Юридичний портал

Greenpeace: Міжнародній агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) не вдається швидко забезпечити захист атомних станцій України від нападів з боку Росії.

28 листопада філія міжнародного екологічного фонду Greenpeace для Центральної та Східної Європи висловила думку, що Міжнародне агентство з атомної енергії не справляється зі своєю місією щодо захисту атомної енергетики в Україні.

Фонд оприлюднив результати власного дослідження, проведеного в жовтні, яке "відзначило вразливість українських атомних електростанцій перед ризиком катастрофічних збоїв, викликаних нестабільністю енергетичних мереж", що стало наслідком російських авіаударів.

"Три місяці минуло з моменту, коли МАГАТЕ ухвалило рішення розробити план та надіслати своїх інспекторів для забезпечення захисту енергетичної інфраструктури України. На сьогоднішній день це призвело до шести днів перевірок, остання з яких відбулася в жовтні. З того часу Росія здійснила два великомасштабні напади, свідомо націлюючись на електромережі України та ставлячи під загрозу безпеку її атомних електростанцій", - повідомляє організація.

Вона нагадує, що після ракетної атаки 17 листопада генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі заявив, що агентство "готове організувати відповідні місії найближчим часом".

Досліджуйте також: Greenpeace попереджає, що старі танкери "тіньового флоту" Росії становлять екологічну небезпеку для Балтійського моря.

Greenpeace наводить висловлювання свого експерта Шона Берні, який стверджує, що МАГАТЕ "чітко усвідомлює існуючі ризики, але наразі обрало не вжити жодних заходів".

"Майбутнє, про яке говорить Гроссі, вже настало, і це справжня критична ситуація, де кожен день і кожна хвилина мають величезне значення. Заяви МАГАТЕ не забезпечують захисту українських атомних станцій від російських ракетних ударів. Де ж плани МАГАТЕ щодо створення постійного та комплексного захисту на енергетичних об'єктах, які необхідні для уникнення колапсу енергомережі та ядерної катастрофи в Європі?" - запитує Берні.

Фонд повідомляє, що 25 листопада експерти ООН у сфері прав людини надіслали термінове звернення до Росії з вимогою припинити ракетні атаки на енергетичну інфраструктуру України. Вони також зауважили, що МАГАТЕ не має планів щодо проведення місій на критично важливих підстанціях та попередили про можливу загрозу ядерної катастрофи, яка може перевищити масштаби аварії на АЕС "Фукусіма-Даїчі" в Японії у 2011 році та Чорнобильської катастрофи 1986 року.

На даний момент МАГАТЕ не висловилося у відповідь на зауваження щодо своєї діяльності.

Досліджуйте також: У "Укренерго" поділилися інформацією про те, як завтра плануються графіки відключення електрики.

Міністр енергетики Герман Галущенко 21 листопада під час зустрічі з Ґроссі закликав продовжувати моніторинг підстанцій, важливих для роботи атомних електростанцій.

28 листопада російські збройні сили провели масштабну ракетну атаку, внаслідок чого в багатьох містах лунали вибухи, а системи протиповітряної оборони були активовані. Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив про те, що РФ намагається завдати удару по енергетичній інфраструктурі. Компанія "Укренерго" оголосила про термінові відключення електроенергії, але згодом ці заходи були скасовані.

Місцева адміністрація повідомила, що ранком 28 листопада російські війська завдали удару крилатими ракетами по важливому об'єкту інфраструктури на Рівненщині. Крім того, стало відомо, що об'єкти критичної інфраструктури в Прикарпатті знову опинилися під ударом російської ракетної атаки. Глава Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, не вдаючись у деталі, зазначив, що російські військові здійснили напад на енергетичні об'єкти в регіоні.

Читайте також