Юридичний портал

Financial Times ідентифікував російського військового, який має відношення до розстрілів українських полонених.

У своєму документальному фільмі видання заявляє, що розстріли українських полонених, здійснені росіянами, не є випадковими подіями, а є складовою частиною продуманої політики, яка проводиться російською владою.

Британський журнал Financial Times оприлюднив інформацію про російського військового, який, вірогідно, був залучений до розстрілу українських військовополонених. Йдеться про Олега Яковлєва, бійця 30-ї окремої мотострілецької бригади Росії.

У січні 32-річний Яковлєв виклав на своєму YouTube-каналі відеозапис масового розстрілу, але згодом вирішив його видалити. На відео було зафіксовано, як російський військовий у масці віддає наказ беззбройним українським військовополоненим підійти до купи дерев'яних колод. Після цього він разом з іншими російськими солдатами відкриває вогонь по шістьох українцях, які стоять до них спиною, на близькій відстані.

У відеозапису російські солдати звертаються до чоловіка в масці, який має позивний "Сара". Це ім'я Яковлєв використовує і в інших своїх відео, викладених на його каналі в YouTube.

За запитом FT фахівці з аудіокриміналістики провели порівняння голосу, зафіксованого у відеозапису розстрілу, з голосом з аудіозапису, опублікованого в соцмережах Яковлєва. Вони виявили "значні елементи схожості" між обома записями. Проте, як зазначають експерти, через значне стиснення аудіофайлів у соцмережах остаточне підтвердження збігу є складним завданням.

"Яковлєв відкинув будь-які звинувачення, зазначивши, що російський солдат на запису "знищив цих молодиків не без причини", -- повідомляє FT."

За даними української влади, підрозділ Яковлєва причетний до численних воєнних злочинів, зокрема до розстрілів полонених на полі бою. Торік у липні Путін нагородив цю бригаду за "мужність і героїзм".

Financial Times зібрав свідчення, які підтверджують, що страту українських військовополонених російськими військовими не можна вважати поодинокими інцидентами. Це, ймовірно, є елементом більшої системи, що вказує на свідому політику Росії. У матеріалі також аналізується структура командування та участь Кремля у цих злочинах проти людяності.

Редакція вказала на карті понад 30 потенційних випадків страти українських військовополонених, зафіксованих за допомогою дронів та мобільних телефонів. Як зазначає видання, це свідчить про те, що подібні злочини відбуваються на всій протяжності фронту та мають систематичний характер.

"Це безумовно елемент політики. Ми спостерігаємо за цілою системою", — зазначив у коментарі для FT Юрій Бєлоусов, керівник департаменту воєнних злочинів Офісу генерального прокурора України. Він підкреслив, що розслідування російських страт є "головним пріоритетом".

Згідно з інформацією Financial Times, з початку повномасштабної агресії Національна поліція України розпочала понад 125 тисяч кримінальних проваджень, пов'язаних з воєнними злочинами різного характеру. Прокурори зазначили, що минулого року спостерігався різкий зріст випадків страти: у 2024 році було ініційовано розслідування по 43 випадках, які призвели до загибелі 133 осіб.

Згідно з інформацією, наданою уповноваженим Верховної Ради з прав людини Дмитром Лубінцем, на 18 грудня зафіксовано 177 випадків страти українських військовополонених з боку російських загарбників.

Читайте також