Юридичний портал

Реакція на напад у Кривому Розі, протести проти Трампа, зростання популярності "АдН": основні події вихідних.

Західні країни висловили осуд щодо ракетної атаки Росії на житловий район Кривого Рогу, а сьогодні західні дипломатичні представництва в Україні долучилися до національного трауру.

Командувачі збройних сил Франції та Великої Британії зустрілися в Києві, де обговорили питання зміцнення обороноздатності України. Водночас у британському уряді зазначили, що досягнуто "значного прогресу" у формуванні Коаліції рішучих.

У Польщі застерігають Трампа від "історичної помилки" щодо Росії. Тим часом американський президент, після розвʼязання тарифної війни проти світу, поїхав грати у гольф.

За інформацією ЗМІ, Китай не погодився на угоду щодо продажу TikTok Сполученим Штатам після введення мит за президентства Трампа, а також представник Тайваню здійснив візит до США для переговорів про можливу агресію з боку Китаю.

В американських містах відбулися великі акції протесту, що виступають проти політики Дональда Трампа.

Все важливе і цікаве за вихідні, 5 та 6 квітня - в дайджесті "Європейської правди".

Підписуйтеся і на наш Telegram-канал - так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.

Західні держави висловили свій осуд щодо ракетної атаки Росії на житловий сектор Кривого Рогу.

Нагадуємо, що 4 квітня ввечері російські військові здійснили ракетний обстріл житлового району Кривого Рогу: за попередніми даними, загинуло 20 осіб, з них дев'ятеро дітей, і понад 60 отримали поранення.

Невдовзі російські війська знову здійснили напад на Кривий Ріг, внаслідок чого в житловому секторі спалахнула пожежа. Згодом стало відомо про жертви та постраждалих.

Того ж дня міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський наголосив, що ракетний удар по дитячому майданчику - "це не війна, це варварство", а глава литовського МЗС Кястутіс Будріс поширив допис Володимира Зеленського з фотографіями ракетного удару РФ і підписав: "Припинення вогню з боку Путіна".

Посол США в Україні Бріджит Брінк зазначила, що удар балістичною ракетою по Кривому Рогу "жахає".

У суботу президент Володимир Зеленський висловив своє "негативне" здивування щодо реакції посольства США на ракетний обстріл Кривого Рогу з боку Росії.

Він висловив вдячність міністрам закордонних справ Чехії, Фінляндії, Литви, Латвії, Естонії та Австрії за "принципову позицію" щодо російського удару Кривого Рогу, а також подякував головній дипломатці ЄС і посольствам Японії, Великої Британії, Швейцарії та Німеччини.

"На жаль, реакція американського посольства викликає здивування: країна з потужною економікою та сильним народом демонструє таку слабку відповідь. Навіть висловити слово 'російська' вони остерігаються, коли йдеться про ракету, яка забрала життя дітей", - підкреслив він.

У наступному повідомленні, обговорюючи чергову ракетну атаку на Україну, Брінк знову згадала про Росію: "Київ та вся територія України продовжують зазнавати ударів балістичних і крилатих ракет з російського боку".

Внаслідок ракетної атаки Росії на житловий район у Кривому Розі в п'ятницю, де постраждало чимало дітей, в Україні оголошено день жалоби в неділю.

Посольства західних країн в Україні також висловили свої співчуття під час траурних заходів.

Посольства Литви та Італії оголосили про приспущення своїх стягів у знак солідарності з трауром.

"Сьогодні ми висловлюємо свої співчуття Україні та її народу у зв'язку з численними невинними жертвами, серед яких є й багато дітей, які стали жертвами жорстокого російського нападу на Кривий Ріг... Ми підтримуємо Україну в її прагненні до досягнення справедливого миру," - підкреслили в посольстві Італії.

Прапори були опущені також біля посольств Франції, Німеччини, Польщі, Канади та Норвегії.

В українському Міністерстві закордонних справ підкреслили, що вбивство мирних жителів, включаючи дітей, у Кривому Розі свідчить про повну нехтування Росією міжнародними зусиллями щодо встановлення миру, які очолює президент США Дональд Трамп.

