Юридичний портал

Київ звертається до Європейського парламенту з проханням сприяти поверненню дітей, викрадених Росією.

Для того, щоб Україна в партнерстві із західними державами могла ефективно і системно працювати над поверненням українських дітей, які були примусово депортовані до Росії, необхідно створити спеціалізований постійний орган, такий як робоча група або підкомітет, що займатиметься цим питанням. З таким закликом до Європейського парламенту виступив омбудсмен Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець під час візиту до Брюсселя. 12 листопада, у вівторок, він став учасником дискусії на тему "Примусове переміщення та депортація українських дітей Росією: розширення колективних зусиль для повернення дітей додому", яка проходила в приміщенні Європарламенту.

Згідно з інформацією, наданою Лубінцем, в Україні наразі офіційно зафіксовано близько 20 тисяч випадків незаконного вивезення дітей до Російської Федерації або на території, що перебувають під російською окупацією. Проте реальна кількість таких випадків, можливо, є значно більшою. Російська сторона не ділиться з українською владою даними про локацію викрадених дітей, що ускладнює та уповільнює процес їхнього пошуку та повернення, зазначив він.

За даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини, у Росії щодо дітей, примусово вивезених з України, запроваджена "системна політика знищення української ідентичності": дітей мілітаризують, віддають на виховання в російські родини, видають їм російські документи. Омбудсмен також розповів, що в української сторони є докази того, що на тимчасово окупованих територіях неповнолітніх утримують у тюрмах, де вони зазнають катувань та жорстокого поводження.

Спеціальний представник ЄС у справах прав людини Олоф Скуг, який брав участь у дискусії, підкреслив необхідність активніших дій з боку Європейського Союзу для повернення дітей. Він також зазначив, що дипломатичні зусилля в цій сфері повинні виходити за межі Європи, а євродепутати мають акцентувати увагу на терміновості цього питання під час спілкування з національними урядами. На запитання DW про можливий діалог між ЄС і російським омбудсменом щодо повернення вивезених українських дітей, Олоф Скуг відповів, що "жодних контактів не відбувається".

Фінський євродепутат від Європейської народної партії Пекка Товері підкреслив, що Росія вчиняє "один з найгірших злочинів – злочин проти дітей", почуваючись безнаказаною. Він закликав ЄС нагадати Москві, що їй доведеться відповідати за свої дії. Товері вважає, що нове керівництво Єврокомісії має запровадити додаткові санкції проти Росії. "Ми повинні виявити імена всіх, хто причетний до цієї операції (вивезення та індоктринації українських дітей. – Ред.) і застосувати до них санкції", – зазначив він.

Товері переконаний, що президент Росії Володимир Путін, щодо якого Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт за звинуваченням у депортації українських дітей, "не діє самостійно". "Ми повинні докласти більше зусиль, щоб виявити кожного учасника цього злочинного ланцюга і притягнути їх до відповідальності", - підкреслив політик. Він також зазначив, що якщо цього не зробити, "то те, що зараз відбувається в Україні, може в майбутньому статися і з нами".

Читайте також