Прах дисидента Данила Шумука було перевезено з Покровська до Львова та перепоховано.
Про це повідомили у Львівській міськраді, передає Укрінформ.
"На початку було проведено прощання в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, а згодом відбулося перепоховання на Личаківському кладовищі", - зазначається у повідомленні.
Вшанувати пам'ять Данила Шумука прийшли представники міської влади, громадські активісти, військові та небайдужі львів'яни.
У Львові перепоховали видатного українського дисидента Данила Шумука / Фото: Анастасія Смольєнко, Укрінформ
Перепоховання останків Шумука стало надзвичайно важливим кроком, оскільки він відійшов у світ у Покровську Донецької області, де ситуація залишається складною через військові конфлікти. Онука дисидента, Ніна Калач, звернулася до Львівської міської ради з проханням перенести прах її діда до місця вічного спокою, де спочивають його побратими з Української повстанської армії та дисидентського руху.
"Я дуже втішена, що Львів відгукнувся на нашу ініціативу, і з такою пошаною організували церемонію поховання. Ми думали над тим, де краще перепоховати дідуся, але так як він був волинянином-західняком, тому тут, у Львові, найкраще місце для його вічного спочинку. Тим більше, що Личаківське кладовище - найбільш почесне місце для поховання борців за волю та незалежність України," - наголосила Калач.
Відомо, що одним із тих, хто ініціював перепоховання Данила Шумука на Личакові, був Вахтанг Кіпіані – історик, журналіст і сержант 13-ї бригади Національної гвардії України "Хартія".
"Це питання нашої національної ідентичності, адже нація повинна пам'ятати та шанувати тих, хто боровся за Україну в надзвичайно складних умовах, починаючи з Другої світової війни і до розпаду Радянського Союзу. Данило Шумук є символом цього періоду. Він був політвиховником серед українських націоналістів, навчав любити свою країну та йти в бій. Завжди дотримуючись міцних принципів і основ державотворення, ця людина заслуговує на почесне місце для поховання, щоб нащадки могли приходити до його могили та вшановувати його пам'ять", - зазначив Кіпіані.
Данило Шумук (28.12.1914 - 21.05.2004) - громадський діяч, дисидент та учасник руху опору. Борець за Незалежність України.
Народився в селі Боремщина, що розташоване в Волинській губернії (тепер це Волинська область). Вже з 16 років активно залучався до політичних процесів. У 1935 році вперше отримав вирок за свою участь у підпільній діяльності. На початку Другої світової війни потрапив у полон і опинився в німецьких концтаборах для радянських військових, але згодом зміг втекти з них.
У березні 1943 року Данило Шумук став частиною Української Повстанської Армії. Через два роки його активну участь у боротьбі було покарано смертною карою, яку згодом замінили на 20 років ув'язнення. У 1953 році він став одним з лідерів повстання у виправному таборі № 3. Після звільнення Шумука, КДБ намагалося залучити його до співпраці, але він рішуче відмовився, внаслідок чого його знову засудили на десять років ув'язнення. В цілому, Данило Шумук провів за гратами понад 40 років свого життя.
У 1979 став членом-засновником Гельсінської Групи у місцях позбавлення волі й Української Гельсінської Групи загалом. Протягом багатьох років домагався права виїхати до Канади, після переїзду у 1987 році активно займався написанням книг. 10 грудня 1987 року виступав у Овальному кабінеті у Вашингтоні під час святкування Дня декларації прав людини.
У 2002 році Данило Шумук здійснив свій повернення в Україну. Він відійшов у вічність 21 травня 2004 року в Покровську, що на Донеччині.
Згідно з інформацією Укрінформу, у Львові сім'ї військовополонених організували акції, щоб привернути увагу до тих, хто святкуватиме Різдво в російських ув'язненнях.