Юридичний портал

Отримав презент — сплачуй податки: детальніше про податкові ставки у 2025 році.

У Податковому кодексі йдеться про те, що дорогі подарунки мають оподатковуватись. Фокус дізнався, скільки доведеться заплатити податків за отримані подарунки в 2025 році.

Особливості оподаткування подарунків залежать від їхньої вартості: у 2025 році подарунки, що не є грошовими, на суму до 2 тисяч гривень не підлягають оподаткуванню. Згідно з підпунктом 165.1.39 Податкового кодексу, сума подарунків, яка звільняється від податків, дорівнює 25% від мінімальної заробітної плати. Оскільки в 2025 році мінімальна зарплата становитиме 8 тисяч гривень, податки не стягуватимуться з подарунків вартістю до 2 тисяч гривень.

Юрист АО "Віннер Партнерс" Анастасія Руденко пояснила, що якщо вартість подарунка перевищує 2000 грн, то сума, яка перевищує цей ліміт, підлягає оподаткуванню. Що стосується подарунків, отриманих у 2024 році, вона зазначила, що неоподатковувана сума в цей період становитиме 1 775 грн, оскільки на 1 січня 2024 року мінімальна заробітна плата становила 7,1 тис. грн. Податки сплачуються в тому році, коли отримано дохід, тому якщо подарунок був отриманий у 2024 році, відповідні податки потрібно буде сплатити за результатами цього ж року.

Андрій Шабельніков, керуючий партнер Evrika Law, пояснив, що податкові зобов'язання за отримані подарунки виникають, якщо дарувальник не є родичем першого або другого ступеня споріднення.

Загалом, за словами Андрія Шабельнікова, у 2025 році діють наступні податкові ставки на подарунки:

"Важливо, що дохід, отриманий у вигляді подарунка від фізичної особи, потрібно вказати в річній податковій декларації. Це правило не поширюється на осіб, які отримали подарунки, що не підлягають оподаткуванню, або на тих, хто вже сплатив податки та збір до отримання подарунка. Також слід звернути увагу, що фізичні особи, що одержали дохід у вигляді подарунку, який оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов'язані включати вартість такого подарунку до складу загального річного оподатковуваного доходу. Такі фізичні особи можуть не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації", -- пояснив Андрій Шабельніков.

За його словами, декларацію про доходи слід подати до 1 травня 2025 року, а зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору слід сплатити у строк до 1 серпня 2025 року. Тобто, якщо громадянин отримав в 2024 році, то сплатити податок з нього він має в цьому році до 1 серпня.

На тему контролю податкової служби за виконанням зобов'язань щодо сплати податків на подарунки, Андрій Шабельніков зазначає, що податкова не надає цьому процесу великої уваги. Це пояснюється тим, що витрати на виявлення можливих порушників у цій сфері часто не покриваються штрафами за виявлені порушення.

Нагадаємо, що в 2025 році в Україні відбулися зміни в оподаткуванні операцій з нерухомістю, які торкнулися учасників ринку як первинного, так і вторинного житла.

Раніше Фокус інформував про введення нових податкових норм на початку грудня 2024 року, що торкнулися фізичних осіб-підприємців. Однією з основних новацій стало обов'язкове нарахування військового збору, яке стосується всіх категорій платників, незалежно від обраної групи чи системи оподаткування.

Читайте також