Причини для декриміналізації певних наркотиків в Україні - стаття члена Європейського парламенту.

Одна із найважливіших галузей для євроінтеграції України - наркополітика.
Державна наркополітика — це не лише питання споживання наркотичних засобів. Вона слугує важливим індикатором для аналізу рівня злочинності та ефективності правоохоронних органів, стану охорони здоров'я та медичних послуг, а також дотримання прав людини і основоположних цінностей суспільства.
Європейський Союз є спільним ринком, де необхідно дотримуватися єдиних правил. Таким чином, Україні слід адаптувати свою політику щодо наркотиків до стандартів Європи.
Досліджуючи, як Україна просувається в цьому напрямку та які кроки ще потрібно здійснити, ознайомтеся з колонкою депутата Європейського парламенту Вітяніса Андрюкайтіса, який є членом групи, що займається оновленою наркостратегією ЄС. У ній йдеться про необхідність Україні відмовитися від радянських традицій і переглянути свою політику щодо наркотиків. Нижче представлений короткий виклад його думок.
Автор статті підкреслює, що українське суспільство, незважаючи на агресію з боку Росії, проявляє світове лідерство у численних сферах.
"Як фахівець у медицині, я вражений вашими інноваціями в галузі військової медицини. Мене також вражає неймовірна енергія та прагнення до змін у сфері наркополітики", - зазначає депутат Європарламенту.
Він підкреслює, що в певних аспектах Україна вже слугує джерелом натхнення для інших держав. Зокрема, вона легалізувала медичний канабіс, тоді як, наприклад, Литва досі цього не зробила.
Україна, за його зазначенням, показує найзначніше зростання у рамках програм, спрямованих на зменшення шкоди від наркотиків.
Зокрема, у 2023 році почав діяти інститут пробації, який став альтернативою тюремним покаранням. Однак, на цьому не слід зупинятися, переконаний Вітяніс Андрюкайтіс.
Член команди, що займається оновленням наркостратегії ЄС, підкреслює необхідність прискорення реформування наркополітики в Україні. Він зазначає, що в 2025 році країна не повинна спиратись на радянські методи покарання людей, які страждають від залежності.
Автор статті вважає, що в першу чергу необхідно декриміналізувати вживання психоактивних речовин для особистих потреб. Варто зазначити, що протягом понад десяти років до цього закликають Всесвітня організація охорони здоров'я, Програма розвитку ООН та Комісія з наркополітики регіонів Східної та Центральної Європи, а також Центральної Азії.
"Вас не затримають за пачку сигарет на вулиці, але можуть за легкі наркотики, такі як ЛСД або марихуана. Це суперечливий підхід, що грунтується на пострадянських стереотипах, які поширені в країнах цього регіону, а не на наукових доказах", - висловлює своє здивування європейський парламентарій.
До того ж, він стверджує, що каральні заходи за вживання наркотиків не сприяють лікуванню залежності, а, навпаки, занурюють людей у кримінальне середовище та ускладнюють їхні проблеми.
"На думку Вітяніса Андрюкайтіса, якщо особа вживає наркотики і не завдає шкоди оточуючим, немає підстав для її судового переслідування."
Натомість зусилля правоохоронців треба спрямувати на організовану злочинність: виробників та продавців наркотиків.
Крім того, він зазначив, що Україні варто підвищити поріг зберігання речовин, після якого настає кримінальна відповідальність.
Депутат Європейського парламенту зазначає, що в Чехії межа становить 1,5 грама героїну, тоді як в Україні цей показник є значно нижчим — всього 0,005 грама.
Автор статті вважає, що ця межа є найнижчою в Європі та серед найнижчих у світі, що ускладнює адекватне виявлення реальних загроз.
Не сумнівайтеся, наркотики є серйозною загрозою, яка має міжнародний вимір. Виробництвом та розповсюдженням цих небезпечних речовин зазвичай займаються організовані злочинні угруповання. Новітні методи доставки наркотиків легко перетинають кордони, як і інноваційні концепції для створення психоактивних речовин.
Тому Україна мусить бути частиною міжнародної спільноти, сучасної спільної політики протидії наркотикам", - підкреслює член групи по оновленій наркостратегії ЄС.