Юридичний портал

Перетворення системи МСЕК: суспільство закликає звернути увагу на її доводи | UACRISIS.ORG

У жовтні країну потряс скандал, пов'язаний із затриманням та підозрою у незаконному збагаченні керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК). Цей інцидент, поряд з іншими, висвітив проблему корупції в цій сфері. У відповідь на ситуацію, РНБО ухвалила рішення щодо МСЕК і зловживань посадовців у процесі оформлення інвалідності, яке згодом реалізував Президент Володимир Зеленський.

З метою вдосконалення системи медико-соціальної експертизи було розроблено проект закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (реєстраційний номер 12178). Громадські організації, які захищають права осіб з інвалідністю, висловили своє незадоволення прийняттям цього документа в його поточному вигляді на пресконференції "Реформа, яка ігнорує: Чи забезпечить новий закон права осіб з інвалідністю?".

Захід було започатковано благодійним фондом "Рокада", який виступає проти версії закону, запропонованої Урядом. Фонд звертається до інших громадських організацій з пропозицією об'єднати зусилля для підготовки відкритого листа до народних депутатів України, в якому закликає до доопрацювання проєкту перед другим читанням.

"Запропоновані зміни торкаються основних прав осіб з інвалідністю, які вже стикаються з труднощами в отриманні реабілітаційних послуг, медичних засобів та соціальної підтримки. Негативні наслідки можуть охопити десятки тисяч людей. Ігнорування таких проблем ставить під загрозу реалізацію принципів рівності, соціальної справедливості та дотримання прав людини в Україні", - зазначив юрист Фонду Владислав Демченко.

Громадські активісти висловлюють тривогу щодо ряду норм, які можуть значно обмежити права людей з інвалідністю в майбутньому. Однією з таких норм є пропозиція скасування безкоштовних медичних оглядів. Зокрема, планується виключити положення про безкоштовність послуг для дорослих осіб, згідно зі статтею 7 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю".

Активісти також не згодні з обмеженням доступу до засобів реабілітації. Так, у законопроєкті передбачено збереження безкоштовних чи пільгових послуг лише для дітей, залишаючи дорослих без гарантій забезпечення реабілітаційними засобами (ст. 16 Закону).

Не менш важливою є й невизначеність щодо джерел фінансування. У проекті документу, що буде розглянуто у Верховній Раді, було виключено положення про фінансування з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, що може ускладнити доступ до необхідної допомоги.

"Існує безліч таких моментів, і якщо я зупинятимуся на кожному, ми можемо витратити весь день на обговорення. Ви повинні розуміти, що це питання потребує більш детального розгляду, і не все може бути вирішене під час круглого столу. Такі деталі формуються на робочих зустрічах і нарадах, де вони обговорюються і узгоджуються. Тому я вважаю, що найкращим рішенням на сьогодні буде призупинити розгляд цього законопроекту, провести консультації з громадськими об'єднаннями і досягти спільного рішення", - зазначив голова ГО "Всеукраїнський парламент працездатних інвалідів" та ГО "Київський міський парламент працездатних осіб з інвалідністю" Володимир Петровський.

Читайте також