Пакистан вживає заходів для обмеження доступу до десятків критиків уряду, серед яких є й журналісти на YouTube.

YouTube, який є частиною компанії Alphabet, повідомив понад двадцяти критикам пакистанської влади про можливе блокування їхніх каналів. Це сталося після того, як місцевий суд вимагав заборонити їх діяльність через "антиурядову активність", зазначає Reuters.
Згідно із судовою постановою від 24 червня, з якою ознайомилося агентство Reuters, у Пакистані можуть бути заблоковані канали основної опозиційної партії, її лідера, колишнього прем'єр-міністра Імрана Хана, який перебуває у в'язниці, а також журналістів, які критикують уряд.
Суд першої інстанції в Ісламабаді заявив, що він домагається заборони після того, як Національне агентство з розслідування кіберзлочинів (NCCIA) у своєму звіті від 2 червня розкритикувало ці канали за "поширення вкрай загрозливого, провокаційного та принизливого контенту щодо державних інститутів і посадових осіб Пакистану".
Активіст за цифрові права стверджує, що будь-яке обмеження ще більше підриває свободу висловлювань у Пакистані, де уряд звинувачується в обмеженні свободи преси та телебачення, а соціальні мережі залишаються одним із небагатьох каналів інформації для тих, хто має іншу думку.
YouTube сповістив 27 авторів контенту про можливість закриття їхніх каналів, якщо вони не дотримаються судових рішень.
"Якщо ви не виконаєте цю вимогу, відповідно до наших зобов'язань за місцевим законодавством, ми можемо виконати запит без додаткового повідомлення", -- написала платформа для обміну відео в електронних листах, надісланих цього тижня власникам каналів, згідно з повідомленням, з яким ознайомилося агентство Reuters.
Державний міністр внутрішніх справ Пакистану Талал Чаудхрі оголосив, що автори контенту також понесуть кримінальну відповідальність.
"Ви не можете використовувати ці мобільні телефони та соціальні мережі для створення хаосу", -- сказав він місцевому телеканалу Geo News TV. "Існують закони, які регулюють цю сферу, і вони повинні будуть працювати в рамках цих законів".
Один із контент-креаторів, Асад Тоор, який має понад 333 000 підписників на YouTube, висловив думку, що цей захід має на меті підірвати основні та конституційні права громадян, політичних партій та інших опозиційних угруповань.
"Це не про мене. Це про тих, хто живе на окраїнах суспільства," — зазначив він у розмові з Reuters. "Я віддав свою платформу цим беззахисним людям, які не мають куди звернутися і не можуть висловити свій протест проти державного тиску."
Після того, як уряд запровадив жорсткі обмеження на традиційні ЗМІ, багато репортерів перейшли на YouTube, як і журналісти та коментатори, які симпатизують Хану, якого усунули з посади 2022 року.
"Справа не лише у звільненні ведучих чи закритті каналів на YouTube. Суть у тому, що їм забороняють висловлюватися, а також у порушеннях прав людини, які намагаються замаскувати від світової спільноти," – зазначив Зульфікар Бухарі, представник партії Хана "Пакистан Техрік-є-Інсаф" (PTI).
Хан повідомив, що після його усунення його політична сила піддасться переслідуванням з боку військових, хоча армія це заперечує.
"В сучасному світі неможливо обмежувати свободу цифрових медіа," -- зазначив Бухарі.
Цей документ завершує ряд законодавчих актів і розпоряджень, виданих Ісламабадом, що надають уряду можливість переслідувати своїх опонентів та критиків. Соціальні мережі, зокрема X, Facebook і TikTok, неодноразово піддавалися блокуванням.
У січні парламент Пакистану ухвалив нову поправку до Закону про електронні злочини, що має на меті посилити контроль за онлайн-контентом. Ця поправка передбачає створення нового регуляторного органу для соціальних мереж, який матиме власні слідчі підрозділи та судові трибунали.
Такі трибунали зможуть судити і карати передбачуваних правопорушників тюремними термінами до трьох років і штрафами в розмірі двох мільйонів рупій (7200 доларів) за поширення інформації, яку вважають "неправдивою або фальшивою".
Схожі закони, які вимагають видалення контенту, що викликає суперечки, були введені й в сусідній Індії, де виникали суперечки з X та Google щодо цих вимог. Упродовж останніх років Індія заблокувала численні канали на YouTube, посилаючись на питання національної безпеки.
Активіст, що бореться за цифрові права, Усама Хілджі висловив думку, що суд у Пакистані не дотримався необхідних юридичних норм.
"Що викликає глибоке обурення, так це повна відсутність правового процесу," -- зазначив він.