Юридичний портал

Чорногорія: казахську активістку, яка була затримана, відпустили з-під варти до розгляду її екстрадиційного запиту.

15 квітня Верховний суд Чорногорії прийняв рішення звільнити казахську активістку за права жінок Дінару Смаїлову, яка була затримана в прибережному місті Будва за запитом уряду Казахстану всього через день після її арешту.

Суд ухвалив рішення дозволити їй залишитися на свободі на час розгляду її екстрадиційного запиту, проте постановив конфіскувати її паспорт, щоб запобігти виїзду з країни.

14 квітня влада Подгориці оголосила, що Смаїлова затримали "згідно з наказом слідчого судді Верховного суду" в очікуванні розгляду запиту на екстрадицію.

Діна Тансарі, відома як правозахисниця, заснувала організацію "НеМовчи.kz", яка є провідною адвокаційною групою, що активно протидіє домашньому та сексуальному насильству в Казахстані.

Смаїлова звернулася з проханням про отримання притулку в Чорногорії в жовтні 2023 року, і рішення з цього питання має бути ухвалене в найближчі кілька місяців, повідомив її адвокат Далібор Томович 15 квітня.

"Заява на отримання притулку була подана раніше, ніж казахстанський уряд звернувся з проханням про її екстрадицію і затримання. Таким чином, якщо її екстрадують до Казахстану, підстави для занепокоєння щодо можливих переслідувань є обґрунтованими."

Після завершення слухання в суді Подгориці Смаїлова висловила подяку своїм прихильникам з "НеМовчи.kz".

У грудні 2023 року суд у Казахстані видав ордер на арешт активістки за звинуваченнями в шахрайстві, втручанні в приватне життя та поширенні неправдивої інформації -- звинувачення, за які може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

Human Rights Watch раніше назвала звинувачення "сумнівними" та частиною ширшої кампанії з дискредитації активності Смаїлової.

"Казахська влада, схоже, займається виловлюванням, агресивно переслідуючи Смаїлову, намагаючись підірвати її законну роботу із захисту жертв насильства", - заявила організація в лютому 2024 року.

Домашнє насильство залишається серйозною проблемою в Казахстані. За даними місцевих і міжнародних організацій, сотні жінок щороку гинуть внаслідок домашнього насильства, а ще тисячі мовчки терплять насильство через суспільну стигматизацію та байдужість інституцій.

Також зверніть увагу: Парламент Угорщини ухвалив конституційні зміни, що спричинили протести серед населення.

У 2017 році в Казахстані декриміналізували побої та інші дії, що завдають "легких" тілесних ушкоджень, покарання зменшили до арешту, штрафу або попередження.

Під час резонансного судового процесу над колишнім урядовцем, який до смерті побив свою дружину, у квітні 2024 року запровадили закон, який усунув прогалини в правовому захисті від домашнього насильства шляхом криміналізації побоїв і умисного заподіяння шкоди здоров'ю. Однак кілька правозахисних груп, у тому числі організація Смаїлової, висловили занепокоєння, що поправки недостатні.

Рада цивільного контролю за діяльністю поліції Чорногорії висловила занепокоєння міністру внутрішніх справ Данілу Сарановичу, попередивши, що Смаїлова може стикнутися з переслідуваннями, якщо її повернуть до Казахстану. У своїй заяві рада провела паралелі між посиленням тиску Казахстану на правозахисників та аналогічними методами, які застосовує російська влада. Вони підкреслили, що екстрадиція активістки суперечить міжнародним зобов'язанням Чорногорії щодо захисту прав людини та основоположних демократичних цінностей.

Смаїлова разом із чоловіком, правозахисником Алматом Мухамежановим, декілька років провели у вигнанні, а в 2023 році вирішили переїхати до Чорногорії.

Читайте також