Рівнянка залишилася без піврічної пенсії, вирушивши на Мальту. Місто - Останні новини Рівного та регіону -- Рівне Вечірнє.
Під час повномасштабного вторгнення Валентина Давидова з Рівного вирушила на Мальту, де отримала тимчасовий захист. Вона вирішила знятися з реєстрації у своїй квартирі, щоб уникнути витрат на комунальні послуги, якими не користувалася. Проте, відсутність реєстрації стала на заваді в оформленні її пенсії. Протягом кількох місяців жінка намагалася зв’язатися з Пенсійним фондом, поки не змогла підтвердити свою нову адресу проживання.
Валентина Давидова, мешканка Рівного:
Коли я досягла пенсійного віку, подала заявку на отримання пенсії, але отримала відмову через те, що не маю реєстрації в Україні. Проте перед цим я зверталась за консультацією до юристів безкоштовної правової допомоги в Рівному, які пояснили мені, що відповідно до законодавства України, соціальний захист громадян гарантовано незалежно від їх місця реєстрації. Ця норма закріплена в Конституції України.
Спочатку мені надходили відмови через відсутність реєстрації. Після цього мені відмовляли в отриманні пенсії через іноземні документи -- переконували, що вони були надані не належним чином. Тоді я надала ці документи з перекладами і апостилями. Так я втратила пенсію за пів року, тому що юристи запевняли, що закон дозволяє призначення пенсії без реєстрації місця проживання. Коли я звернулася до Уповноваженого з прав людини, то він рекомендував мені піти до суду. Коли ж я звернулася до суду, то отримала рішення на користь Пенсійного фонду. Виходить, що реєстрація місця проживання в Україні є обов'язковою.
Олександр Корнійчук, представник Верховної Ради в Рівненському регіоні:
Спочатку слід зазначити, що основна роль уповноваженого полягає в захисті прав і свобод людей. Проте він не має повноважень для зміни рішень компетентних інстанцій. У випадках порушення прав громадян уповноважений стимулює державні органи до внесення виправлень. Наприклад, коли до Секретаріату уповноваженого звернулася мешканка Рівного, її запит було переслано до Пенсійного фонду та Міністерства соціальної політики України, оскільки саме ці установи відповідають за питання пенсійного забезпечення.
Міністерство висловило свою позицію щодо законності відмови у призначенні пенсії для осіб, які тимчасово перебувають за межами України, оскільки у них немає зареєстрованого місця проживання на території країни. Пенсійний фонд роз'яснив процедуру призначення пенсії в Україні. Для цього громадянин має подати відповідну заяву, в якій вказується інформація про місце проживання. Для підтвердження цієї інформації особа може надати документи, що засвідчують її місце проживання.
Особи, які перебувають за кордоном на тимчасовій основі, повинні надати копії документів, що підтверджують отримання тимчасового захисту або статусу біженця, а також реєстрацію їхнього місця перебування. Важливо, щоб ці документи були засвідчені українським дипломатичним представництвом, консульським установою або нотаріусом. Крім того, Пенсійний фонд підкреслив, що для призначення пенсії особа зобов'язана мати зареєстроване або задеклароване місце проживання на території України.
Богдан Слонец.