Юридичний портал

Європейський Союз надасть Молдові фінансову допомогу в розмірі 250 мільйонів євро для енергетичних потреб, з яких 60 мільйонів можуть бути спрямовані на підтримку Придністров'я.

Європейська комісія та Молдова погодили комплексну стратегію енергетичної незалежності та стійкості Молдови, за якою країна отримає цього року 250 млн євро.

Про це повідомили у Єврокомісії в вівторок, пише "Європейська правда".

Дворічна стратегія спрямована на те, щоб відокремити Молдову від ненадійних постачань енергоресурсів з Росії та забезпечити її повну інтеграцію в енергетичний ринок Європейського Союзу.

В рамках стратегії, загальний обсяг підтримки Молдови у 2025 році має скласти 250 мільйонів євро, з яких 100 мільйонів євро буде виділено до середини квітня.

Крім того, до цієї загальної підтримки, в рамках тієї ж стратегії, для населення Придністровського регіону Молдови, за певних умов, пропонується допомога в розмірі 60 млн євро.

У короткостроковій перспективі загальний пакет підтримає молдовських споживачів, які стикаються з різким зростанням цін на Правобережжі. Він дозволить компенсувати всі надлишкові витрати на електроенергію для всіх домогосподарств до 110 кВт-год щомісяця до 31 грудня 2025 року.

Пакет також включатиме фонд допомоги у скрутних ситуаціях, щоб полегшити рахунки за електроенергію для найбільш вразливих домогосподарств і дозволить компенсувати повне зростання витрат на електроенергію для соціальних установ, включаючи дитячі садки, школи та лікарні.

Також зверніть увагу: У непідконтрольному Придністров'ї скасували відключення електрики та відновили теплопостачання завдяки європейському гранту на постачання газу.

Додаткові 15 мільйонів євро будуть виділені для покриття витрат на електроенергію для агропродовольчих і промислових компаній.

Окрім того, завдяки залученню міжнародних фінансових установ, додаткові кошти в обсязі 50 млн євро стануть доступними для інвестування в проєкти енергоефективності, реалізовані місцевими органами влади, домогосподарствами, а також малим і середнім підприємствами.

У рамках цієї стратегії заплановано виділити 60 мільйонів євро на підтримку понад 350 тисяч осіб у Придністров'ї, які залишилися без опалення в січні через припинення постачання газу з боку "Газпрому".

Ця підтримка ґрунтується на заходах, які реалізуються в області основних свобод та прав людини в Придністров'ї.

Як стало відомо, 27 січня країни Європейського Союзу затвердили екстрений пакет допомоги для Молдови на суму 30 мільйонів євро, які будуть використані для покупки газу для невизнаного Придністров'я. Цей фінансовий пакет вважається першим етапом підтримки країни у вирішенні значної енергетичної кризи, викликаної діями "Газпрому", як повідомляли представники Єврокомісії.

Раніше уряд Молдови ухвалив рішення про надання 3 мільйонів кубометрів газу невизнаному Придністров'ю в борг, щоб підтримати належний тиск у газорозподільній системі до кінця січня, повідомив прем'єр-міністр Дорін Речан. Він також анонсував, що Євросоюз виділить Молдові 30 мільйонів євро для закупівлі газу, який буде використаний для виробництва електроенергії для обох берегів Дністра на Молдовській ДРЕС за "докризовими цінами", а також для задоволення потреб придністровського регіону в період з 1 по 10 лютого.

Як Придністров'я втратило доступ до російського газу?

З 1 січня російський концерн "Газпром" припинив постачання газу за угодою з компанією Moldovagaz, що раніше забезпечувала споживачів на території невизнаної Придністровської республіки.

Отже, Молдовська ДРЕС, розташована в даному регіоні, перейшла на використання вугілля, що призвело до значного зниження обсягів електрогенерації. У Придністров'ї, в свою чергу, було відключено газ для котелень, приватних домогосподарств та багатоповерхових будинків з автономними системами опалення. Як наслідок, жителі регіону залишилися без централізованого опалення та гарячої води. Незабаром почалися також відключення електрики, які на сьогоднішній день тривають до 8 годин на добу.

Найбільші енергетичні компанії Молдови - Moldovagaz та Energocom - надіслали владі невизнаного Придністров'я пропозицію допомогти з організацією закупівель газу на ринкових умовах у Європі для забезпечення мешканців лівого берега Дністра. Проте у Придністров'ї відмовились від допомоги Молдови і розраховують, що російський "Газпром" відновить постачання газу.

У січні Красносельський повідомив, що Росія погодилася надати Придністров'ю газ у рамках "гуманітарної допомоги". Як стверджують російські медіа, йдеться про зобов'язання Росії фінансувати закупівлю газу для невизнаного Придністров'я на європейському спотовому ринку.

Однак виявилося, що влада Придністров'я планує отримувати газ від Росії через компанію-посередника, засновану ексменеджерами "Газпрому". Наразі держустанови Молдови вивчають можливість залучення цієї компанії до закупівлі та постачання газу до кордону Молдови.

Молдовська ДРЕС забезпечувала до 90% електроспоживання в країні. Коли ця електростанція зупинила постачання, Молдова почала імпортувати електроенергію з Румунії та інших держав. З 16 грудня в енергетичному секторі Молдови було оголошено надзвичайний стан терміном на 60 днів.

Читайте також