод займає подвійний лістинг компанії Santander Mexico в США і Мексиці, спрямований на залучення коштів для іспанської материнської компанії, на якій позначилися економічні проблеми Іспанії.

У десятку найбільших світових угод IPO увійшли тільки дві європейські угоди з розміщення акцій - це IPO компанії «Мегафон» і IPO компанії Telefonica Deutschland, які опинилися на дев'ятому та десятому місці відповідно.

Світовий ринок IPO - короткий огляд

У 2012 році на світових ринках капіталу в цілому спостерігалося зниження показників як за кількістю проведених IPO, так і за обсягом залучених коштів. На ринкову ситуацію впливали проблеми в єврозоні, стурбованість у зв'язку з перспективами зростання світової економіки і волатильністю ринку. Через непередбачувану волатильність протягом року було важко встановлювати ціну угод, що призвело до невідповідності між оцінкою вартості компанії, яку хотіли отримати емітенти, і сумою, яку готові були заплатити інвестори.

Міжнародні угоди IPO - основні факти:
  • У 2012 році основна активність на ринку міжнародних угод IPO була відзначена в Лондоні і Нью-Йорку: на Лондон припало 40% угод, а на Нью-Йорк - 25%. В рамках угод на цих біржах були залучені кошти, що склали відповідно 31% і 55% від загальних надходжень по міжнародних угодах IPO.
  • Як і минулого десятиліття, в 2012 році Лондон зберіг за собою статус основної біржі, яку вибирають для проведення міжнародних операцій IPO: тут відбулося 28 міжнародних угод, надходження по яких склали в цілому 2,6 млрд. євро.
  • Відбулась зміна структури ринку міжнародних угод IPO в Азіатському регіоні у зв'язку зі збільшенням своєї частки ринку деякими біржами, що розвиваються, такими як Тайванська фондова біржа, Малайзійська фондова біржа і Південнокорейська фондова біржа. Однак сума угод на цих біржах була відносно невисокою.
Основні підсумки 2012 року:
  • Ринки США продемонстрували здатність до відновлення, піднявшись з третього на перше місце за обсягом залучених коштів.
  • Китай поступився першістю по загальній вартості угод, опустившись на друге місце.
  • Європа зберегла за собою третю позицію в рейтингу, незважаючи на невисокі результати року. За міжнародними угодами лідирував Лондон.
  • Малайзія піднялася в рейтингу за рахунок проведення IPO ряду добре відомих    малайзійських компаній.
  • Завдяки IPO авіакомпанії Japan Airlines обсяг коштів, залучених у Японії, збільшився більш ніж в чотири рази. 
На що слід звертати увагу в 2013 році і згодом?
  • Підвищення інтересу до бірж США з боку європейських компаній.
  • Збереження Лондоном статусу основної європейської фондової біржі для проведення міжнародних операцій IPO.
  • Збільшення кількості компаній з країн, що розвиваються Африки та Близького Сходу, що проходять процедуру лістингу в інших регіонах світу.
  • Посилення конкуренції між азіатськими фондовими біржами на ринку міжнародних угод IPO.

Про публікацію «Огляд ринку IPO в Європі»

В рамках публікацій «Огляд ринку IPO в Європі» щоквартально аналізуються всі нові листинги, проведені на основних європейських фондових ринках і в ринкових сегментах (включаючи фондові біржі країн - членів ЄС, Швейцарії та Норвегії). При цьому не розглядаються переміщення цінних паперів з одного майданчика на інший в рамках однієї і тієї ж фондової біржі, а також повторні розміщення, угоди зворотного поглинання та опціони дорозміщення (greenshoe). В «Огляді ринку IPO в Європі за 2012 рік» узагальнюються і зіставляються дані щоквартальних досліджень, виконаних у період з 1 січня по 31 грудня 2012 року. Огляд містить дані про нові угоди IPO, проведених на ринку, з урахуванням дати угоди.

Про PwC 

PwC Україна допомагає організаціям і приватним особам досягати поставлених цілей. PwC в Україні є учасницею міжнародної мережі фірм PwC. Мережа PwC працює в 158 країнах, де близько 180 000 фахівців надають аудиторські, податкові та консалтингові послуги найвищої якості. Ви можете висловити свої побажання та отримати більш детальну інформацію про діяльність фірм мережі PwC на сайті www.pwc.com/ua. 

PwC здійснює свою діяльність на ринку України з 1993 року та є однією з найбільших організацій, що надають професійні послуги. Регіональна мережа включає головний офіс у Києві та представництва у Донецьку, Львові та Дніпропетровську, що пропонують повний спектр послуг. Наші вітчизняні та закордонні фахівці володіють необхідними експертними знаннями і досвідом роботи у міжнародній мережі PwC для забезпечення високої якості обслуговування клієнтів. 

© 2013 Товариство з обмеженою відповідальністю «ПрайсуотерхаусКуперс» та Товариство з обмеженою відповідальністю Аудиторська фірма «ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)». Всі права захищені. PwC - це фірми-учасниці мережі PwC, зареєстровані в Україні, а в деяких випадках міжнародна мережа PwC. Кожна фірма мережі є самостійною юридичною особою. Більш детальну інформацію можна знайти на веб-сторінці www.pwc.com/structure 




Читайте також