"Це сигнал Москви Вашингтону про те, що Путін буде продовжувати війну та вбивати українців, допоки не відчує інший рівень тиску та сили", - наголошується в заяві.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, коментуючи масовану ракетну атаку РФ на українські міста, назвав це відповіддю Кремля на мирні ініціативи США.

Президент Франції Емманюель Макрон виразив свої співчуття українському народу у зв'язку з трагедією, що сталася у Кривому Розі, підкресливши, що Кремль, вдаючись до таких вчинків, ігнорує заклики до мирних переговорів.

Командувачі збройних сил Франції та Великої Британії під час свого візиту до Києва провели переговори з українською стороною щодо вимог і завдань української армії, зосередившись на наданні їй тривалої підтримки для відновлення та розвитку.

Згодом премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер і французький президент Емманюель Макрон під час розмови в суботу, 5 квітня, обговорили роботу "коаліції рішучих" із розміщення військового контингенту в Україні.

"В результаті обговорень, що відбулися цього тижня серед військових стратегів в Україні, було зафіксовано суттєвий прогрес у формуванні Коаліції рішучих, як зазначили в британському уряді."

За інформацією видання The Telegraph, деякі учасники "коаліції рішучих" вважають, що французький президент Емманюель Макрон має взяти на себе лідерство у переговорах з Росією в контексті підтримки України.

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен висловила думку, що європейським лідерам поки не слід ініціювати дзвінки до президента Кремля Владіміра Путіна.

В Польщі висловлюють попередження президенту США Дональду Трампу про можливі "історичні помилки" у відносинах з Росією.

Голова польської Ради з питань співпраці з Україною, Павел Коваль, який консультує уряд Дональда Туска щодо українських питань, висловив думку, що американський президент Дональд Трамп може зробити "історичний прорахунок", якщо його спроби досягти миру в Україні приведуть до визнання США російських претензій на Крим та інші анексовані регіони.

За його словами, для Польщі та решти Центральної Європи буде перетнута "червона лінія", якщо розширені кордони Росії будуть визнані юридично.

Після завершення тарифного конфлікту із міжнародною спільнотою, президент Сполучених Штатів Дональд Трамп вирушив на поле для гольфу.

У суботу фотографи з агентства АР зробили знімки Трампа під час його перебування на полі для гольфу в штаті Флорида.

Він вирушив на гру в гольф наступного дня після оголошення про введення тарифів на імпорт з інших країн, повідомляє АР, отримавши критику від демократичної партії в Конгресі.

Прем'єр-міністр Франції Франсуа Байру заявив, що внаслідок тарифної політики президента США Дональда Трампа зростання французького ВВП може скоротитись на 0,5%.

"Він підкреслив, що дестабілізація, яку він викликав, матиме тривалий негативний вплив на світову економіку."

З огляду на це, прем'єр-міністр Франції закликав промисловців та інвесторів у Європі та Франції "чинити тиск на уряд США", посилаючись на "їхній спільний обов'язок".

Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер анонсував, що в наступному тижні представить ініціативи, спрямовані на підтримку британських підприємств у зв'язку з введеними президентом Дональдом Трампом тарифами.

В Італії застерігають від тарифів у відповідь Трампу. Премʼєр Норвегії також не хоче відповідати тарифами на тарифи президента США.

У Чехії вважають, що ЄС все ще може укласти угоду зі Сполученими Штатами, щоб подолати тарифи.

У Туреччині бачать вигоду від розвʼязаної американським президентом торгової війни.

"Збільшення тарифів змушує країни, які експортують продукцію до США, активно шукати нові ринки для збуту. Це є важливим фактором, який варто враховувати. З іншого боку, ми спостерігаємо зниження цін на сировинні товари, що в свою чергу може мати позитивний вплив", - зазначив віцепрезидент Туреччини Джевдет Їлмаз.

У Китаї виступають з пропозицією до Сполучених Штатів провести консультації у контексті тарифів, введених адміністрацією Трампа.

"Ринок висловив свою позицію. Пора США зупинити помилкові дії та знайти рішення для розбіжностей з торговими партнерами через чесні переговори", - заявив китайський представник у зверненні до США.

