Переслідування працівників: Верховна Рада надала можливість здійснювати перевірки роботодавців в умовах воєнного стану.
В Україні знову розпочнуть перевірки роботодавців на наявність випадків цькування своїх співробітників. Під час воєнного стану в країні діяла заборона на проведення таких перевірок, але Верховна Рада ухвалила рішення про її скасування.
Зокрема, українські законодавці прийняли в цілому законопроєкт №11044, який й скасував цю заборону. Як зазначили у парламенті, проєкт закону було розроблено у зв'язку зі зростанням кількості звернень до Держслужби праці щодо вчинення мобінгу.
Мобінг — це порушення прав людини в контексті трудових відносин, яке виявляється через психологічний та економічний тиск, спрямований на приниження особи та її змушення до звільнення.
Зміни до статті 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" були затверджені, і вони передбачають, що в умовах воєнного стану, на підставі заяви працівника або профспілки, Державна служба з питань праці має право проводити позапланові перевірки дотримання трудового законодавства юридичними особами, незалежно від їхньої форми власності, виду діяльності та фізичними особами, які використовують працю найманих працівників.
Як зазначається, подібні перевірки можуть відбуватися навіть під час дії воєнного стану. Однак позапланові контрольні заходи, що стосуються випадків мобінгу, не можуть проводитися одночасно з позаплановими перевірками з інших питань державного нагляду.
Як повідомляло OBOZ.UA, в Україні покарання за приниження та цькування на робочому місці, відоме як мобінг, було введено наприкінці 2022 року. Зокрема, 23 грудня набрав чинності закон, що вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Згідно з цими змінами, підприємці, які використовують найману працю, а також посадові особи, можуть бути оштрафовані або отримати призначення на виконання громадських робіт за вчинення мобінгу.
В цілому, мобінг має свої корені в питанні жорстокості серед дітей. Учні, які здійснюють психологічний тиск на своїх однолітків (булінг), зазвичай переносять цю модель поведінки у своє доросле існування.
Нещодавно в Україні стався шокуючий інцидент у Білій Церкві, Київської області, де група підлітків жорстоко побила 12-річну дівчинку. Вони знімали цей випадок на свої мобільні телефони. Як з'ясувалося, постраждала - переселенка, яка просто шукала нових друзів. В даний час правоохоронні органи проводять розслідування цього випадку.