У 2012 році на ринку злиттів і поглинань в гірничодобувному секторі переважали угоди з активами по видобутку золота і міді
За інформацією ПрайсвoтерхаусКуперс
За даними останнього дослідження PwC «Операції злиття та поглинання у гірничодобувній промисловості», очікується, що після періоду низької активності на даному ринку, поміченого у 2012 році, коли його учасники проявляли обережність, в поточному році ситуація буде поступово поліпшуватися, хоча при укладанні угод гравці будуть діяти так само обачно. В міру того, як будуть стабілізуватися ціни на метали, ключовим фактором при прийнятті рішень стане зростання попиту на сировинні товари з боку таких країн, як Китай.
Крім того, згідно з прогнозами, мега-угоди злиття та поглинання будуть відкладені до кращих часів, так як гірничодобувні компанії прагнуть показати, що вони бережно ставляться до активів акціонерів і можуть домогтися позитивних результатів від великих угод по придбанню активів, які вже були здійснені у попередні роки.
Тім Голдсміт, керівник міжнародної практики PwC з надання послуг підприємствам гірничодобувної промисловості, зазначає:
«У 2013 році слід очікувати збереження стриманої активності у сфері злиттів і поглинань, але на значно нижчому рівні, ніж у 2011 році, коли на ринку спостерігався ріст.
Керівники гірничодобувних компаній будуть стежити за появою нових можливостей, але при цьому і враховувати такі фактори ризику, як зростання витрат, ресурсний націоналізм і потенційно непрості політичні наслідки придбання або продажу активів. Слабшає бажання керівництва гірничодобувних компаній укладати неоднозначні угоди, що не мають ясних економічних перспектив. Компанії сектору побоюються списання активів за попередні придбання».
Серед важливих питань, які будуть стояти перед гірничодобувною промисловістю в 2013 році, можна назвати наступні:
- Зростання китайської економіки. Китай продовжить пошук ресурсів для задоволення потреб своєї економіки, ріст якої забезпечується за рахунок зростаючого середнього класу, який витрачає все більше грошей на придбання споживчих товарів, і триваючого вкладення коштів у розвиток інфраструктури. Крім того, збільшилася кількість об'єктів інвестицій за кордоном, на які націлені китайські компанії, перш за все, в секторах видобутку золота і міді, що вказує на високий попит на сировинні товари в майбутньому.
У 2012 році були проведені 1803 угоди злиття та поглинання - це найнижчий рівень за весь період з 2005 року. Кількість угод скоротилося більш ніж на 30% у 2012 році порівняно з минулим роком, коли було проведено 2605 операцій. Загальна вартість угод у 2012 році теж впала в порівнянні з 2011 роком і склала 110 млрд дол США (включаючи вартість угоди злиття компаній Glencore і Xstrata, яка склала 54 млрд дол США; угода була оголошена в лютому минулого року і до теперішнього моменту практично пройшла всю процедуру затвердження органами державного регулювання). Без урахування цієї угоди, загальна вартість угод впала б до 56 млрд дол США (для порівняння: цей показник у 2011 році становив 149 млрд дол США).
Якщо не братии до уваги злиття компаній Glencore і Xstrata, найактивнішими на ринку злиттів і поглинань були канадські компанії (29%), за ними наступні компанії з Великобританії (11%), Австралії (9%) і Китаю (9%).
Тім Голдсміт зазначає:
«На початку 2012 року активність на ринку злиттів і поглинань була високою, проте в другому кварталі кількість угод скоротилося, і ми почали спостерігати поступове відновлення тільки ближче до кінця року. З урахуванням запланованих угод, дефіциту коштів у молодих гірничодобувних компаній і продажу активів великими компаніями, поступове відновлення активності продовжиться протягом року.
У 2013 році компанії головним чином будуть займатися раціоналізацією портфеля активів, а активність на ринку злиттів і поглинань буде визначатися в основному пошуком великими компаніями можливостей для продажу своїх непрофільних активів, а також зниження ризику за рахунок створення спільних підприємств».
У 2012 році на ринку злиттів і поглинань переважали угоди, здійсненими компаніями з видобутку золота і міді. На ці два сектори в минулому році припадало більше половини з 20 найбільших угод. Ті гірничодобувні компанії, які володіли вільними коштами, отримували вигоду з придбання недооцінених компаній, щоб забезпечити свої майбутні потреби в зростанні.
Тім Голдсміт додає:
«Інвестори починають вкладати кошти в золотодобувний сектор з метою захисту від інфляції та загальної економічної нестабільності, тоді як у мідну галузь інвестують ті, хто робить ставку на стабільну ситуацію в економіці в майбутньому, так як мідь використовується у виробництві самої різної продукції - від сантехніки та електротехнічного обладнання до автомобілів».
Серед інших сировинних товарів, які становлять інтерес для учасників ринку, можна назвати уран. Виробники намагаються скористатися вигідними цінами, які тримаються на низькому рівні з березня 2011 року, коли сталася аварія на АЕС «Фукусіма-1». До складу 20 найбільших угод 2012 увійшли кілька угод з активами з видобутку залізної руди. Особливо слід відзначити угоди за участю виробників сталі, які прагнуть забезпечити собі надійний доступ до залізорудної сировини.