Юридичний портал

Експрезидента Філіппін затримали через звинувачення у злочинах проти людства.

Прокуратура Філіппін затримала експрезидента Родріго Дутерте за ордером Міжнародного кримінального суду (МКС) за звинуваченнями у злочинах проти людяності через масові позасудові страти, скоєні під час ініційованої ним кампанії по боротьбі з наркоторговцями.

Цю інформацію передає Укрінформ, посилаючись на CNN.

79-річного Дутерте затримали в головному аеропорту Маніли, столиці Філіппін, після його прибуття з Гонконгу.

Перед тим як стати президентом, Дутерте протягом приблизно двадцяти років тричі обіймав посаду мера міста Давао — великого мегаполісу з населенням 1,5 мільйона мешканців на південному острові Мінданао. Саме там він здобув широку національну популярність завдяки своєму жорстокому стилю в боротьбі зі злочинністю.

Він підтримував сувору політику щодо злочинців, особливо стосовно наркоторговців. Разом із сформованими ним загонами добровольців, він жорстоко розправлявся з тими, кого підозрював у причетності до наркоторгівлі, виконуючи страти без судових розглядів, стверджуючи, що затримані чинили опір.

За даними поліції, у ході таких операцій по боротьбі з наркоторговцями було вбито 6200 підозрюваних, однак активісти кажуть, що реальні втрати від репресій набагато більші і включають тисячі наркозалежних молодих людей із бідних містечок-нетрів, застрелених під час кампанії проти дилерів, які офіційно вважаються загиблими за невстановлених обставин.

Поліція заперечує причетність до цих вбивств і відкидає звинувачення правозахисних груп щодо систематичних страт і приховування вбивств.

У ході виборів на пост президента в 2016 році Дутерте запевняв, що суттєво зменшив раніше високі показники злочинності в Давао і зможе встановити порядок у всій країні.

У своїй фінальній виборчій промові, що відбулась напередодні голосування, він закликав присутніх відкинути увагу на закони, що стосуються прав людини.

"Якщо я доберуся до президентського палацу, я зроблю те саме, що робив як мер. Ви, розповсюджувачі наркотиків, грабіжники та бездіяльні правоохоронці, вам краще піти. Тому що, будучи мером, я б вас убив", - сказав Дутерте.

Велика частина його успіху на виборах була зумовлена саме такою риторикою, що дозволила йому обіймати посаду президента Філіппін з 2016 до 2022 року.

Вчинені під керівництвом Дутерте кровопролиття не залишились непоміченими. Обидві палати філіппінського парламенту та МКС провели власні розслідування, у рамках яких було доведено відповідальність колишнього президента за масові позасудові вбивства.

У 2019 році Дутерте прийняв рішення вивести Філіппіни з Міжнародного кримінального суду, проте відповідно до механізму виходу, суд залишає за собою юрисдикцію щодо розслідування злочинів, вчинених під час перебування країни в організації — в даному випадку в період з 2016 по 2019 роки.

Уряд нинішнього президента Фердинанда Маркоса-молодшого, який зайняв свою посаду у 2022 році, також підтвердив можливість затримання Дутерте за ордером Міжнародного кримінального суду та його передачі до суду.

Сам Дутерте стверджує, що не скоював жодних злочинів, а навпаки, працював над тим, щоб принести більше спокою та тиші у життя філіппінського народу. Адвокати колишнього президента зазначили, що Міжнародний кримінальний суд не має права видавати ордер на арешт, оскільки Філіппіни вже вийшли з цього судового органу, тому арешт є неправомірним.

Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, міжнародна організація "Репортери без кордонів" (RSF) звертається до Міжнародного кримінального суду в Гаазі з позовом проти Олександра Лукашенка, звинувачуючи його у скоєнні злочинів проти людяності щодо білоруських журналістів.

Читайте також