Французька громадська організація звернулася до Міжнародного кримінального суду зі скаргою проти Росії через незаконне привласнення українських культурних цінностей.

Будівля Держпрому в Харкові, що зазнала ушкоджень в результаті російського авіаудару, 28 жовтня 2024 року.
Французька неурядова організація "For Ukraine, For Their Freedom and Ours!" ініціювала юридичний процес у Міжнародному кримінальному суді (МКС), звинувачуючи Росію у "систематичному, масштабному та організованому" розграбуванні української культурної спадщини. Цю інформацію повідомило видання ARTnews.
Підтримайте LB.UA - ми працюємо для вас
Організація, яка описує себе як така, що "віддана підтримці української справи перед обличчям агресивної війни Росії", подала скаргу 11 липня. У зверненні міститься вимога видати ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та восьми високопосадовців, заявляючи, що масове розграбування з початку вторгнення у 2022 році було "сплановане на найвищому рівні російської держави".
"Після тривалого розслідування ми змогли виявити ключових осіб, відповідальних за спроби привласнення української культурної спадщини", -- зазначено у прес-релізі організації. "Такі дії можуть бути розцінені як воєнні злочини відповідно до міжнародного права. Під наглядом Володимира Путіна ця політика систематичного грабунку реалізується за участі високопрофесійних чиновників Міністерства культури Росії, керівників провідних музеїв, а також Сергія Наришкіна, який є головою російської зовнішньої розвідки".
Організація повідомила, що агресія Росії стала причиною "найзначнішого пограбування культурної спадщини в Європі за часи міжнародних збройних конфліктів після Другої світової війни".
"Наші юристи мають повну впевненість у тому, яким чином прокуратура МКС оцінюватиме подану інформацію," -- зазначив Крістіан Кастанья, керівник відділу адвокації цієї неурядової організації, в коментарі для ARTnews.
У 2023 році Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав два ордери на арешт Володимира Путіна за незаконну депортацію українських дітей до Росії під час війни. Це сталося після кампанії, ініційованої організацією "For Ukraine, For Their Freedom and Ours!". За словами українського омбудсмена з прав людини, ці ордери сприяли поверненню майже 400 з 19 546 дітей, офіційно визнаних викраденими.
"На мою думку, після видачі ордерів МКС на арешт Путіна повернення дітей стало простішим", -- сказав тоді журналістам Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини. Водночас він зауважив, що депортації тривають і далі.
Росія, зі свого боку, виправдовує ці дії "евакуацією" українських дітей нібито з метою захисту їх від покинення в зоні бойових дій.
"Зміст нашого подання до МКС, яке ми надіслали 11 липня, є надзвичайно детальним і обґрунтованим. У ньому розкрито, яким чином Москва планувала розграбування музеїв та знищення української культурної ідентичності," - зазначив Крістіан Кастанья. - "Наша діяльність у цій справі, як за принципами, так і за підходами, дуже нагадує ту, яку ми здійснювали щодо примусового вивезення українських дітей."
У травні цього року Кастанья разом із групою діячів культури звернулися до Міжнародної ради музеїв (ICOM) -- неурядової організації, яка встановлює етичні стандарти в музейній галузі, -- із закликом виключити Росію через порушення її кодексу етики.
У відкритому посланні, розміщеному в газеті Le Monde, автори повідомили, що мають намір подати позов до суду у Франції, де знаходиться штаб-квартира ICOM, якщо організація не прийме рішення про виключення Росії.
"Оскільки ICOM є неурядовою організацією, що функціонує відповідно до французького законодавства", зазначав тоді Кастанья в коментарі для ARTnews, "члени організації можуть вимагати від виконавчого комітету дотримання статуту та виключення Росії у випадку порушення етичних норм".
Кастанья зазначив: "Після виходу відкритого листа в Le Monde, ми помітили, що багато спеціалістів остерігаються публічно виступати проти росіян, які нехтують нормами ICOM. Вони не прагнуть змішувати політичну боротьбу з культурною діяльністю. Проте знищення української культурної ідентичності є, безумовно, неоколоніальним політичним проєктом".
"Тепер основна мета полягає у тому, щоб активізувати суспільну дискусію так, щоб експерти в культурній галузі зрозуміли повноту злочинів, вчинених Росією," – підкреслив Кастанья.