Мустафа Найєм: Пропозиції спецпредставника США з питань України та Росії Кіта Келлога щодо завершення війни: ключові етапи - Блоги | OBOZ.UA
Дональд Трамп призначив своїм спеціальним представником з питань України та Росії генерала у відставці Кіта Келлога (Keith Kellogg), який у березні 2022 року в ефірі телеканалу Fox News звертався до американців із закликом "давайте знайдемо спосіб дозволити цій новій Спарті, Україні, перемогти в битві. І вони можуть. Ми просто маємо надати їм необхідну підтримку", а сьогодні є автором чи не єдиного публічного плану мирних перемовин з Росією.
Цього року Кіту Келлогу виповнилося 80 років. Він служив в армії США з 1960-х років, брав участь у війні у В'єтнамі, обіймав ключові посади в Пентагоні, а у першій адміністрації Дональда Трампа обіймав посаду керівника апарату Ради національної безпеки.
Він знає нашу війну не лише з телевізора. У січні 2023 року він особисто приїжджав до України, провів тут майже два тижні, відвідавши Бучу, Одесу, Харків та Ізюм. Повернувшись до Вашингтона, він виступив зі свідченнями перед Комітетом з питань збройних сил Сенату та активно закликав терміново збільшити військову допомогу Україні, детально перерахувавши види озброєнь, необхідних для перемоги.
Цю подорож підтримала Weatherman Foundation, яку очолює донька генерала Меган Моббс. Ця організація стала однією з перших, що розпочала свою роботу в Україні відразу після початку масштабного вторгнення. Зокрема, фонд активно залучений до ініціатив з евакуації поранених військовослужбовців.
Проте з часом ставлення Кіта Келлога змінилося на більш песимістичне. У квітні 2024 року, спільно з колишнім аналітиком ЦРУ Фредом Фляйцем, він опублікував статтю під назвою "America First, Russia, & Ukraine" у журналі Foreign Affairs, де поділився своїм баченням можливого плану для мирних переговорів з Росією.
Ця стаття є досить обширною та містить безліч посилань, і я щиро закликаю вас ознайомитися з нею. В ній ретельно розглядаються причини, що призвели до розробки даного плану, етапи розвитку війни в Україні, а також включено короткий розділ, присвячений самому плану переговорів.
На думку творців, масштабне вторгнення виявилося результатом невизначеності та недостатньої реакції світової спільноти на попередні акти агресії з боку Росії, що призвело до відчуття безкарності в Москві.
Кіт Келлог і його партнер висловлюють думку, що вторгнення можна було б уникнути, якби США обрали шлях мирного співіснування з Путіним, замість того, щоб провокувати його через агресивні глобалістські ініціативи, пов'язані з правами людини та демократією, а також через спроби підтримати вступ України до НАТО. Вони вважають, що Сполученим Штатам слід було уникнути навіть натяків на можливу підтримку членства України в НАТО і запропонувати Путіну угоду, що передбачала б відстрочку вступу України в Альянс на кілька десятиліть.
Наприкінці статті дуже стисло викладено основну рамку мирних переговорів між Україною та Росією. Автори стверджують, що війна в Україні затягується без перспектив швидкого вирішення. Незважаючи на значну західну допомогу, досягти вирішальних успіхів на фронті поки не вдалося, що викликає питання про доцільність продовження стратегії "озброювати стільки, скільки потрібно".
Кіт Келлог та його партнер виступають за те, щоб США офіційно прийняли політику, яка має на меті закінчення війни через оголошення перемир'я і ведення переговорів. Основні аспекти цієї політики можна підсумувати в кількох ключових пунктах:
1. Продовження військової допомоги Україні. Сполучені Штати зобов'язані продовжувати постачати озброєння Україні та укріплювати її обороноздатність, щоб забезпечити неможливість нових агресивних дій з боку Росії після досягнення перемир'я або укладення мирної угоди.
2. Зобов'язання України брати участь у переговорах. В обмін на допомогу США мають вимагати від України участі у мирних переговорах із Росією, забезпечивши можливість вести переговори з позиції сили та чітко позначивши для Росії наслідки за порушення умов миру.
3. Відкладення членства України в НАТО. Для того щоб переконати Путіна взяти участь у переговорах, керівники НАТО мають запропонувати відстрочити інтеграцію України до Альянсу на тривалий термін. Це стане складовою частиною комплексної та регульованої мирної угоди, яка забезпечить безпеку України.
У рамках свого аналізу автори наводять статтю Річарда Гааса та Чарльза Купчана, опубліковану в квітневому випуску журналу Foreign Affairs 2023 року. У ній підкреслюється, що Україні не буде запропоновано відмовитися від прагнення повернути всі свої території. Проте для реалізації цього прагнення Україні необхідно зосередитися на винятково дипломатичних методах, а не на військових діях.
При цьому підкреслюється, що дипломатичний прорив стане можливим лише після того, як Путін залишить свій пост. До цього моменту США та їхні союзники зобов'язуються зберегти санкції проти Росії та нормалізувати відносини лише після того, як Росія підпише мирну угоду, прийнятну для України.
В окремому розділі пропонується ввести мита на експорт енергоресурсів з Росії з метою фінансування майбутнього відновлення України.
Стаття завершується майже трагічним нотами: "Український уряд та народ навряд чи зможуть погодитися на мирну угоду, яка не забезпечить повернення їхніх територій або, принаймні, не покладе відповідальність на Росію за руйнування і страждання, завдані Україні. Навіть їхні прихильники зіткнуться з подібними труднощами. Проте, як зазначив Дональд Трамп на форумі CNN у 2023 році: "Я хочу, щоб усі перестали помирати". Це також відображає нашу позицію. Це може стати важливим першим кроком."
P.S. Запропонований план не є остаточним документом і, ймовірно, підлягатиме змінам, проте вже викликає чимало запитань. Уступки, на яких він базується, лише сприяють подальшій агресії та підвищують ризики нових порушень. Я вважаю, що після невдачі Будапештського меморандуму гарантії безпеки для України виглядають малореальними, а нехтування думкою українського суспільства робить цей підхід абсолютно утопічним.