Падіння режиму Ассада в Сирії: світова реакція на події
У неділю, 8 грудня, світ реагує на падіння режиму Башара Асада в Сирії, який перебував при владі з 2000 року після майже тридцятирічного правління свого батька, Хафеза Асада. З 2011 року в країні спалахнула громадянська війна, в якій, згідно з даними ISW, діяли більше 200 опозиційних груп, що виступали проти урядових сил Асада. Водночас, у регіоні також відбувалося протистояння між різними фракціями та "Ісламською державою", а особливо — курдськими формуваннями на північному сході країни. Конфлікт забрав життя сотень тисяч людей і призвів до величезної хвилі біженців.
Скидання Асада стало можливим внаслідок наступу терористичних груп, які очолювалися сунітським радикальним об'єднанням "Хайят Тахрір аш-Шам".
Читайте також: Відновлення бойових дій у Сирії: хто воює проти кого і за що?
Спеціальний представник ООН у справах Сирії Гейр Педерсен звертається до сирійського народу з закликом зосередитися на діалозі та єдності. Він наголошує на важливості дотримання міжнародного права і прав людини в процесі створення нової соціальної структури. За його словами, мільйони сирійців бажають запровадження стабільних і інклюзивних механізмів переходу.
"Сьогоднішній день знаменує собою переломний момент в історії Сирії - нації, яка пережила майже 14 років безперервних страждань і невимовних втрат... Ця темна глава залишила глибокі шрами, але сьогодні ми з обережною надією дивимося вперед до відкриття нової - миру, примирення, гідності та інклюзії для всіх сирійців", - ідеться у заяві спецпредставника ООН.
"Згідно з повідомленням Білого дому від 8 грудня, Президент Байден разом зі своєю командою пильно відслідковують кризову ситуацію в Сирії та підтримують активну комунікацію з партнерами в регіоні."
Тим часом представник міністерства оборони США з питань Близького Сходу заявив, що Сполучені Штати хочуть зберегти свою присутність на сході Сирії. Представник Пентагону закликав усі угруповання в Сирії захищати цивільне населення, особливо меншини, і поважати міжнародні норми. Близько 900 американських солдатів досі перебувають у Сирії, переважно переважно у північно-східних регіонах.
Обраний президент США Дональд Трамп, який нещодавно заявив, що Америка не повинна втручатися в сирійський конфлікт, оскільки "Сирія не є союзником США", поділився переконанням, що Росія вже не має інтересу до захисту режиму Асада. "Асада більше немає. Він втік зі своєї країни. Його захисник – Росія, Росія, Росія, Росія під керівництвом Володимира Путіна, більше не зацікавлена у його підтримці", - зазначив Трамп на своїй сторінці в соціальній мережі Truth Social. "Росія та Іран наразі ослаблені: одна через конфлікт в Україні та економічні труднощі, інша – через успіхи Ізраїлю в бойових діях".
Ознайомтеся також: Трамп заявив, що Сполучені Штати не повинні втручатися в сирійський конфлікт.
Верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас переконана, що на Сирію чекає складне майбутнє. "Процес відновлення Сирії буде довгим і складним", - написала вона у соцмережі Х. Однак вона переконана, що падіння Асада є позитивним "і довгоочікуваним" розвитком подій. "Це також свідчить про слабкість прихильників Асада - Росії та Ірану".
Президент Франції Еммануель Макрон підкреслив, що наразі пріоритетом є забезпечення безпеки в регіоні Близького Сходу, що має особливе значення для Франції.
"Варварська держава нарешті зникла. Я хочу висловити свою повагу сирійському народу за його мужність і незламність. У цей час невизначеності я бажаю їм миру, свободи та єдності, - зазначив Макрон у пості на платформі X. - Франція продовжить підтримувати безпеку всіх країн Близького Сходу."
Читайте також: Уряд ФРН застерігає від захоплення влади у Сирії радикалами
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху охарактеризував падіння сирійського лідера Асада як "день, що ввійде в історію". Він зазначив, що це стало можливим завдяки ізраїльським військовим операціям проти союзників Асада, зокрема Ірану та бойовикам "Хезболла" в Лівані.
"Це безпосередній наслідок ударів, які ми нанесли по Ірану та Хезболлі, основним союзникам режиму Асада. Це стало причиною ланцюгової реакції на Близькому Сході і дало поштовх тим, хто прагнув позбутися цього авторитарного уряду," - наводить слова Нетаньяху агентство Reuters. Під час свого візиту до прикордонної зони з Сирією Нетаньяху повідомив, що віддав наказ ізраїльським військовим зайняти території в буферній зоні для забезпечення безпеки Ізраїлю.
Анкара, яка протидіє базованим у Сирії курдам та їхній автономії, закликає "всі сторони діяти обачно і бути пильними". "Не можна дозволити терористичним організаціям скористатися цією ситуацією. Опозиційні групи повинні бути єдиними. Ми будемо працювати заради стабільності і безпеки в Сирії", - ідеться у заяві міністра закордонних справ Туреччини Хакана Фідана.
Міністерство закордонних справ Ірану, яке в останні роки надавало військову підтримку режиму, що був скинутий, висловлює занепокоєння щодо можливого зовнішнього втручання в справи Сирії. Відповідальність за майбутнє країни, за їхніми словами, лежить виключно на сирійському народові. В Тегерані підкреслили, що Іран шанує цілісність і суверенітет Сирії, закликаючи до термінового завершення збройних конфліктів, запобігання терористичним актам і початку національного діалогу з усіма групами суспільства.