Юридичний портал

НАБУгейт: свіжі подробиці справи адвокатів проти НАБУ — детективів звинувачують у прослуховуванні, родинних зв’язках, тиску на дітей та юридичній абсурдності | УНН

Адвокати стверджують, що їхні підзахисні стали жертвами незаконного прослуховування, штучного створення справи та помсти з боку НАБУ. Суд ухвалив рішення про встановлення застави в розмірі 10 мільйонів гривень і зобов'язав адвоката носити електронний браслет, що може бути зроблено для подальшого контролю за ним та його клієнтами.

У справі, що викликає дедалі більше запитань щодо меж повноважень антикорупційних органів та дотримання прав людини в Україні, адвокати звинувачують Національне антикорупційне бюро (НАБУ) у незаконному прослуховуванні, фабрикації справи та особистій помсті. Тим часом Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) 7 квітня ухвалив запобіжний захід щодо так званого "організатора схеми" -- одного з адвокатів, якого підозрюють у несанкціонованому втручанні в закриту частину судового реєстру. Суд встановив заставу у розмірі 10 млн грн та зобов'язав адвоката носити електронний браслет -- не виключено, з метою подальшого стеження за ним та його клієнтами.

Юристи вважають, що ця справа зовсім не пов'язана з реальними зусиллями у боротьбі з корупцією. Натомість, вона є результатом внутрішніх розбіжностей в НАБУ та спробою тиску на адвокатів, які регулярно добиваються успіху в справах проти цього відомства.

Вони також звертають увагу на попередній гучний скандал, пов'язаний із витоком інформації з НАБУ, зокрема саме щодо запланованих обшуків. Тоді об'єктом публічного осуду став перший заступник директора бюро Гізо Углава, якого зі скандалом звільнили з посади та фактично "призначили" винним, але жодних доказів громадськості так і не надали.

Однак, як вказує захист, замість того, щоб провести всебічне розслідування справжніх джерел витоку інформації, розпочалося так зване "полювання на відьом", яке торкнулося й адвокатів. На фоні відсутності підтверджених фактів стосовно осіб, які можуть бути причетні до "зливів", адвокати не виключають, що цей скандал має переважно медійну природу і міг бути використаний для досягнення внутрішніх цілей у самому НАБУ. Так само, як і внутрішні інтереси НАБУ зараз переслідуються у справі проти адвокатів, а за цим стоять детективи Ярослав Вороніжський та Роман Дарага, виконуючи певні "накази".

Адвокати рішуче відкидають звинувачення в тому, що голоси на опублікованих записах належать їм. Вони підкреслюють, що справді знайшли технічні пристрої у своєму офісі, після чого до них завітали детективи НАБУ на чолі з Вороніжським. Однак, за словами захисту, немає жодного зв'язку між оприлюдненими "плівками" НАБУ та адвокатами.

Щодо особи, якій приписують функції організатора, захисники стверджують, що немає жодних підтверджень її участі в координації або здійсненні незаконних дій. На їхню думку, НАБУ навмисно формує обвинувачення, спираючись не на реальні факти, а на власні суб'єктивні трактування ситуації. Вони вважають, що це є частиною систематичної практики детективів НАБУ, які створюють гіпотетичні злочини, замість того щоб займатися розслідуванням справжніх злочинів, особливо тих, що підпадають під їхню юрисдикцію.

Це твердження захисту підтверджують тим, що зокрема, заяви директора НАБУ Семена Кривоноса, а також офіційні повідомлення НАБУ та САП про нібито моніторинг адвокатами судових ухвал щодо обшуків - недостовірні. Як зазначає захист, ці обставини жодним чином не відображено в тексті підозри та не підтверджено у матеріалах справи. Це, на їхню думку, свідчить про публічну маніпуляцію, спрямовану на посилення медійного ефекту довкола справи, яка за своєю суттю не виходить за межі рівня провадження поліції. Захист називає це "медійним фейком" з боку НАБУ та САП.

Окремо варто підкреслити чергову недолугість детективів НАБУ, які під час проведення слідчих заходів затримали неповнолітніх дітей на дві години посеред дороги, заборонивши при цьому повідомляти родичам та адвокатам про їхнє місцезнаходження. Цей інцидент, нарівні з прослуховуванням офісів адвокатів, вже став підставою для офіційних скарг до правоохоронних органів.

На час публікації:

* Європейський суд з прав людини відкрив 5 проваджень за скаргами захисту проти НАБУ та САП;

Державне бюро розслідувань ініціювало кримінальне провадження стосовно незаконного прослуховування представників адвокатури.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини проводить перевірку випадків незаконного утримання дітей під час слідчих дій, що є серйозним порушенням прав неповнолітніх.

Національна асоціація адвокатів України направила звернення до Генеральної прокуратури та Державного бюро розслідувань, в якому акцентувала увагу на серйозних порушеннях прав адвокатів та принципу конфіденційності.

Юристи підкреслюють, що звинувачення було пред'явлено відповідно до статті 376-1 Кримінального кодексу України, яка:

* позбавлений корупційних елементів;

* не поширюється на посадових осіб групи "А";

* не передбачає завдання збитків державі.

Таким чином, справа не належить до підслідності НАБУ й не повинна розглядатися у ВАКС, що є ще одним грубим процесуальним порушенням.

Читайте також