Росія поступово витискує українців з захоплених районів, замінюючи їх своїми співробітниками та мігрантами. | Головні новини України

Новий житловий комплекс у Маріуполі з агітаційними муралами, вересень 2023 року / Фото Reuters
Учителі з Дагестану, медики з Липецька, держслужбовці з Мурманська та навіть будівельники з Таджикистану — ось нова реальність тимчасово окупованих територій Донбасу, Херсонської та Запорізької областей. Кремль активно переселяє своїх громадян у ці регіони, пропонуючи їм привабливі фінансові стимули та пільги, інформує Радіо Свобода. Водночас, місцеве українське населення стикається з тиском і вимушене залишати свої домівки, зазначають правозахисники.
Російська влада офіційно заохочує переселення працівників до анексованих районів. Для медиків, педагогів і поштарів розроблено програми "Земський лікар" та "Земський учитель", які спочатку призначались для віддалених російських територій, але тепер адаптовані для окупованих українських територій. За роботу в цих регіонах пропонують подвійні зарплати, добові виплати та компенсацію за оренду житла. В результаті, на такі "відрядження" вирушають ті, хто не має стабільної роботи або житла у своїх рідних місцях.
"Ми фіксуємо, що на місце українських учителів привозять людей з Кавказу чи Сибіру, часто -- представників нацменшин", -- каже Назар Луценко з фонду "Восток SOS". Правозахисники розповідають, що прибулих переселенців часто поселяють у будинки українців, які виїхали або яких депортували. Таке житло визнають "безхазяйним" і віддають під квартири для нових "громадян РФ".
На окуповані території все частіше прибувають мігранти разом із росіянами — в основному з Таджикистану, Лаосу та Північної Кореї. Це здебільшого робітники аварійних служб або будівельники. Деякі з них залишаються на місці, тоді як інші, згідно з повідомленнями очевидців, можуть бути примушені вступити до армії під загрозою кримінальної відповідальності.
Окремо Кремль використовує й так звану "культурну інтеграцію". "Дітей з Бердянська везуть у Чувашію на відпочинок -- уявіть, з Азовського моря у Чувашію, -- обурюється експерт Центру громадянської освіти "Альменда" Олег Охредько. -- Їх вивозять і в далекі російські регіони -- від Сибіру до Москви. Там їм нав'язують потрібну Кремлю картину світу".
Правозахисники наголошують: ця політика -- не хаотична, а системна. За словами директорки з адвокації Центру прав людини ZMINA Альони Луневої, мета -- поступово витіснити проукраїнське населення і замістити його людьми, яких простіше контролювати. "Те, що ми бачимо -- це пряме порушення міжнародного права. Заселяти власних громадян на окуповані території заборонено", -- каже Лунева.
У Кремлі це не приховують. Російські ЗМІ активно висвітлюють тему "опіки" над "новими територіями" та повідомляють про те, як до Маріуполя та Мелітополя направляються "добровольці" — медики, педагоги та державні службовці.
"Сьогодні наші волонтери допомагають українським родинам вийти з окупованих територій. Люди діляться історіями про те, як до їхніх домівок входять військові разом із родинами, здебільшого з Чечні або Сибіру," – зазначає Микола Кулеба, засновник організації Save Ukraine.
Експерти попереджають: тривалість окупації призводить до втрати українцями можливості зберігати свою мову, культуру та дух опору. "Вони вживають всіх заходів, аби зменшити кількість українців і знищити критичну масу для спротиву", -- зазначає Лунева.
Паралельно Кремль залучає й іноземців -- не лише з Азії, а й із Китаю чи Афганістану. На Луганщині вже готуються відкрити коледж для китайських дітей. На Петербурзькому економічному форумі делегація талібів обговорювала "співпрацю" з так званими ЛНР і ДНР.
"Українців намагаються перетворити на меншину на їхній рідній землі. Це не лише колонізація, а й спроба знищити будь-який опір", -- зазначає Кулеба.