Згідно з інформацією агентства Bloomberg, Китай не погодився на угоду щодо продажу TikTok у США після введення мит за часів президентства Трампа.

Водночас, як зазначає Financial Times, делегація з Тайваню здійснила візит до США для обговорення можливих загроз з боку Китаю.

В американських містах відбулися великі акції протесту, що виступають проти політики Дональда Трампа.

Демонстрації "Руки геть!" було організовано більш ніж у 1200 місцях у всіх 50 штатах.

Більше 150 колективів стали організаторами заходу, серед яких були організації, що займаються захистом прав громадян, профспілки, представники ЛГБТК+ спільноти, ветерани та активісти, які підтримують виборчий процес.

Учасники акцій протесту висловлювали своє незадоволення діями президента Трампа та його близького соратника, мільярдера Ілона Маска. Зокрема, вони акцентували увагу на питаннях економіки, міграційної політики, прав людини та урядових скорочень.

Навіть у низці міст Європи люди вийшли на протести проти Дональда Трампа.

Наприклад, у Берліні, під час акції протесту біля виставки Tesla, учасники тримали в руках плакати з закликами до своїх співгромадян у Німеччині виступити проти "безладу" у їхніх домівках.

Люди, зокрема, висловлювали протест проти мільярдера Ілона Маска, який у команді Трампа займається реформуванням державних структур.

У Німеччині ультраправі вперше зрівнялися з консерваторами в результатах опитування.

Зокрема, рівень підтримки ультраправої політичної сили "Альтернатива для Німеччини" ("АдН") майже досяг рівня підтримки консервативного блоку ХДС/ХСС, що є першим таким випадком за всю історію соціологічних досліджень у Німеччині.

У свіжому опитуванні партія "АдН" та німецькі консерватори досягли однакового рівня підтримки, який складає 24%.

А у Франції, за даними останніх опитувань, найпопулярнішою кандидаткою на посаду президента є лідерка ультраправих Марін Ле Пен.

Нагадаємо, 31 березня паризький суд визнав винними Ле Пен та ще вісьмох євродепутатів французького "Національного об'єднання" у розкраданні публічних коштів у справі про фіктивних помічників у Європарламенті.

Серед іншого, їй на 5 років заборонили обиратися на виборні посади, що ставить під питання її участь у президентських виборах 2027 року.

Сьогодні в Парижі відбувається акція на підтримку Ле Пен, супроводжувана контрдемонстрацією.

Відомо, що президент Сполучених Штатів Дональд Трамп охарактеризував справу щодо Марін Ле Пен як полювання на відьом.

Прем'єр Франції Франсуа Байру охарактеризував висловлювання президента США як "втручання".

Він засудив "міжнародну, непристойну, неліберальну групу, яка вирішила, що права людини, верховенство права…повинні залишитися в минулому".

Байру зазначив, що його висловлювання стосуються також угорського прем'єра Віктора Орбана та президента Росії Владіміра Путіна.

До речі, міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна охарактеризував Угорщину як частину «команди» Путіна.

Він висловлює думку, що Європейський Союз може бути на шляху до позбавлення Угорщини можливості голосувати в Раді ЄС через її перешкоди у прийнятті рішень стосовно Росії.

Цікаво, що премʼєр-міністри Угорщини та Ізраїлю Віктор Орбан і Біньямін Нетаньягу під час пресконференції в Будапешті цього тижня переплутали прапори, а угорська пропаганда це замовчала.

Орбан і Нетаньягу сплутали національні символи, а угорські медіа вирішили не звертати на це уваги.

Українським біженцям в Сполучених Штатах випадково направили повідомлення про необхідність залишити країну протягом тижня.

ЗМІ: Британія виявила у своїх водах шпигунські сенсори РФ для стеження за субмаринами.

Естонія депортувала росіянина, що обґрунтовував злочини, скоєні Росією.

ЗМІ: РФ влаштовувала підриви посилок із секс-іграшками, залучаючи до цього українців.

Політична сила, яка підтримує ув'язненого мера Стамбула, обрала нового керівника та виступила з ініціативою проведення дострокових виборів.

Канадців поінформували про можливість перевірок їхніх мобільних телефонів з боку американських митників.

Читайте також