Юридичний портал

Європейський суд з прав людини звернувся до Російської Федерації з проханням надати коментарі щодо справи дітей, які були вивезені з Криму.

Європейський суд з прав людини сповістив уряд Російської Федерації про звернення, яке було подано Українською Гельсінською спілкою з прав людини в інтересах десяти дітей з України, що були вивезені з Криму після його окупації в 2014 році. Суд вимагав від російської сторони надання офіційних коментарів, які мають бути подані до 31 липня 2025 року.

"За даними УГСПЛ, дітям нав'язали російське громадянство, їх віддали на усиновлення і, можливо, усиновили. Інформації про їхнє місце перебування немає з 2014 року, незважаючи на неодноразові запити української влади", - йдеться в повідомленні ЄСПЛ.

15 квітня у Представництві президента України в АРК зазначили, що, відповідно до заяви правозахисних організацій, йдеться про малюків віком від одного до п'яти років, які під час окупації перебували під опікою держави в дитячих закладах.

Після того, як Росія встановила контроль над Кримом, її уряд відмовився повернути дітей Україні, не надаючи інформації про їхнє місцезнаходження. Згодом профілі деяких із цих дітей з'явилися на російському сайті для усиновлення. Українська Гельсінська спілка з прав людини висловлює припущення, що частину дітей могли усиновити, оскільки дані про них зникли з ресурсу. У 2014 році російська влада оголосила понад чотири тисячі українських дітей з Криму, які залишилися без батьківського піклування, своїми громадянами.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим підкреслює свою підтримку рішення Європейського суду з прав людини та наполегливо вимагає повернення українських дітей, які були незаконно переміщені, назад додому.

В ЄСПЛ уточнили, що звернення російському уряду із запитаннями від суду направили 25 березня. Уряд РФ має подати свої зауваження до 31 липня 2025 року, а протягом трьох тижнів від дати на листі суду - має підтвердити, чи планує дотримуватися цього встановленого терміну.

Росія 15 березня 2022 року заявила, що виходить із Ради Європи, що означає і автоматичний вихід з-під юрисдикції ЄСПЛ. Формально Росія залишалася стороною суду до ЄСПЛ до 16 вересня 2022 року. У червні 2022 року президент РФ Володимир Путін підписав закон, що дозволяє не виконувати рішення ЄСПЛ, ухвалені після 15 березня.

За офіційними даними України, за час повномасштабної війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Водночас уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей, а уповноважена ВР з прав дитини Дар'я Герасимчук називала цифру в "кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч".

На 26 лютого Україна змогла повернути 1227 дітей з території Російської Федерації та тимчасово окупованих районів. Цю інформацію повідомила перша леді України Олена Зеленська.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд, розташований у Гаазі, видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та омбудсмена з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у скоєнні військових злочинів, зокрема у примусовій депортації та переміщенні населення, в тому числі дітей, з територій України, що знаходяться під окупацією.

Читайте також