Лубінець: Забезпечення прав російських військовополонених є нашою відповідальністю як демократичної нації.
На відміну від Росії, Україна характеризується як демократична держава, яка дотримується Женевських конвенцій щодо поводження з військовополоненими.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, це сталося в Брюсселі під час "геополітичної дискусії", організованої Центром Європейської політики (EPC), де виступив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Таким чином, омбудсмен прокоментував запитання журналіста Укрінформу, зазначивши, які доводи він пропонує українським військовим та всьому суспільству, аби уникнути актів помсти за жорстокості, що їх чинять російські загарбники на нашій території.
"Перш за все, існує велика різниця між Росією і Україною. Так, російські військовополонені повертаються живими та здоровими. Україна, відповідно до Женевських конвенцій, створила спеціальні табори для російських військовополонених, і кожні два тижні моя команда, інколи я сам, відвідуємо ці табори. Це інколи дуже важко зрозуміти родичам наших полонених, які страждають у російській неволі. Я пояснюю, що ми приділяємо увагу захисту прав російських військовополонених в Україні, тому що це наша відповідальність як демократичної країни", - розповів Лубінець.
Він підкреслив, що дотримання норм міжнародного права є ключовим для збереження потужної міжнародної підтримки України у її боротьбі. Лише завдяки допомозі партнерів з різних країн Україна зможе здолати російську агресію.
Наша держава не повинна надавати жодних підстав для тих, хто прагне порівняти її з Росією, ставити на один рівень жертву та агресора, аби виправдати відмову від міжнародної підтримки України.
Це може бути складним викликом для мене особисто, адже я відчуваю до російських агресорів те саме, що й багато інших українців. Я родом з Донецької області і втратив усе, що належало мені та моїй родині. Декілька моїх друзів загинули у цій війні. Мій старший брат служив у війську і отримав поранення на фронті. Тому ставлення до полонених росіян (ред.) є важким для мене, як для людини, але це необхідно для моєї роботи як омбудсмена, - підкреслив Уповноважений ВР.
За його словами, на тимчасово захоплених територіях Росія встановила цілу систему насильства та репресій щодо українського населення, де жертвами стають навіть діти.
На тимчасово окупованих територіях України Російська Федерація створила не менше 46 фільтраційних таборів для цивільних осіб. Це є системою тортур і насильства проти українського населення. Після звільнення цих територій ми знаходили такі табори, а також численні камери для катувань, які я бачив на власні очі. Росія застосовує ці методи навіть щодо дітей. Я відвідав Херсон одразу після його визволення і спілкувався з хлопчиком на ім'я Віталій, якому всього 14 років. Він провів 10 днів у одній з таких камер, де його катували, і він став свідком жахливих тортур. Єдина причина, чому він залишився живим, — це те, що українська армія швидко звільнила місто, - розповів омбудсмен.
Він зазначив, що на всіх етапах активно закликає міжнародних партнерів не спонукати Україну до припинення або заморожування конфлікту на фронті.
"Для нас це могло б свідчити про те, що мільйони українців залишаться під окупацією, зазнаючи ризику тортур, депортацій, вбивств та зґвалтувань з боку російських військових. Зафіксовано численні випадки сексуального насильства, вчиненого загарбниками як проти жінок, так і проти чоловіків, а також дітей. Наймолодша жертва цього насильства нараховувала всього чотири роки. Ці дані не з'явилися з українських джерел, а були підтверджені постійним представництвом ООН в Україні. Ми вдячні за цей звіт, адже не всі українські жертви готові відкрито говорити про свої переживання. Проте всім їм потрібна медична та психологічна підтримка," - підкреслив Лубінець.
Як повідомлялося раніше, наступного тижня сповниться 1000 днів з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Однак війна, розв'язана Росією, триває вже більше 10 років — її початок припадає на окупацію Криму та частини Луганської і Донецької областей у 2014 році.