НСЖУ звертається до міжнародної спільноти з проханням підтримати зусилля щодо звільнення всіх українських журналістів, які перебувають у в'язницях Російської Федерації.

Національна спілка журналістів України звертається до міжнародної спільноти з вимогою термінових заходів для звільнення всіх українських журналістів, які перебувають у російському полоні.
Згідно з інформацією Укрінформу, цю новину озвучив голова НСЖУ Сергій Томіленко на своїй сторінці у Фейсбуці.
Як зазначив він, це відображено в заяві на підтримку українських журналістів, яких утримує Росія. Цей документ був прийнятий під час засідання правління НСЖУ 3 липня, в якому взяли участь більше 50 журналістів з різних куточків України.
Згідно з інформацією, Росія регулярно вдається до катувань, вбивств та викрадення українських журналістів. Зокрема, щонайменше 30 представників медіа досі залишаються в полоні. Журналістка Вікторія Рощина загинула за незрозумілих обставин, а її тіло було знайдено з ознаками насильства.
Голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин підкреслив, що Росія залишається головною загрозою для української журналістики та свободи слова. Він закликав журналістів об'єднати зусилля для системної роботи над питанням звільнення заручників Кремля.
Голова НСЖУ також наголосив на гострій необхідності забезпечення доступу до верифікованої інформації про долю журналістів, які перебувають у полоні на нових окупованих територіях.
"Ми маємо справу з ситуацією, коли більше десяти журналістів утримуються в повній ізоляції, без належного доступу адвокатів і міжнародних моніторингових місій. Це створює ґрунт для катувань, порушень прав людини та безкарності. Ми наполягаємо на міжнародному тиску, який дозволить забезпечити доступ до полонених, підтвердити їхній статус і гарантувати захист, зв 'язок із родинами", - зауважив Томіленко.
Своєю чергою Юрчишин, який долучився до засідання правління НСЖУ з міжнародної події - засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, підтвердив, що звільнення цивільних журналістів є базовим пріоритетом Комітету.
Я звертаюся до НСЖУ та всіх українських журналістів із закликом продовжувати організовану діяльність для звільнення заручників, яких утримує Кремль. Росія залишається основним ворогом української журналістики та свободи слова. Тому кожен з нас, взаємодіючи з іноземними колегами, повинен закликати до дій щодо впливу на національні уряди з метою створення тиску на Росію для звільнення цивільних бранців, - підкреслив він.
Голова НСЖУ та член Керівного комітету Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко у продовження виступу Юрчишина відзначив, що адвокація звільнення українських журналістів із полону залишається пріоритетною темою у регулярних контактах Спілки з національними журналістськими організаціями європейських країн.
Крім того, Наталя Кузьменко, керівниця Запорізької обласної організації НСЖУ, поділилася інформацією про складну ситуацію в регіоні, де 70% території наразі перебувають під тимчасовою окупацією.
"Ми стали свідками трагічних подій, коли наших колег почали заарештовувати та катувати. Особливо важка ситуація в Мелітополі, де в полоні опинилися Ірина Левченко, Анастасія Глуховська, Георгій Левченко, Яна Суворова, Владислав Гершон і Євген Ільченко," - зазначила вона.
Зокрема, вражає історія Ірини Левченко, яка була заарештована разом із чоловіком у травні 2022 року. Олександра відпустили рік тому, але місцеперебування Ірини досі невідоме.
"Ірина здобула перемогу на творчому конкурсі Національної спілки журналістів України. Для нас це особисто важка історія...", - зазначив Томіленко.
НСЖУ звертається до міжнародних правозахисних організацій, журналістських асоціацій та урядів демократичних держав:
публічно закликати до звільнення всіх українських журналістів, що опинилися в полоні в Росії;
розробити глобальні системи спостереження та документування злочинів, скоєних проти журналістів, зокрема за рахунок залучення незалежних спеціалістів і правозахисних організацій в окупованих регіонах України; здійснювати розслідування кожного випадку катувань, незаконних арештів та загибелі представників медіа.
вводити індивідуальні санкції щодо осіб, які беруть участь у репресіях проти представників медіа;
активізувати дипломатичні зусилля для повернення незаконно ув’язнених журналістів на батьківщину, а також підняти питання репресій щодо українських журналістів на порядку денному таких міжнародних інститутів, як ООН, ОБСЄ, Рада Європи та Міжнародний кримінальний суд.
"Ми повинні піднімати голос за тих, хто був змушений замовчувати. Незважаючи на всі небезпеки, лише відкритість, міжнародна підтримка та невпинний тиск можуть дати можливість зберегти життя і свободу журналістів", - зазначається в заяві НСЖУ.
Згідно з інформацією, яку надав Укрінформ, Томіленко передав послу Ватикану в Україні Вісвальдасу Кульбокасу перелік українських журналістів, що опинилися в російському полоні.