Юридичний портал

"Знижують можливості держави": омбудсмен звернулася до уряду з вимогою повернути підлітків, яких їхні батьки відвозять за межі країни.

В Україні спостерігається збільшення виїзду підлітків за кордон, оскільки батьки турбуються про можливе зниження віку для призову на службу.

В Україні потрібно розробити державну стратегію, яка буде орієнтована на повернення біженців, як дорослих, так і підлітків. Таку думку висловила освітній омбудсмен Надія Лещик у розмові з "Укрінформом".

За інформацією Лещика, наразі відсутні точні дані про вік осіб, які виїхали з країни, однак відзначається, що на виїзд вирушають як хлопці, так і дівчата. Директори шкіл та педагоги підтверджують тенденцію зменшення кількості одинадцятикласників у класах: частина учнів переходить на дистанційне навчання, а згодом покидають Україну в пошуках нових можливостей для життя за кордоном.

Головною причиною такої міграції Лещик називає питання безпеки. Крім того, багатьох батьків непокоять чутки про можливе зниження віку мобілізації до 18 років.

"Що підштовхує їх до виїзду? По-перше, це страх мобілізації, що починається з 18 років, який викликає велике занепокоєння у сім'ях. Часто, спостерігаючи за українськими дітьми за кордоном, можна усвідомити, як важко їм адаптуватися до нового соціального середовища — вони стикаються з численними викликами та стресовими ситуаціями. Для багатьох з них було б більш доцільно залишитися в Україні. Проте важливо усвідомити, що саме може стати стимулом для їх повернення", — підкреслює Лещик.

Відповідно до результатів дослідження, проведеного Уповноваженим з прав людини, для українців, які прагнуть повернутися додому, найважливіші аспекти стосуються житлових умов, можливостей працевлаштування та наявності сім’ї в Україні. Багато батьків також акцентують увагу на важливості отримання якісної освіти на рідній землі.

Наразі багато українських школярів та їхні родини обирають навчання за кордоном, побоюючись за власну безпеку, можливу мобілізацію та обмежені освітні можливості в Україні.

Відтік молодих і кваліфікованих кадрів може призвести до дефіциту спеціалістів, особливо в технічних галузях, що здатне суттєво послабити потенціал країни.

Читайте також