Європейський парламент планує обговорити проект резолюції, що стосується "підробки виборів" у Білорусі.
22 січня Європейський парламент планує обговорити проєкт резолюції під назвою "Необхідність дій для протидії триваючому утиску та фальсифікації виборів у Білорусі", згідно з інформацією, наданою Білоруською службою Радіо Свобода.
Напередодні в Європейському парламенті відбулися дискусії стосовно цього документа.
Єврокомісар з питань оборони, колишній глава уряду Литви Андрюс Кубілюс, підкреслив, що репресії, порушення прав людини та відсутність опозиційних кандидатів на виборах яскраво свідчать про те, що в Білорусі неможливо провести справжнє вільне і демократичне голосування, яке він охарактеризував як "так звані вибори".
Ще одним свідченням відсутності прозорості цих виборів Кубілюс вважає ухвалене режимом Лукашенка рішення не запрошувати спостерігачів від ОБСЄ.
"Ситуація в Білорусі викликає серйозне занепокоєння", - зазначив він, згадуючи про більше ніж 1200 політичних в'язнів, які наразі перебувають у в'язницях країни, назвавши при цьому деякі з їхніх імен. Він також акцентував, що Європейський Союз продовжить підтримувати демократичні сили Білорусі та посилювати тиск на режим Лукашенка, прагнучи притягти до відповідальності тих, хто відповідає за репресії проти білоруського народу.
Голова делегації Європейського парламенту, що займається питаннями Білорусі, Малгожата Госєвська, яка представляє Польщу, виступила з заявою від імені групи.
"Організовані під керівництвом Лукашенка "антивибори" є цинічним спектаклем, що має на меті зміцнити його контроль над країною. Європа не має права залишатися осторонь. Ми повинні вжити рішучих заходів і надіслати ясний сигнал: ми не приймемо режиму, який зневажає права людини та основні демократичні принципи", - зазначила вона.
За словами Госєвської, Євросоюз повинен говорити з режимом Лукашенка "мовою ультиматумів". "Більше ніяких напівзаходів, більше ніяких компромісів", - наголосила вона.
Госєвська виступила з пропозицією спрямувати санкції ЄС на важливі економічні сектори, що зміцнюють режим Лукашенка, зокрема експорт добрив, нафтопродуктів та інших ресурсів. Вона також зазначила, що під санкції слід включити європейські компанії, які мають бізнес у Білорусі.
У рамках дебатів свої думки висловили кілька депутатів Європейського парламенту з різних держав.
У проєкті резолюції, який є в розпорядженні Радіо Свобода, рішуче засуджуються президентські вибори в Білорусі, призначені на 26 січня, і називаються "фальшивими" через репресивну атмосферу і відсутність демократичних стандартів. Як зазначається в документі, виборча кампанія в Білорусі проходить під знаком залякування виборців, придушення незалежних ЗМІ і недопущення демократичних кандидатів.
У проєкті резолюції Європарламенту знову йдеться про невизнання президентства Лукашенка ізаклики до вільних і чесних виборів.
Резолюція також засуджує систематичні порушення прав людини в Білорусі, придушення громадянського суспільства та співучасть Білорусі у війні Росії проти України, одночасно підтверджуючи підтримку білоруського народу в його прагненні до демократії та прав людини.
Олександр Лукашенко, що займає президентську посаду в Білорусі з 1994 року і має тісні зв'язки з президентом Росії Володимиром Путіним, на початку минулого року оголосив про своє бажання знову взяти участь у президентських виборах, які заплановані на 26 січня 2025 року.
Демократичні рухи в Білорусі не раз підкреслювали своє прагнення до того, щоб міжнародна спільнота не визнавала результати цих виборів. За словами правозахисників, виборчий процес у Білорусі "втратив свою сутність і тепер слугує авторитарному режиму для створення ілюзії громадської підтримки, що дозволяє легітимізувати авторитарне правління".
Вибори, які пройшли в серпні 2020 року, стали свідком безпрецедентних протестів у історії незалежної Білорусі. Влада відповіла на ці масові виступи жорстокими репресіями, які, на жаль, тривають і понині.